Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři

Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Na počátku 90. let byl v Rusku na podvozku samohybné houfnice Msta-S sestrojen „laserový tank“ 1K17  Sžatije. Jeho provozní charakteristiky zůstávají dodnes utajované, ačkoliv vnější vzhled obrněnce dobře znají všichni znalci historie ruského vývoje tankové techniky. 1K17 úspěšně absolvoval provozní testy a byl doporučen k sériové výrobě. Vzhledem k problémům s financováním po rozpadu Sovětského svazu však byl projekt zastaven.

Podle vojenských expertů dnes nic nebrání vývoji bojových laserů, a to na zcela nové úrovni. Místo Msty je bude možno nainstalovat například na podvozek Armaty, Bumerangu nebo i Kurgance-25. (Bumerang – nový kolový obrněný transportér a současně i platforma pro celou řadu dalších nástaveb; Kurganec-25 je ve dvou verzích moderní pásové BVP nebo pásový OT. Oba obrněnci mají postupně nahradit starší obdobnou techniku sloužící v současné době v ruské armádě; pozn. překl.)

Samozřejmě, že laserový paprsek zatím není schopen propálit tankový pancíř, může však dokonale vyřadit z činnosti protivníkovu optiku, sestřelit dron nebo útočící raketu.

 Současně s pozemními systémy je možno očekávat také námořní variantu „paprsků smrti“. I tento směr vývoje laserových zbraní je plně aktuální. USA se snaží vyvinout námořní laser již delší čas.

V 90. letech minulého století se uvažovalo, že laserový zbraňový systém bude integrován i do víceúčelového frontového stíhače 5. generace „výrobek 1.44“ (vyvíjený konstrukční kanceláří MiG; nakonec však vznikl jen jeden létající demonstrátor 1.42 a projekt byl zastaven. Namísto něj byl zrealizován program PAK FA, který vyústil v letoun Su-57 – pozn. překl.).

I výše uvedený projekt ztroskotal na finančních problémech Ruska v 90. letech. Samotná myšlenka sestrojit na principu laseru zbraň schopnou ničit rakety vzduch-vzduch však zůstala živou. A všechno ukazuje na to, že v příštích deseti letech budou na řešení tohoto úkolu pracovat všechny státy s vyspělým vojenským průmyslem – včetně Ruska.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Ilustračí foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9627 krát
 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9599 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7109 krát
 • Ruské síly čeká laserová budoucnost. Na zemi, ve vzduchu i na moři
  Ruská armáda dostane v blízké budoucnosti do výzbroje mobilní pozemní, námořní i vzdušné komplexy s laserovými prostředky ničení protivníka. Takový závěr vyplývá z úspěchů ve vývoji laserových zbraní, oznámených nedávno ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
  pátek, 06 duben 2018 22:31 Přečteno 5121 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 4965 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru