Čínské námořnictvo testuje tajemnou zbraň. Zřejmě jde o elektromagnetické dělo (FOTO)

Čínská lidová republika se chystá k technologickému skoku, který z ní udělá vítěze námořních válek budoucnosti. Vývoj čínského elektromagnetického děla se pravděpodobně dostal do finální fáze.

Stalo se už pravidlem zjištění, že Čína je ve svých zbrojních programech dál, než očekávají západní analytici. Poslední záběry výsadkového plavidla Type 072 III, které unikly do čínských sociálních médií, ale překvapením přece jen jsou.

Je na nich totiž zachycen prototyp bojové lodní věže vybavené s vysokou pravděpodobností takzvaným railgunem, totiž elektromagnetickým dělem.

Vyzbrojení plavidel touto mimořádně účinnou zbraní bude znamenat skokové zvýšení jejich bojové efektivity – a tento stav, jak se zdá, není v případě čínského námořnictva vizí daleké budoucnosti.

Na palubě čínské výsadkové lodi Type 072 III, která je v tomto případě využita jako zkušební platforma, je kromě samotné věže také celá řada dalšího vybavení spojeného právě s technologií railgunu, mimo jiné generátory energie. Že jde o plavidlo určené k ostrému testování děla, dokazuje i přítomnost střeleckého radaru.

Existence čínského vývoje railgunu je známa již delší dobu, program běží pravděpodobně už od 80. let. Kontradmirál a specialista čínského námořnictva na elektromagnetické aplikace Ma Wei-ming v minulosti prohlásil, že země učinila „průlom“ ve vývoji několika klíčových technologií včetně railgunu a elektromagnetických katapultů pro čínské letadlové lodě.

Railgun zatím nemají ve své výzbroji žádné ozbrojené síly. Určitý pokrok už mnohokrát mediálně prezentovalo americké námořnictvo, ale i ve Spojených státech se vývoj elektromagnetického děla neobešel bez problémů.

Pokud se potvrdí, že fotografie zachycují funkční prototyp čínského railgunu v podobě, v jaké jím budou vyzbrojena bojová plavidla, bude to znamenat, že se ČLR dostala do čela vývoje této technologie, kterou západní stratégové řadí do kategorie „game-changing“, tedy schopné „měnit pravidla hry“.

Bez zajímavosti není ani banner, který je umístěn na palubě testovacího plavidla Type 072 III. Hlásá: „Poskytněme prvotřídní námořní zbraň a vybavení pro výstavbu prvotřídních námořních sil na světě“.

Podle nepotvrzených informací z čínských zdrojů mají být elektromagnetickým dělem vyzbrojeny budoucí varianty torpédoborců Type 055.

A v čem je railgun tak „zázračný“? Funguje na docela jiném principu než běžná děla – s pomocí extrémně silných generátorů se vytváří elektromagnetické pole, které z „kolejnic“ vystřelí projektil rychlostí přes 8000 km/h, což je násobně více než u klasických lodních děl. Díky tomu mají elektromagnetická děla dostřel až 200 kilometrů a také nesrovnatelné ničivější sílu po zásahu cíle.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: dafeng cao

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 9210 krát
 • Takto roztrhá loď smrtící Ch-35U. Fregatu po explozi pohltilo Středozemní moře (VIDEO)
  Ruské síly v Sýrii podle dostupných informací zintenzivňují nácvik likvidace hladinových cílů ze vzduchu. Děje se tak zjevně v souvislosti s agresí, kterou západní země spáchaly proti Sýrii v noci na 14. dubna.
  pátek, 27 duben 2018 23:36 Přečteno 8632 krát
 • Iskander prokázal svou moc, v Sýrii nemilosrdně ničí teroristy
  Operačně-taktický raketový komplex (OTRK) Iskander nyní již není jen pravidelným účastníkem vojenských přehlídek a cvičení, ale i „veteránem“ vojenských akcí v Sýrii. Právě na Blízkém východě prošla tato moderní, pokročilá zbraň svým prvním skutečně bojovým nasazením.
  sobota, 05 květen 2018 15:02 Přečteno 8625 krát
 • O všem „ví“ a všechno „vidí“. Teď se sám ukáže na přehlídce (VIDEO)
  Letošní moskevská přehlídka u příležitosti Dne vítězství opět nabídne několik novinek, a to nejen pro pozemní vojska, ale i pro vzdušné síly. Vedle premiéry bojových vozidel podpory tanků či zbrusu nových dronů a bezpilotních helikoptér se účastníkům přehlídky poprvé předvedou stíhačky páté generace Su-57.
  neděle, 29 duben 2018 22:46 Přečteno 8104 krát
 • Jurij Borisov před impozantní přehlídkou: Terminatora jsme testovali v Sýrii. Osvědčil se výborně (FOTO, VIDEO)
  V předvečer vojenské přehlídky ke Dni vítězství přináší Eurasia24.cz překlad rozhovoru stanice Zvezda s dosavadním náměstkem ministra obrany Ruské federace Jurijem Borisovem. Pravděpodobný budoucí vicepremiér pro zbrojní průmysl v něm odhaluje řadu zajímavostí o technice, která se již v nejbližší době stane výzbrojí ruské armády.
  pondělí, 07 květen 2018 23:41 Přečteno 5906 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru