Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla

Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.

Jak shrnul mluvčí ruského Ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov, údery s použitím střel s plochou dráhou letu byly vedeny ze vzduchu i z moře, a to z oblastí Perského zálivu, Rudého moře, Středozemního moře a také ze syrského vzdušného prostoru – z Američany nelegálně obsazeného regionu Al-Tanf.

Radiolokační prostředky zjistily průnik 103 křídlatých raket do vzdušného prostoru Sýrie. Podle syrských zdrojů byly střely syrskou PVO detekovány na vzdálenost 15 až 20 kilometrů, přičemž každá skupina přilétala v jedné linii s velmi malými, desetimetrovými rozestupy.

Američané, Britové a Francouzi hodiny po úderu tvrdili, že útoky byly plánovány a vedeny pouze na tři „cíle spojené se syrským chemickým programem“.

Uváděné cíle přitom nebyly skryté v podzemí a nebyly ani dobře chráněné systémem PVO. Jak zdůraznil Konašenkov s odkazem na médii šířené satelitní snímky cílů, šlo o obyčejné budovy. K trojnásobně jištěnému garantovanému zničení každého ze tří objektů tak podle něj stačilo nanejvýš deset střel, z nichž každá nesla v závislosti na modifikaci až půltunovou nálož. Prohlídka zničených objektů v oblastech Džaramani a Barzá (Barzeh) podle Konašenkova tyto propočty potvrdila.

Rozsah poničení výzkumného středisko Barzá neodpovídá úderu tří desítek raket – a už vůbec ne 76, jak se snaží zcela absurdně tvrdit Západ.  

Reálnými cíli úderu totiž podle Ruska byly nejen uvedené budovy, ale i syrské vojenské objekty včetně letišť.

K odražení úderu syrská protivzdušná obrana použila komplexy S-200, S-125, Osa, Kvadrat, Buk, Strela-10 a Pancir-S1 (tento systém v prvotních informacích uváděn nebyl – pozn. red.).

Jak poznamenal Konašenkov, s výjimkou posledního uvedeného typu se jedná o sovětské technologie staré i více než čtyřicet let. V případě objektů chráněných protivzdušnou obranou byl úder prakticky zcela odražen.

Jednalo se o sedm vojenských letišť, na které „spojenci“ vypálili celkem 73 střel, z nichž 66 syrská PVO sestřelila, přičemž žádné z letišť neutrpělo vážné škody.

Pokud jde o vědeckovýzkumné středisko Barzá a cíle v oblasti Džaramani, na ně podle odhadů Rusů bylo vypáleno dohromady 30 střel, z nichž PVO zneškodnila pět. Celkem tak Syřané sestřelili 71 křídlatých raket ze 103, které pronikly do vzdušného prostoru arabské republiky.

Syrská protivzdušná obrana proti útočícím střelám vypálila celkem 112 protiletadlových střel:

- z komplexu Pancir-S1 vypuštěno 25 střel, zničeno 23 cílů;

- z komplexu Buk vypuštěno 29 střel, zničeno 24 cílů;

- z komplexu Osa vypuštěno 11 střel, zničeno 5 cílů;

- z komplexu S-125 vypuštěno 13 střel, zničeno 5 cílů;

- z komplexu Strela-10 vypuštěno 5 střel, zničeny 3 cíle;

- z komplexu Kvadrat vypuštěno 21 střel, zničeno 11 cílů;

- z komplexu S-200 vypuštěno 8 střel, žádný cíl nezasažen.

Konašenkov podotkl, že výsledek komplexu S-200 netřeba přeceňovat, jelikož tento systém (technologicky náležící do 60. let minulého století – pozn. red.) je určen především k ničení letadel, přičemž „není to tak dávno, kdy tento komplex zničil stíhačku jednoho ze sousedních států, pokoušejícího se narušit vzdušný prostor Sýrie“. (Samotné použití těchto doslova „obřích“, skoro jedenáctimetrových, sedmitunových raket s hmotností bojové části přes 200 kg proti „trpasličím“ Tomahawkům se jeví jako krajně nevhodné – pozn. red.).

„Ostatní komplexy, taktéž vyráběné v časech SSSR, ukázaly velmi vysokou efektivitu, nehledě na to, že zničené cíle měly vysokou rychlost a velmi malou efektivní (radiolokační) odraznou plochu,“ dodal mluvčí ruského Ministerstva obrany.

Rusko po provedeném úderu zvažuje dodávku komplexů S-300 velkého dosahu Sýrii.

Geo, Eurasia24.cz

Ilustrační foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(39 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru