Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)

Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.

Chengdu J-20 byl do sestavy vzdušných sil ČLR zařazen v loňském roce – po pouhých šesti letech od vzletu technologického demonstrátoru letounu počátkem roku 2011. Pro srovnání: cesta amerického Raptoru od vzletu demonstrátoru YF-22 v roce 1990 k přijetí do výzbroje „hotového“ F-22 v roce 2005 trvala více než čtvrtstoletí.

Reklama

Na rozdíl od primárně stíhacího Raptoru je čínský stroj plně víceúčelový – tedy schopen bojovat se vzdušnými, pozemními i námořními cíli –, ačkoliv získání plné operační způsobilosti v jednotlivých rolích lze očekávat až v následujících letech.

Nicméně už nyní má Čína k dispozici více než dvacet sériových letadel a po zkušenosti s rychlostí sériové produkce jednomotorových Chengdu J-10 netřeba pochybovat o tom, že v druhé polovině příští dekády bude disponovat stovkami těchto letadel.

Podle šéfkonstruktéra letounu a poslance Všečínského shromáždění lidových zástupců Yang Weie pokročilé verze letounu J-20 pomohou Číně získat vzdušnou převahu v asijsko-tichomořském regionu a zajistit tak národní bezpečnost v podmínkách napjatých vztahů s USA, Japonskem, Austrálií či Indií.

Yang Wei pro Global Times hovoří o dalším rozvoji, který přinese „více překvapení“. Čínské letouny páté (v ČLR čtvrté) generace se mají v budoucnu stát „chytřejší“ a ještě „informovanější“.

Yang se také zmiňuje o nových verzích letounu. Aniž by byl konkrétní, v čínských médiích se mluví o vývoji dvoumístné modifikace, o specializované úderné verzi a také o variantě pro radioelektronický boj. Proskakují taktéž informace o vývoji jednomotorového letounu, který by s J-20 sdílel řadu komponentů, v budoucnu by nahradil letouny řady J-10 a vytvořil protiváhu americkému F-35.

K uskutečnění těchto plánů ale Číňané musejí překonat největší hendikep v rámci svého vývoje bojových letadel: stále ještě nedokončený vývoj technologicky vyspělých, adekvátně výkonných a úsporných pohonných jednotek.

Reklama

Letouny J-20 první výrobní série jsou poháněny nespecifikovanou verzí ruského motoru AL-31F, vyvinutého už v 70. letech pro těžké sovětské stíhače Su-27. Pozdější série mají dostat čínské motory řady WS-10(G?), vycházející z civilních pohonných jednotek CFM56, vyvinutých konsorciem západních zemí rovněž v 70. letech minulého století. V současnosti již probíhají letové testy J-20 s vylepšenými motory WS-10 a přinejmenším na jenom jednomotorovém J-10B je testován motor s řízeným vektorem tahu.

Opravdový průlom v programu J-20 budou znamenat zcela nové motory, které oproti současným pohonným jednotkám přinesou zvýšení tahu o více než třetinu (řádově ze 130 kN na 180 kN) a s tím i schopnost letu nadzvukovou cestovní rychlostí bez použití přídavného spalování. To je vlastnost pro vybojování vzdušné nadvlády zcela zásadní.

O nových pohonných jednotkách WS-15 existuje minimum dostupných informací. Podle některých zdrojů jsou WS-15 „příbuzné“ s motory R79/179-300, které byly vyvinuty v SSSR na sklonku jeho existence pro použití v několika typech perspektivních bojových letounů. Lze každopádně předpokládat, že se motory WS-15 objeví na J-20 „dříve než se čekalo“, jak už se stalo v případě tohoto programu pravidlem.

Yang Wei komentoval také aerodynamickou konfiguraci letounu. Kromě stealth vlastností, manévrovatelnosti a rychlosti zmínil podstatné výhody tzv. kachního uspořádání: „Takový design umožňuje J-20 doletět dále a s větším nákladem zbraní.“

Západním „expertům“, kteří v souvislosti s technologií stealth označovali za „demaskující“ kachní plochy a také do stran vychýlené kýlové plochy v ocasní části J-20, Yang Wei kontroval dalším překvapením: v potahu draku letounu jsou využity nejen dnes už obvyklé uhlíkové kompozity, ale rovněž takzvané metamateriály.

Jde o technologii, která se začala rozvíjet teprve na přelomu tisíciletí: jsou to uměle vyrobené materiály, jejichž skladba tvoří strukturu dokonale absorbující elektromagnetické vlny. V populárních médiích se o metamateriálech hovoří také v souvislosti s vývojem „pláště neviditelnosti“.

Jestliže v minulých dnech čínský prezident Si Ťin-phing vyzval k prohloubení integrace vojenského a civilního sektoru, měl tím na mysli mj. právě využití metamateriálů. Program vývoje letounu J-20 tak může pomoci Číně překvapit svět i v docela jiných sférách.

Reklama

Geo, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je čtvrtek 22. srpna 2019 a svátek má Bohuslav.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama