Buky nenechávají Izrael klidným. Syřané s těmito raketami šetří

Syrská protivzdušná obrana je stále úspěšnější při eliminaci izraelských útoků. Svědčí o tom nejen sestřelení letounu F-16I, ale i schopnost likvidovat rakety odpálené z izraelského území. Tato skutečnost je plodem výcviku syrského personálu ruskými specialisty a také zapojení modernizovaných či nových komplexů PVO. Jedním z nich je ruský Buk-M2E.

Reklama

Protivzdušné raketové komplexy Buk-M2E jsou v současné době nejmodernější výzbrojí PVO Sýrie. Jsou schopny úspěšně napadat taktické, protiradarové i křídlaté rakety a samozřejmě také různé typy letadel. Stíhací letouny jsou Bukem zasahovány a ničeny až na vzdálenost 45 km a do výše 25 km, a to s 95% pravděpodobností.

Podle Izraelců mají pravidelné útoky jejich vojenského letectva proti vojenským objektům na území Sýrie za cíl pouze omezení vojenských aktivit Íránu a organizace Hizballáh.

Podle vojenských expertů se ale Izraelci ve skutečnosti snaží, aby syrská armáda spotřebovala při těchto útocích co největší počet svých moderních raket země-vzduch, kterých má podle některých zdrojů k dispozici jen něco kolem 150. Počet odpalovacích zařízení komplexu Buk-M2E je odhadován na méně než 20 kusů.

Syřané používají tyto PVO systémy pouze ve výjimečných případech. Po většinu času jsou Buky umístěny v mohutných betonových krytech.

Již jen samotná informace o existenci takové zbraně však brání izraelským letcům, aby se v syrském vzdušném prostotu cítili „jako doma“. Útočící izraelské letouny zpravidla vypouštějí své řízené rakety z prostoru nad Libanonem – státem, který moderní protivzdušnou obranu prakticky nemá.

V ruských odborných kruzích se také v současnosti vedou diskuse o tom, zda by neměly být Damašku dodány komplexy S-300PMU-1. To by umožnilo plně ochránit vzdušný prostor Sýrie před jakoukoli agresivní akcí.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: vestnik-rm.ru

Foto: Encyclopedia of Syrian military

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(21 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je sobota 23. listopadu 2019 a svátek má Klement.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama