Úkol „Posel“: Čím tentokrát překvapí Tupolevova kancelář?

V Rusku pokračuje vývoj zcela nového dálkového bombardéru s charakteristikami stealth. Přes určité zpomalení projektu, kdy byl naopak uspíšen program vývoje a výroby modernizovaných Tu-160M2, nový bombardér pomalu získává obrysy a nově jsou známy některé jeho předpokládané charakteristiky.

Nedávno je v časopise Air&Cosmos zveřejnil vždy přesně informovaný publicista Piotr Butowski, který se už dlouhou dobu specializuje právě na ruské (a dříve sovětské) projekty letounů nové generace.

Tentokrát se zaměřil na informace o projektu nového ruského strategického bombardovacího letounu, vyvíjeného v rámci programu PAK DA – Perspektivní letecký komplex dálkového letectva (Перспективный авиационный комплекс дальней авиации).

Jak uvádí, výběrový proces na vývoj tohoto letadla byl zahájen v roce 2007 a jeho vítězem se stala v srpnu 2009 Konstrukční kancelář A. N. Tupoleva. Ta poté uzavřela s ruským ministerstvem obrany tříletou smlouvu na provedení výzkumných a vývojových prací v rámci úkolu pojmenovaného „Posel“. V rámci smlouvy kancelář připravila předběžný návrh projektu Výrobek 80 (Izdělije 80), který byl na jaře 2013 schválen.

V prosinci 2013 pak Sjednocená letecká korporace, a.s. uzavřela další smlouvu na vypracování technického projektu PAK DA, který ministerstvo schválilo v roce 2016.

Jaký bude?

Výrobek 80 bude mít design létajícího křídla (viz níže fotografie ze zkoušek aerodynamického modelu Izd. 80 v institutu CAGI; design na screenshotu v titulu článku je čistě spekulativní – pozn. edit.).

Vzletová hmotnost je projektována na 145 tun a užitečné zatížení na 30 tun. Znamená to, že PAK DA bude oproti Tu-160 výrazně lehčí a svojí hmotností bude patřit někam mezi dálkové Tu-22M3 a strategické Tu-95MS. Tu-160 má maximální vzletovou hmotnost 275 tun, maximální hmotnost Tu-95MS je 185 tun a v případě Tu-22M3 je to 124 tun.

Velitel dálkového letectva Vzdušných a kosmických sil Ruské federace Anatolij Jakovlev oznámil, že PAK DA bude letounem typu létající křídlo s podzvukovou rychlostí a doletem 15 000 km bez doplňování paliva za letu.

Letadlo bude osazeno dvěma nově vyvinutými ruskými motory o tahu 23 t, sestrojenými na bázi motoru NK-32-02 („nadzvukový“ motor pohánějící modernizované bombardéry Tu-160). Veřejná akciová společnost ODK Kuzněcov zahájila jeho vývoj v prosinci 2014.

Během tiskové konference v prosinci 2014 Anatolij Jakovlev uvedl, že prototyp PAK DA by měl poprvé vzlétnout v roce 2019 a do bojových jednotek by se měl dostat v letech 2023 až 2025. V roce 2015 však byl urychlen záměr obnovení výroby strategických bombardérů Tu-160M2 a program PAK DA byl odložen na pozdější dobu.

Náměstek ministra obrany Jurij Borisov k tomu uvedl, že vzhledem k naléhavosti programu Tu-160M2 bude projekt PAK DA „poněkud odložen“. Lze předpokládat, že plány na konstrukci a výrobu PAK DA se posunuly zhruba o pět let.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: BMPD

Foto: TV Zvezda, YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • F-35 versus Su-35 aneb O čem americké letectvo raději mlčí
    Nejnovější americký bojový letoun F-35 Lightning II je v poslední době předmětem mnoha superlativů, které nutně vzbuzují podezření, že jsou dílem PR společnosti Lockheed Martin. Právě na tyto „výplody“ se zaměřuje následující článek ze serveru topwar.ru, který se informace snaží objektivizovat a přináší srovnání F-35 s jinými letouny včetně ruského…
    pátek, 26 říjen 2018 22:07 Přečteno 5612 krát
  • Je tohle ruský vrtulník budoucnosti? Unikly snímky revolučního bitevního Kamova (FOTO)
    Velkou pozornost vzbudily v uplynulých dnech na specializovaných diskusních fórech snímky konceptu ruského vysokorychlostního úderného a průzkumného vrtulníku budoucnosti. Pokud se jej podaří dotáhnout do reálné podoby, bude nový stroj znamenat doslova revoluci.
    neděle, 28 říjen 2018 23:27 Přečteno 5228 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru