Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)

Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.

Chengdu J-20 byl do sestavy vzdušných sil ČLR zařazen v loňském roce – po pouhých šesti letech od vzletu technologického demonstrátoru letounu počátkem roku 2011. Pro srovnání: cesta amerického Raptoru od vzletu demonstrátoru YF-22 v roce 1990 k přijetí do výzbroje „hotového“ F-22 v roce 2005 trvala více než čtvrtstoletí.

Na rozdíl od primárně stíhacího Raptoru je čínský stroj plně víceúčelový – tedy schopen bojovat se vzdušnými, pozemními i námořními cíli –, ačkoliv získání plné operační způsobilosti v jednotlivých rolích lze očekávat až v následujících letech.

Nicméně už nyní má Čína k dispozici více než dvacet sériových letadel a po zkušenosti s rychlostí sériové produkce jednomotorových Chengdu J-10 netřeba pochybovat o tom, že v druhé polovině příští dekády bude disponovat stovkami těchto letadel.

Podle šéfkonstruktéra letounu a poslance Všečínského shromáždění lidových zástupců Yang Weie pokročilé verze letounu J-20 pomohou Číně získat vzdušnou převahu v asijsko-tichomořském regionu a zajistit tak národní bezpečnost v podmínkách napjatých vztahů s USA, Japonskem, Austrálií či Indií.

Yang Wei pro Global Times hovoří o dalším rozvoji, který přinese „více překvapení“. Čínské letouny páté (v ČLR čtvrté) generace se mají v budoucnu stát „chytřejší“ a ještě „informovanější“.

Yang se také zmiňuje o nových verzích letounu. Aniž by byl konkrétní, v čínských médiích se mluví o vývoji dvoumístné modifikace, o specializované úderné verzi a také o variantě pro radioelektronický boj. Proskakují taktéž informace o vývoji jednomotorového letounu, který by s J-20 sdílel řadu komponentů, v budoucnu by nahradil letouny řady J-10 a vytvořil protiváhu americkému F-35.

K uskutečnění těchto plánů ale Číňané musejí překonat největší hendikep v rámci svého vývoje bojových letadel: stále ještě nedokončený vývoj technologicky vyspělých, adekvátně výkonných a úsporných pohonných jednotek.

Letouny J-20 první výrobní série jsou poháněny nespecifikovanou verzí ruského motoru AL-31F, vyvinutého už v 70. letech pro těžké sovětské stíhače Su-27. Pozdější série mají dostat čínské motory řady WS-10(G?), vycházející z civilních pohonných jednotek CFM56, vyvinutých konsorciem západních zemí rovněž v 70. letech minulého století. V současnosti již probíhají letové testy J-20 s vylepšenými motory WS-10 a přinejmenším na jenom jednomotorovém J-10B je testován motor s řízeným vektorem tahu.

Opravdový průlom v programu J-20 budou znamenat zcela nové motory, které oproti současným pohonným jednotkám přinesou zvýšení tahu o více než třetinu (řádově ze 130 kN na 180 kN) a s tím i schopnost letu nadzvukovou cestovní rychlostí bez použití přídavného spalování. To je vlastnost pro vybojování vzdušné nadvlády zcela zásadní.

O nových pohonných jednotkách WS-15 existuje minimum dostupných informací. Podle některých zdrojů jsou WS-15 „příbuzné“ s motory R79/179-300, které byly vyvinuty v SSSR na sklonku jeho existence pro použití v několika typech perspektivních bojových letounů. Lze každopádně předpokládat, že se motory WS-15 objeví na J-20 „dříve než se čekalo“, jak už se stalo v případě tohoto programu pravidlem.

Yang Wei komentoval také aerodynamickou konfiguraci letounu. Kromě stealth vlastností, manévrovatelnosti a rychlosti zmínil podstatné výhody tzv. kachního uspořádání: „Takový design umožňuje J-20 doletět dále a s větším nákladem zbraní.“

Západním „expertům“, kteří v souvislosti s technologií stealth označovali za „demaskující“ kachní plochy a také do stran vychýlené kýlové plochy v ocasní části J-20, Yang Wei kontroval dalším překvapením: v potahu draku letounu jsou využity nejen dnes už obvyklé uhlíkové kompozity, ale rovněž takzvané metamateriály.

Jde o technologii, která se začala rozvíjet teprve na přelomu tisíciletí: jsou to uměle vyrobené materiály, jejichž skladba tvoří strukturu dokonale absorbující elektromagnetické vlny. V populárních médiích se o metamateriálech hovoří také v souvislosti s vývojem „pláště neviditelnosti“.

Jestliže v minulých dnech čínský prezident Si Ťin-phing vyzval k prohloubení integrace vojenského a civilního sektoru, měl tím na mysli mj. právě využití metamateriálů. Program vývoje letounu J-20 tak může pomoci Číně překvapit svět i v docela jiných sférách.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru