Je tohle ruský vrtulník budoucnosti? Unikly snímky revolučního bitevního Kamova (FOTO)

Velkou pozornost vzbudily v uplynulých dnech na specializovaných diskusních fórech snímky konceptu ruského vysokorychlostního úderného a průzkumného vrtulníku budoucnosti. Pokud se jej podaří dotáhnout do reálné podoby, bude nový stroj znamenat doslova revoluci.

Snímky z prezentace výstupů programu nazvaného Perspektivní bojový vrtulník (Перспективный боевой вертолет) se na světlo světa nedostaly oficiální cestou – a není ani jasné, zda šlo o „pirátský“, či naopak řízený únik obrazových informací. To, co zachycují, je každopádně mimořádně zajímavé: je na nich vyobrazen koncept originálně řešeného „hybridu“ vrtulníku a letounu z dílny konstrukční kanceláře Kamov.

Koncept přitom prezentuje sám šéfkonstruktér Sergej Viktorovič Michejev, „otec“ dlouhé řady úspěšných sovětských a ruských konstrukcí včetně úderného Ka-50 a jeho dvoumístné průzkumně-bitevní verze Ka-52, která se velmi osvědčila na syrském bojišti.

Koncept má podle všeho představovat nástupce zmíněného „Alligatora“, s nímž nezapře svoji příbuznost – podobu lze vysledovat zejména z řešení přední části s radiolokátorem a dvoumístnou kabinou osádky. Za ní následuje dlouhý trup (celkově přes 14 metrů) s pohonnou soustavou tvořenou dvěma perspektivními pohonnými jednotkami a masivními koaxiálními protiběžnými rotory.

Nápadným znakem nového vrtulníku je rozměrné šípovité křídlo s lomenou náběžnou hranou a kachními plochami, tj. řešení dosud v praxi použité výhradně u letadel s pevným křídlem. Díky značnému vztlaku a použití pravděpodobně kombinovaného pohonného systému má stroj podle uniklých informací dosahovat rychlostí až 700 km/h.

To je trojnásobek cestovní rychlosti současných vrtulníků a je to také výrazně více, než je plánováno pro budoucí americké vysokorychlostní vrtulníky vyvíjené v rámci programu Future Vertical Lift, resp. Future Attack Reconnaissance. Pro ilustraci lze rovněž uvést, že zmíněný parametr je srovnatelný s operačními rychlostmi amerického letounu přímé palebné podpory Fairchild A-10 Thunderbolt II.

Rozměrná spodní část trupu vyvíjeného ruského vrtulníku má sloužit jako vztlakové těleso a současně jako prostor pro vnitřní zbraňové závěsníky; koncept na obrázcích z prezentace „nese“ osm střel kategorie Vichr nebo Hermes dlouhého dosahu.

Zajímavá je také skutečnost, že Kamov zamýšlí vývoj průzkumného a úderného vrtulníku kategorie Ka-52 a současně víceúčelového (transport/utility) stroje třídy UH-60 Black Hawk, kdy oba typy budou postaveny na stejném základě a budou sdílet významné množství konstrukčních prvků a technologií. Stejný přístup zvolilo v rámci programů budoucích vrtulníků amerických ozbrojených sil konsorcium Sikorsky – Boeing (viz video).

Zůstává samozřejmě otázkou, zda a případně kdy se koncept dočká zhmotnění. V situaci, kdy se Rusko po přechodu na tržní ekonomiku čím dál více potýká s následky privatizace a devastace vědecké a materiálně-technické základny SSSR, se ukazuje jako problematický vývoj a start sériové výroby nejen zcela nových typů vrtulníků či letadel (Il-112V), ale i dotažení vývoje těch typů, které byly sice vyprojektovány už v sovětské éře, ale rozpad SSSR je zastihl příliš brzy (Ka-60/62, Mi-38 aj.).

Na druhou stranu je nyní zřejmé, že navzdory všem těmto komplikacím v Rusku pokračuje vývoj mnohem ambicióznějších vrtulníkových projektů, než byl poměrně konvenčně řešený demonstrátor PSV (перспективный скоростной вертолет). Znamená to, že Rusko vývoji těchto bojových prostředků přikládá značný význam, což může – s pohledem na legendu sovětské konstruktérské školy před projekčním plátnem – naznačovat nadějné vyhlídky tohoto programu.

Geo, Eurasia.cz

Foto: Airbase.ru

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je čtvrtek 18. července 2019 a svátek má Drahomíra.
 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Su-57 pro Turecko? Už ne jen prostředek nátlaku
    Ačkoliv to zprvu znělo jen jako silná slova či prostředek politického nátlaku, stále více se ukazuje jako reálná možnost, že Turecko nakoupí stíhačky páté generace nikoliv ve Spojených státech, ale v Rusku.
    úterý, 02 červenec 2019 23:04 Přečteno 2803 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru