Západ znervózněl: Su-57 má schopnost, kterou nedisponuje žádný podobný letoun

Na Západě to velmi neradi přiznávají, ale ruský bojový letoun Su-57 disponuje schopností, kterou nenabízí žádná stíhačka vzdušných sil západních zemí. Rusové tuto schopnost demonstrovali při nedávném bojovém nasazení prototypu Suchoje páté generace v Sýrii.

Jak potvrdil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, při zkušebním nasazení Su-57 v Sýrii byla odpálena z vnitřní zbraňové šachty letounu „operačně-taktická křídlatá střela“. Aniž specifikoval typ zbraně, prakticky s jistotou se jednalo o vyvíjenou střelu Ch-59MK2, což je ruský analog obdobných západních standoff (odpalovaných mimo dosah protivzdušné obrany samotného cíle) střel s plochou dráhou letu, jako jsou americké AGM-158 JASSM či evropské Scalp EG/Storm Shadow.

Prohlášením, doprovázeným videosekvencí uvolnění střely ze zadní zbraňové šachty letounu, Šojgu současně potvrdil, že Su-57 může nosit tuto rozměrnou střelu uvnitř trupu – tedy při zachování charakteristik obtížné zjistitelnosti radary protivníka.

Americký F-35 Lightning II, který byl na rozdíl od Su-57 vyvíjen od počátku jako úderný, může nést ve vnitřních zbraňových šachtách pouze dvě standoff klouzavé pumy AGM-154 JSOW, jež mají navíc oproti střelám uvedeným výše čtvrtinový dosah. Střela AGM-158 JASSM je pro pumovnice Lightningu zkrátka příliš velká.

Naproti tomu Su-57 může nést ve svých „velkorysých“ zbraňových šachtách pravděpodobně celkem až čtyři střely Ch-59MK2, vypouštěné z katapultážních závěsníků UVKU-50, jak ukazuje tato (spekulativní) ilustrace:

Zásadní rozdíl je pak rovněž v letových charakteristikách amerického a ruského stroje, kdy Su-57 díky své aerodynamické koncepci, dvoumotorovému uspořádání a extrémnímu přebytku tahu k hmotnosti překonává Lightning II ve většině klíčových parametrů.

V daném kontextu je řeč především o rychlosti – důležité při překonání protivzdušné obrany protivníka –, a také doletu.

Su-57 se může s nákladem standoff střel uvnitř trupu pohybovat vysokou nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování. To je naprosto zásadní vlastnost, protože použití přídavného spalování nejenže výrazně zkracuje bojový rádius letounu, ale současně letoun demaskuje: výrazně zvyšuje pravděpodobnost jeho zachycení infračervenými a optoelektronickými senzory pozemních, námořních či vzdušných prostředků protivníka. To je situace, které se americký F-35, přes svoji nespornou technologickou vyspělost, v dané situaci jen těžko vyhne.

A pak je zde již zmíněný dolet, resp. bojový rádius. Su-57 bez tankování za letu urazí při podzvukovém letu až 3500 kilometrů (tuto schopnost opakovaně prokázal při přeletech zkušebních strojů mezi Komsomolskem na Amuru a Moskvou), tedy jedenapůlkrát krát více než americký letoun.

Při předpokládaném pětisetkilometrovém dosahu střely Ch-59MK2 se tak bojový rádius Su-57 ve „stealth“ režimu teoreticky blíží hranici dvou tisíc kilometrů, což je pro taktický bojový letoun se sníženou zjistitelností bezprecedentní údaj.

Shrnuto: Su-57 kombinuje stealth vlastnosti a možnost létat nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování se schopnost nést rozměrné a těžké snadoff zbraně na vzdálenosti, které představovaly až do zařazení typu Su-34 doménu dálkových bombardérů.

Takovým souborem schopností nedisponuje žádný z existujících ani vyvíjených konkurentů ruského stroje: F-35 je díky své koncepci omezen velikostí draku, letovými schopnostmi danými aerodynamikou a jednou pohonnou jednotkou; F-22 Raptor nemá dostatek místa pro standoff zbraně ve svých zbraňových šachtách; a obdobné omezení má i čínský J-20, který převzal podobné technické řešení, primárně určené k nesení a odpalování střel vzduch-vzduch.

Rusko tak s novým Su-57, který už zanedlouho vstoupí do řadové služby, získá jedinečný letoun schopný vyhrávat vzdušné souboje před i za hranicí vizuální viditelnosti a útočit na pozemní či námořní cíle stovky či tisíce kilometrů od domovských základen. Geostrategického významu tento letoun nabude, pokud se v budoucnu stane základem nového palubního vzdušného komplexu ruského námořnictva.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin, BMPD, Chinese Internet

loading...

Ohodnotit článek
(32 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru