Stroj z budoucnosti. Tajuplný Ochotnik brzy spatří světlo světa

Rusko už zanedlouho ukáže světu vzdušný útočný prostředek budoucnosti: těžký proudový bezpilotní letoun, který díky své hmotnosti a dalším parametrům nebude mít ve světě obdoby.

Vysokorychlostní úderný stroj označovaný továrním indexem S-70 vyvíjí v rámci programu Ochotnik-B společnost Suchoj. Agentura Interfax letos v červnu na základě informací z dobře informovaného zdroje uvedla, že demonstrátor letounu vstoupil do závěrečné etapy pozemních zkoušek.

Reklama

 „V Novosibirském leteckém závodě (NAZ – filiálka společnosti Suchoj) proběhlo první představení útočného dronu Ochotnik. Ten se v současné době podrobuje pozemním testům v rámci příprav na první let,“ uvedl mluvčí společnosti. „Jeho první vzlet lze očekávat v roce 2019,“ uvedl pro Interfax zdroj.

O zahájení prací na vývoji a konstrukci těžkého útočného bezpilotního prostředku v konstrukční kanceláři Suchoj informoval v roce 2014 ředitel oddělení vojenských leteckých programů OAK (Sjednocené letecké korporace) a bývalý vrchní velitel vojenského letectva Ruska Vladimir Michajlov.

„Práce na vývoji dronu probíhají pod názvem Ochotnik ve společnosti Suchoj. Jde o mimořádně nadějný a perspektivní stroj,“ uvedl tehdy Michajlov.

Technické údaje zatím nebyly zveřejněny. Podle dostupných informací by se vzletová hmotnost prostředku měla pohybovat až kolem 20 tun, což by z něj činilo nejtěžší stroj tohoto druhu. V USA, Francii a Británii vzniklo v uplynulé dekádě několik demonstrátorů proudových útočných bezpilotních letounů s hmotností zpravidla do deseti tun, navíc ani jeden z těchto strojů nepřekročil stadium zkušebního exempláře.

Reklama

Letoun bude pohánět jeden dvouproudový motor, přičemž rychlost úderného prostředku se má podle dostupných údajů pohybovat okolo 1000 km/h. Stroj se má také vyznačovat vysokou mírou operační autonomie.

V roce 2017 proběhla internetem fotografie Ochotniku pocházející z prezentace Ministerstva obrany RF.

Podle fotografie stroj využívá principu létajícího křídla s trojúhelníkovým trupem, tedy obdobné řešení jako v případě západních letounů, například francouzského Neuronu či britského Taranisu.

Hlavní konstruktér a viceprezident OAK pro invační procesy Sergej Korotkin v prosinci 2017 pro Interfax uvedl, že v Rusku se pracuje na vývoji úderných dronů schopných vytvářet celé útočné skupiny a vzájemně komunikovat a koordinovat činnost přes zabezpečené komunikační kanály.

Na konci minulého roku oznámil prezident Ruské federace Vladimir Putin, že v rámci realizace nového státního programu vyzbrojování bude hlavní důraz kladen na vybavení armády vysoce přesnými zbraněmi, útočnými bezpilotními leteckými komplexy a dále pak nejmodernějšími prostředky průzkumu, spojení a radioelektronického boje.

O plánech na vybavení ruských ozbrojených sil útočnými drony hovořil v říjnu 2017 i ministr obrany Sergej Šojgu. „V nejbližší době začnou být do výzbroje Ozbrojených sil RF zařazovány komplexy víceúčelových bezpilotních leteckých prostředků schopných plnit nejenom průzkumné, ale i přímé bojové úkoly,“ řekl tehdy.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: bmpd

Foto: MO RF

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pondělí 16. září 2019 a svátek má Ludmila.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Nebyl to mýtus. Íránci ukázali světu vlastní „S-300“ (VIDEO)
    Roky o něm íránští představitelé mluvili, ale s výjimkou fotografií některých komponentů nezveřejnili mnoho „hmatatelných“ informací o jeho existenci. Až nyní: Írán ukázal světu vlastní sofistikovaný protivzdušný systém dlouhého dosahu Bavar 373.
    středa, 21 srpen 2019 23:22 Přečteno 2535 krát
  • Je možné ho koupit? Erdogan dal už otevřeně najevo zájem o Su-57
    Turecko-ruský veletoč nabírá na obrátkách nehledě na přetrvávající spory obou zemí v syrské válce. Navzdory všem pesimistickým odhadům pokračují dodávky ruských protivzdušných systémů do Turecka a prezidenti obou zemí teď dali celému světu jasně najevo, že součástí agendy je i prodej ruských stíhaček Ankaře.
    úterý, 27 srpen 2019 23:04 Přečteno 2328 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama