Rusko se v Sýrii „zabydlelo“. Zemi chrání desítky bojových i speciálních letounů

Počty ruských letadel v Sýrii neklesají, naopak Rusko má na základně Hmímím pestrou směsici typů letadel různého určení. Jaké to jsou a k čemu slouží po necelých třech letech od vstupu Ruska do syrské války?

Jak vyplývá z posledních satelitních snímků základny Hmímím z května letošního roku, Vzdušné a kosmické síly (VKS) zde mají celkem 38 letounů s pevným křídlem.

Jedenatřicet z těchto letounů je bojových, což svědčí o skutečnosti, že Rusko nijak nesnižuje počet stíhacích a útočných letounů ani v situaci, kdy se syrské armádě s ruskou podporou v minulých měsících podařilo dosáhnout klíčových úspěchů na bojišti.

Zhruba podobný počet bojových letadel mají VKS v Sýrii prakticky po celou dobu vzdušné intervence s několika výjimkami: dosud nejvíce ruských bojových letadel, celkem 44, se v Hmímím nacházelo v únoru 2016, naopak před rokem jich tam „bázovalo“ jen 24. V únoru letošního roku tento počet činil 28.

Aktuálně má Rusko v Sýrii jak letouny určené výhradně nebo především k ničení pozemních cílů, tak letouny víceúčelové a stíhačky, jejichž primárním úkolem je vybojování vzdušné nadvlády. Ze stíhacích bombardérů je to šest Su-34 a devět Su-24M, dále dva bitevní Su-25SM, deset víceúčelových Su-30SM a čtyři „superstíhačky“ Su-35S.

To ale zdaleka není vše. O tom, že se ruští piloti na syrském nebi a v přilehlém vzdušném prostoru často setkávají se svými kolegy z „koalice vedené USA“ či Izraele, svědčí přítomnost rovnou dvou radarových letounů A-50U, sloužících jako vzdušná střediska řízení a včasné výstrahy.

A už vůbec žádnou přímou souvislost s teroristy nemá letoun Il-38, který je v Hmímím také – jeho úkolem je totiž námořní hlídkování a protiponorkový boj. K plnění rozličných úkolů v rámci radiolokačního průzkumu slouží jeden letoun Il-20, jeden stroj An-30 pak plní kartografické úkoly.

V době pořízení posledních satelitních snímků byly v Hmímím taktéž dva dopravní letouny, lehký An-26 a těžký Il-76.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: mil.ru

loading...

Ohodnotit článek
(17 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • F-35 versus Su-35 aneb O čem americké letectvo raději mlčí
    Nejnovější americký bojový letoun F-35 Lightning II je v poslední době předmětem mnoha superlativů, které nutně vzbuzují podezření, že jsou dílem PR společnosti Lockheed Martin. Právě na tyto „výplody“ se zaměřuje následující článek ze serveru topwar.ru, který se informace snaží objektivizovat a přináší srovnání F-35 s jinými letouny včetně ruského…
    pátek, 26 říjen 2018 22:07 Přečteno 5432 krát
  • Je tohle ruský vrtulník budoucnosti? Unikly snímky revolučního bitevního Kamova (FOTO)
    Velkou pozornost vzbudily v uplynulých dnech na specializovaných diskusních fórech snímky konceptu ruského vysokorychlostního úderného a průzkumného vrtulníku budoucnosti. Pokud se jej podaří dotáhnout do reálné podoby, bude nový stroj znamenat doslova revoluci.
    neděle, 28 říjen 2018 23:27 Přečteno 4997 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru