Čínské námořnictvo testuje tajemnou zbraň. Zřejmě jde o elektromagnetické dělo (FOTO)

Čínská lidová republika se chystá k technologickému skoku, který z ní udělá vítěze námořních válek budoucnosti. Vývoj čínského elektromagnetického děla se pravděpodobně dostal do finální fáze.

Stalo se už pravidlem zjištění, že Čína je ve svých zbrojních programech dál, než očekávají západní analytici. Poslední záběry výsadkového plavidla Type 072 III, které unikly do čínských sociálních médií, ale překvapením přece jen jsou.

Je na nich totiž zachycen prototyp bojové lodní věže vybavené s vysokou pravděpodobností takzvaným railgunem, totiž elektromagnetickým dělem.

Vyzbrojení plavidel touto mimořádně účinnou zbraní bude znamenat skokové zvýšení jejich bojové efektivity – a tento stav, jak se zdá, není v případě čínského námořnictva vizí daleké budoucnosti.

Na palubě čínské výsadkové lodi Type 072 III, která je v tomto případě využita jako zkušební platforma, je kromě samotné věže také celá řada dalšího vybavení spojeného právě s technologií railgunu, mimo jiné generátory energie. Že jde o plavidlo určené k ostrému testování děla, dokazuje i přítomnost střeleckého radaru.

Existence čínského vývoje railgunu je známa již delší dobu, program běží pravděpodobně už od 80. let. Kontradmirál a specialista čínského námořnictva na elektromagnetické aplikace Ma Wei-ming v minulosti prohlásil, že země učinila „průlom“ ve vývoji několika klíčových technologií včetně railgunu a elektromagnetických katapultů pro čínské letadlové lodě.

Railgun zatím nemají ve své výzbroji žádné ozbrojené síly. Určitý pokrok už mnohokrát mediálně prezentovalo americké námořnictvo, ale i ve Spojených státech se vývoj elektromagnetického děla neobešel bez problémů.

Pokud se potvrdí, že fotografie zachycují funkční prototyp čínského railgunu v podobě, v jaké jím budou vyzbrojena bojová plavidla, bude to znamenat, že se ČLR dostala do čela vývoje této technologie, kterou západní stratégové řadí do kategorie „game-changing“, tedy schopné „měnit pravidla hry“.

Bez zajímavosti není ani banner, který je umístěn na palubě testovacího plavidla Type 072 III. Hlásá: „Poskytněme prvotřídní námořní zbraň a vybavení pro výstavbu prvotřídních námořních sil na světě“.

Podle nepotvrzených informací z čínských zdrojů mají být elektromagnetickým dělem vyzbrojeny budoucí varianty torpédoborců Type 055.

A v čem je railgun tak „zázračný“? Funguje na docela jiném principu než běžná děla – s pomocí extrémně silných generátorů se vytváří elektromagnetické pole, které z „kolejnic“ vystřelí projektil rychlostí přes 8000 km/h, což je násobně více než u klasických lodních děl. Díky tomu mají elektromagnetická děla dostřel až 200 kilometrů a také nesrovnatelné ničivější sílu po zásahu cíle.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: dafeng cao

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru