Pomůže přežít palbu, nepřítele najde, zaměří a zničí. Ratnik-3 zajistí převahu na bojišti

Zatímco se v ruských ozbrojených silách už stal samozřejmostí moderní bojový komplet jednotlivce Ratnik, tamní vývojáři pracují na třetí generaci výstroje „vojáka budoucnosti“.

Přípravné práce na kompletu bojové výstroje vojáka budoucnosti Ratnik-3  byly završeny před koncem loňského roku. Dvaadvacátého prosince to prohlásil velitel pozemního vojska generálplukovník Oleg Saljukov.

„Jednotky vybavené bojovým kompletem třetí generace se budou vyznačovat naprostou soběstačností, autonomností a nezávislostí při plnění nejrůznějších bojových úkolů v nejrůznějších podmínkách,“ uvedl.

Ruský bojový komplet jednotlivce bude podle ruských zdrojů svými vlastnostmi a možnostmi překonávat obdobné komplety používané jinými státy včetně armády USA, a to jak svojí nízkou hmotností, tak i účinnosti individuální ochrany před střelami a střepinami protivníka.

Další předností Ratnika-3 bude schopnost systému zachytit a rozpoznat nepřítele optoelektronickými prostředky na větší vzdálenost a vést proti němu účinnou palbu.

Saljukov rovněž uvedl, že „součástí tohoto perspektivního kompletu bojové výstroje jednotlivce budou i mini a mikrorobotické systémy a také malý dálkově řízený dron, sloužící k lepší informovanosti motostřeleckých jednotek o situaci na bojišti“.

K posílení fyzických schopností vojáka bude součástí kompletu Ratnik 3 pravděpodobně i takzvaný exoskelet“ („vnější kostra“, tj. v podstatě hydraulický rám ovládaný člověkem pomocí elektroniky a sloužící ke zvýšení jeho fyzické síly v zapojeném obvodu; pozn. překl.).

V rámci pozemního vojska bude otestován speciální modul zaznamenávající stav základních životních funkcí člověka. K online přenosu informací o celkovém stavu a bojeschopnosti vojáka bylo vyvinuto a již prochází testy elektronické zařízení, které se také stane součástí bojového kompletu jednotlivce Ratnik třetí generace.

Přístroj může pracovat jak autonomně (pro potřebu vojáka), tak i jako součást systému velení. Umožňuje v reálném čase registrovat a vyhodnocovat stav fyziologických funkcí organismu: srdeční a tepovou frekvenci, činnost srdce pomocí elektrokardiografu, tlak krve nebo i rychlost dýchání.

Ratnik je ruský individuální bojový komplet nazývaný také „komplet vojáka budoucnosti“. Je součástí celkového projektu navýšení individuálních schopností vojáka v boji díky využití nejnovějších vědeckých objevů a poznatků v oblasti navigace, systémů pro vidění v noci, sledování fyzického a psychického stavu vojáka nebo využití nových materiálů při výrobě jeho oděvu a balistické ochrany.

Celý komplet jako systém tak představuje ucelený soubor prostředků ochrany, spojení, výzbroje i munice. Charakteristickým rysem Ratniku je jeho modulové uspořádání, které umožňuje jeho optimální použití v nejrůznějších podmínkách a kterékoli denní době.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: nevskii-bastion.ru

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru