Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo

S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.

Dvě kompletní rakety, které během útoku selhaly a nevybuchlé dopadly na syrském území, si už převzali ruští experti.

A poté, co ruské ministerstvo obrany na základě vlastní analýzy popsalo zachycení více než dvou třetin útočících střel syrskou protivzdušnou obranou, se nyní objevují informace o neschopnosti vypustit střely z britské ponorky a francouzské fregaty. Francouzská strana už uvedenou skutečnost potvrdila.

Odborný portál Defense News uvádí, že francouzské námořnictvo muselo sáhnout pro „záložní plán“ poté, co se mu nepodařilo odpálit salvu tří střel s plochou dráhou letu z víceúčelové fregaty třídy FREMM (pravděpodobně Aquitaine).

Střely MdCN na tři cíle v Sýrii nakonec musela odpálit sesterská loď Languedoc. Vůbec první útok francouzského námořnictva s použitím lodních raket s plochou dráhou letu tak dopadl poněkud rozpačitě.

„První salva nebyla odpálena,“ potvrdil pro Defense News mluvčí francouzského generálního štábu plukovník Patrick Steiger. Aktivace záložního plavidla je podle něj standardní postup v podobných případech. Prohlásil současně, že „všechny cíle byly zasaženy“ a že „vojenského efektu bylo dosaženo“.

Zda selhání způsobil technický problém, ukáže podle mluvčího až následné vyšetřování.

A to není všechno. Francouzské letectvo pak podle Defense News odmítá komentovat, proč nedošlo k odpalu všech střel z francouzských letadel. Do agrese se podle serveru zapojilo také pět letounů Rafale, z nichž každý nesl dvě střely s plochou dráhou letu SCALP EG. Vypuštěno jich však bylo pouze devět.

Celkově se tak Francie na koordinovaném útoku 105 střelami na cíle v Sýrii podílela „skromným“ příspěvkem 12 raket s plochou dráhou letu. Podle ruského ministerstva obrany proniklo do syrského prostoru 103 střel, z nichž 71 zneškodnila syrská protivzdušná obrana.

ea24

Foto: repro YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Čína bleskově posiluje své námořnictvo
    Posilování čínské flotily pokračuje neuvěřitelně rychlým tempem, kterému se zdaleka nevyrovná žádné námořnictvo na světě včetně amerického.
    úterý, 19 březen 2019 22:10 Přečteno 2570 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru