Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří

Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.

Protivzdušné raketové komplexy Buk-M2E jsou v současné době nejmodernější výzbrojí PVO Sýrie. Jsou schopny úspěšně napadat taktické, protiradarové i křídlaté rakety a samozřejmě také různé typy letadel. Stíhací letouny jsou Bukem zasahovány a ničeny až na vzdálenost 45 km a do výše 25 km, a to s 95% pravděpodobností.

Podle Izraelců mají pravidelné útoky jejich vojenského letectva proti vojenským objektům na území Sýrie za cíl pouze omezení vojenských aktivit Íránu a organizace Hizballáh.

Podle vojenských expertů se ale Izraelci ve skutečnosti snaží, aby syrská armáda spotřebovala při těchto útocích co největší počet svých moderních raket země-vzduch, kterých má podle některých zdrojů k dispozici jen něco kolem 150. Počet odpalovacích zařízení komplexu Buk-M2E je odhadován na méně než 20 kusů.

Syřané používají tyto PVO systémy pouze ve výjimečných případech. Po většinu času jsou Buky umístěny v mohutných betonových krytech.

Již jen samotná informace o existenci takové zbraně však brání izraelským letcům, aby se v syrském vzdušném prostotu cítili „jako doma“. Útočící izraelské letouny zpravidla vypouštějí své řízené rakety z prostoru nad Libanonem – státem, který moderní protivzdušnou obranu prakticky nemá.

V ruských odborných kruzích se také v současnosti vedou diskuse o tom, zda by neměly být Damašku dodány komplexy S-300PMU-1. To by umožnilo plně ochránit vzdušný prostor Sýrie před jakoukoli agresivní akcí.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Foto: Encyclopedia of Syrian military

loading...

Ohodnotit článek
(21 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • F-35 versus Su-35 aneb O čem americké letectvo raději mlčí
    Nejnovější americký bojový letoun F-35 Lightning II je v poslední době předmětem mnoha superlativů, které nutně vzbuzují podezření, že jsou dílem PR společnosti Lockheed Martin. Právě na tyto „výplody“ se zaměřuje následující článek ze serveru topwar.ru, který se informace snaží objektivizovat a přináší srovnání F-35 s jinými letouny včetně ruského…
    pátek, 26 říjen 2018 22:07 Přečteno 5432 krát
  • Je tohle ruský vrtulník budoucnosti? Unikly snímky revolučního bitevního Kamova (FOTO)
    Velkou pozornost vzbudily v uplynulých dnech na specializovaných diskusních fórech snímky konceptu ruského vysokorychlostního úderného a průzkumného vrtulníku budoucnosti. Pokud se jej podaří dotáhnout do reálné podoby, bude nový stroj znamenat doslova revoluci.
    neděle, 28 říjen 2018 23:27 Přečteno 4999 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru