Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři

Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na počátku 90. let byl v Rusku na podvozku samohybné houfnice Msta-S sestrojen „laserový tank“ 1K17  Sžatije. Jeho provozní charakteristiky zůstávají dodnes utajované, ačkoliv vnější vzhled obrněnce dobře znají všichni znalci historie ruského vývoje tankové techniky. 1K17 úspěšně absolvoval provozní testy a byl doporučen k sériové výrobě. Vzhledem k problémům s financováním po rozpadu Sovětského svazu však byl projekt zastaven.

Podle vojenských expertů dnes nic nebrání vývoji bojových laserů, a to na zcela nové úrovni. Místo Msty je bude možno nainstalovat například na podvozek Armaty, Bumerangu nebo i Kurgance-25. (Bumerang – nový kolový obrněný transportér a současně i platforma pro celou řadu dalších nástaveb; Kurganec-25 je ve dvou verzích moderní pásové BVP nebo pásový OT. Oba obrněnci mají postupně nahradit starší obdobnou techniku sloužící v současné době v ruské armádě; pozn. překl.)

Samozřejmě, že laserový paprsek zatím není schopen propálit tankový pancíř, může však dokonale vyřadit z činnosti protivníkovu optiku, sestřelit dron nebo útočící raketu.

 Současně s pozemními systémy je možno očekávat také námořní variantu „paprsků smrti“. I tento směr vývoje laserových zbraní je plně aktuální. USA se snaží vyvinout námořní laser již delší čas.

V 90. letech minulého století se uvažovalo, že laserový zbraňový systém bude integrován i do víceúčelového frontového stíhače 5. generace „výrobek 1.44“ (vyvíjený konstrukční kanceláří MiG; nakonec však vznikl jen jeden létající demonstrátor 1.42 a projekt byl zastaven. Namísto něj byl zrealizován program PAK FA, který vyústil v letoun Su-57 – pozn. překl.).

I výše uvedený projekt ztroskotal na finančních problémech Ruska v 90. letech. Samotná myšlenka sestrojit na principu laseru zbraň schopnou ničit rakety vzduch-vzduch však zůstala živou. A všechno ukazuje na to, že v příštích deseti letech budou na řešení tohoto úkolu pracovat všechny státy s vyspělým vojenským průmyslem – včetně Ruska.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Ilustračí foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Potkali se nad Sýrií. Ruský Su-35S sledoval amerického „stealth“ Raptora
  Na sociálních sítích a posléze taktéž na ruských specializovaných serverech se objevily zajímavé snímky pocházející z instagramového účtu pravděpodobně pilota ruského stíhacího letounu Su-35S. Zachycují „setkání“ nejmodernějšího sériového Suchoje s nejvýkonnějším americkým strojem, F-22 Raptor.
  úterý, 25 září 2018 23:02 Přečteno 7340 krát
 • Rusko se v Sýrii připravuje na radioelektronický boj
  Ministerstvo obrany Ruska výrazně posiluje sestavu prostředků radioelektronického boje (REB) v Sýrii. První komplety REB byly v pondělí 24. září dopraveny letouny Il-76 na leteckou základnu Hmímím. Téhož dne pak prezident Vladimir Putin telefonicky oznámil svému syrskému protějšku Bašáru Asadovi, že Rusko poskytne Sýrii moderní protivzdušné raketové komplexy S-300 Favorit.
  pátek, 28 září 2018 23:17 Přečteno 4711 krát
 • Modernizace ruského letectva: Dálkové bombardéry Tu-160 a Tu-95 (FOTO)
  Vzdušné a kosmické síly Ruské federace procházejí komplexní modernizací, která se bude týkat i dvou nejmohutnějších ruských bojových letounů, dálkových bombardérů Tu-160 a Tu-95. Oba typy byly bojově nasazeny v Sýrii.
  pondělí, 17 září 2018 22:47 Přečteno 2807 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru