NATO se cpe do Černého moře. Jak je připravena Černomořská flotila?

Zatímco média informují o rostoucím napětí ve východní části Středozemního moře v souvislosti s děním v Sýrii, situace není zdaleka klidná ani v Černém moři. Jak je na případné další vyhrocení napětí v oblasti připravená ruská Černomořská flotila?

Američané pokračují v provokacích v oblasti Černého moře. Jejich torpédoborec Carney nedávno vstoupil do Černého moře a připojil se k sesterské lodi Ross. (Obě plavidla patří do třídy Arleigh Burke – dnes více než 60členné třídy raketových torpédoborců, vybavených protiraketovým systémem Aegis a uzpůsobených i pro protilodní, protiponorkový a protiletadlový boj. Ve výstavbě nebo objednáno je ještě dalších cca 15 lodí, které tvoří hlavní doprovod a ochranu amerických letadlových lodí; pozn. překl.)

Moskva na tento krok neprodleně reagovala a označila ho za aktivitu, která rozhodně nepřispěje ke snížení napětí v této oblasti. S Američany to samozřejmě ani nehnulo a zdůvodnili svoji nečekanou návštěvu v Černém moři snahou „posílit bezpečnost svých spojenců v Černomoří“.

Každý normálně uvažující člověk samozřejmě chápe, že Američané svým počínáním jen zhoršují situaci v regionu, navíc pak je sporné, koho vlastně chtějí v oblasti Černého moře chránit či podporovat.

Určitě ne Turky, s nimiž jsou v současné době ve vážné konfrontaci. Nejspíš chtějí svou přítomností podpořit Ukrajinu, která se v poslední době chová stále agresivněji. Ukrajinský prezident Porošenko a jeho generálové stále sní o vojenských a válečných operacích Ukrajiny v Azovském moři. Pokud jde o Ukrajinu, je to zcela pochopitelné – jde o výraz celkového úpadku a marasmu jejího režimu v progresívní fázi. A co se týká amerických záměrů, ty jsou také zcela zřejmé.

Černomořská flotila ruského námořnictva ale má čím na provokace NATO odpovědět. V její sestavě je mimo jiné šest moderních ponorek projektu Varšavjanka s mohutnou a účinnou protilodní raketovou a torpédovou výzbrojí. Vyznačují se ještě jednou velkou předností – velmi tichým chodem. Ruské velení plánuje, že počet ponorek tohoto typu v oblasti ještě navýší.

Hladinovou sestavu plavidel flotily představuje v první řadě její vlajková loď – gardový raketový křižník Moskva nesoucí v dobách SSSR název Sláva. Projekt křižníků této třídy byl natolik úspěšný, že Sláva je i v současné době schopna čelit moderním plavidlům protivníka. Jistě, léta provozu musí být na lodi nutně znát, a tak na křižníku v současné době probíhá modernizace. (Úlohu vlajkové lodi dočasně převzal raketový křižník Varjag – sesterská loď Moskvy projektu 1164 Atlant a vlajková loď Tichomořské flotily RF; pozn. překl.)

Do sestavy flotily jsou postupně zařazovány také nejmodernější velké fregaty. Patří sem plavidla projektu 11356M pojmenovaná po ruských admirálech – dnes jsou to Admirál Grigorovič, Essen a Makarov, dalšími budou Kornilov, Istomin a Butakov. Pominout nelze ani nové korvety (třída Bujan-M), raketové čluny, minolovky a rychlá protidiverzní plavidla (např. projekt Raptor nebo Granačok).

Třešničku na dortu pak u Černomořské flotily představuje její letecká část. Ta je dnes soustředěna v západní části poloostrova Krym. Ve výzbroji námořního letectva jsou nadzvukové stíhací a bombardovací letouny Su-24 doplněné v poslední době o supermoderní víceúčelové stroje Su-30SM. Trénink pilotáže a nácvik řešení bojových situací probíhá prakticky každodenně ve výcvikovém komplexu NITKA.

Shrneme-li všechny uvedené skutečnosti, je zřejmé, že Černomořská flotila má na provokace NATO čím odpovědět.

Zdroj: Politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • F-35 versus Su-35 aneb O čem americké letectvo raději mlčí
    Nejnovější americký bojový letoun F-35 Lightning II je v poslední době předmětem mnoha superlativů, které nutně vzbuzují podezření, že jsou dílem PR společnosti Lockheed Martin. Právě na tyto „výplody“ se zaměřuje následující článek ze serveru topwar.ru, který se informace snaží objektivizovat a přináší srovnání F-35 s jinými letouny včetně ruského…
    pátek, 26 říjen 2018 22:07 Přečteno 5612 krát
  • Je tohle ruský vrtulník budoucnosti? Unikly snímky revolučního bitevního Kamova (FOTO)
    Velkou pozornost vzbudily v uplynulých dnech na specializovaných diskusních fórech snímky konceptu ruského vysokorychlostního úderného a průzkumného vrtulníku budoucnosti. Pokud se jej podaří dotáhnout do reálné podoby, bude nový stroj znamenat doslova revoluci.
    neděle, 28 říjen 2018 23:27 Přečteno 5228 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru