Západ znervózněl: Su-57 má schopnost, kterou nedisponuje žádný podobný letoun

Na Západě to velmi neradi přiznávají, ale ruský bojový letoun Su-57 disponuje schopností, kterou nenabízí žádná stíhačka vzdušných sil západních zemí. Rusové tuto schopnost demonstrovali při nedávném bojovém nasazení prototypu Suchoje páté generace v Sýrii.

Jak potvrdil ruský ministr obrany Sergej Šojgu, při zkušebním nasazení Su-57 v Sýrii byla odpálena z vnitřní zbraňové šachty letounu „operačně-taktická křídlatá střela“. Aniž specifikoval typ zbraně, prakticky s jistotou se jednalo o vyvíjenou střelu Ch-59MK2, což je ruský analog obdobných západních standoff (odpalovaných mimo dosah protivzdušné obrany samotného cíle) střel s plochou dráhou letu, jako jsou americké AGM-158 JASSM či evropské Scalp EG/Storm Shadow.

Reklama

Prohlášením, doprovázeným videosekvencí uvolnění střely ze zadní zbraňové šachty letounu, Šojgu současně potvrdil, že Su-57 může nosit tuto rozměrnou střelu uvnitř trupu – tedy při zachování charakteristik obtížné zjistitelnosti radary protivníka.

Americký F-35 Lightning II, který byl na rozdíl od Su-57 vyvíjen od počátku jako úderný, může nést ve vnitřních zbraňových šachtách pouze dvě standoff klouzavé pumy AGM-154 JSOW, jež mají navíc oproti střelám uvedeným výše čtvrtinový dosah. Střela AGM-158 JASSM je pro pumovnice Lightningu zkrátka příliš velká.

Naproti tomu Su-57 může nést ve svých „velkorysých“ zbraňových šachtách pravděpodobně celkem až čtyři střely Ch-59MK2, vypouštěné z katapultážních závěsníků UVKU-50, jak ukazuje tato (spekulativní) ilustrace:

Zásadní rozdíl je pak rovněž v letových charakteristikách amerického a ruského stroje, kdy Su-57 díky své aerodynamické koncepci, dvoumotorovému uspořádání a extrémnímu přebytku tahu k hmotnosti překonává Lightning II ve většině klíčových parametrů.

V daném kontextu je řeč především o rychlosti – důležité při překonání protivzdušné obrany protivníka –, a také doletu.

Su-57 se může s nákladem standoff střel uvnitř trupu pohybovat vysokou nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování. To je naprosto zásadní vlastnost, protože použití přídavného spalování nejenže výrazně zkracuje bojový rádius letounu, ale současně letoun demaskuje: výrazně zvyšuje pravděpodobnost jeho zachycení infračervenými a optoelektronickými senzory pozemních, námořních či vzdušných prostředků protivníka. To je situace, které se americký F-35, přes svoji nespornou technologickou vyspělost, v dané situaci jen těžko vyhne.

A pak je zde již zmíněný dolet, resp. bojový rádius. Su-57 bez tankování za letu urazí při podzvukovém letu až 3500 kilometrů (tuto schopnost opakovaně prokázal při přeletech zkušebních strojů mezi Komsomolskem na Amuru a Moskvou), tedy jedenapůlkrát krát více než americký letoun.

Reklama

Při předpokládaném pětisetkilometrovém dosahu střely Ch-59MK2 se tak bojový rádius Su-57 ve „stealth“ režimu teoreticky blíží hranici dvou tisíc kilometrů, což je pro taktický bojový letoun se sníženou zjistitelností bezprecedentní údaj.

Shrnuto: Su-57 kombinuje stealth vlastnosti a možnost létat nadzvukovou rychlostí bez použití přídavného spalování se schopnost nést rozměrné a těžké snadoff zbraně na vzdálenosti, které představovaly až do zařazení typu Su-34 doménu dálkových bombardérů.

Takovým souborem schopností nedisponuje žádný z existujících ani vyvíjených konkurentů ruského stroje: F-35 je díky své koncepci omezen velikostí draku, letovými schopnostmi danými aerodynamikou a jednou pohonnou jednotkou; F-22 Raptor nemá dostatek místa pro standoff zbraně ve svých zbraňových šachtách; a obdobné omezení má i čínský J-20, který převzal podobné technické řešení, primárně určené k nesení a odpalování střel vzduch-vzduch.

Rusko tak s novým Su-57, který už zanedlouho vstoupí do řadové služby, získá jedinečný letoun schopný vyhrávat vzdušné souboje před i za hranicí vizuální viditelnosti a útočit na pozemní či námořní cíle stovky či tisíce kilometrů od domovských základen. Geostrategického významu tento letoun nabude, pokud se v budoucnu stane základem nového palubního vzdušného komplexu ruského námořnictva.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin, BMPD, Chinese Internet

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(45 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama