Rusko pracuje na bojovém vrtulníku nové generace. Hlavní bude rychlost

Pozornost médií upoutal v minulých dnech vzlet amerického konvertoplánu Bell V-280 Valor zkonstruovaného v rámci programu Future Vertical Lift, jehož výsledkem bude náhrada klasických „pomalých“ vrtulníků vysokorychlostními. Obdobný program pod zkratkou SBV běží také v Rusku.

Podrobnosti o ruském programu publikoval server BMPD s odkazem na článek autorů Piotra Butowského a Antonyho Angranda „Le nouvelle helicopter d’attaque russe vise les 400 km/h“ v časopisu Air&Cosmos.

Na nové generaci ruských bojových vrtulníků pracuje společnost Vertolety Rossii na základě objednávky ministerstva obrany ze srpna letošního roku. Během nedávné airshow v Dubaji to potvrdil generální ředitel holdingu Andrej Boginskij. K dnešku už podle něj existuje celý komplex vzájemně propojených smluv a dohod týkajících se zpracování koncepce a technických požadavků na nový vrtulník.

V Rusku je tato etapa vývoje označena zkratkou NIR (Научно-исследовательская работа, tj. vědecko-výzkumná práce) a měla by být dovršena koncem roku 2018.

Další, již připravovaná etapa prací bude předmětem samostatné smlouvy s ministerstvem obrany. V jejím průběhu bude rozhodnuto o konečné verzi koncepce vrtulníku, bude postaven a otestován jeho prototyp. Tato fáze vývoje se nazývá OKR (oпытно-конструкторские работы; výzkumně konstruktérské, tj. vývojové práce).

Podle harmonogramu prací zabere tato etapa něco přes čtyři roky, což znamená, že sériová výroba začne někdy v roce 2023.

Legendy znovu na scéně

Program ponese zkratkový název SBV (скоростной боевой вертолет – rychlostní bojový vrtulník). V Rusku je nazýván také jako „vrtulník 5. generace“. Každá ze dvou zapojených legendárních konstrukčních kanceláří – Mil a Kamov – pracuje na svém projektu.

Kamov vychází z vlastního osvědčeného základního schématu, který je pro tuto kancelář charakteristický, konstrukční kancelář Mil chce ve svém projektu vycházet z „klasického“ vrtulníkového schématu.

Oba projekty mají společné pouze velké rozpětí horizontálních (nosných) ploch, které by mělo odlehčit tlaky na hlavní hřídel rotoru při letu ve vysokorychlostním režimu. Nevelká boční křídla stávajících ruských bojových vrtulníků slouží jako nosníky pro podvěšenou výzbroj a jejich aerodynamická funkce je zanedbatelná.

Jedinou dosud oznámenou provozní charakteristikou budoucího vrtulníku je jeho rychlost, která by měla přesahovat 400 km/h. Náměstek ministra obrany Jurij Borisov totiž v srpnu uvedl, že ministerstvo obrany od společnosti Vertolety Rossii v dohledné době požaduje „vyvinutí platformy nově koncipovaného bojového vrtulníku vyznačujícího se vysokou přeletovou rychlostí zhruba 400 km/h“. Stávající bojové vrtulníky zařazené do výzbroje ruské armády mají v případě Mi-28N maximální rychlost 280 km/h, v případě Ka-52 a Mi-35M pak 300 km/h.

Hranice 400 km/h překonána

Demonstrátor (nebo také létající laboratoř) perspektivního vysokorychlostního vrtulníku (LL PSV) byl zkonstruován na bázi modernizovaného vrtulníku Mi-24 (viz foto). Má zúženou přední část trupu, pilotní kabina je jednomístná. Nosný rotor je vybaven novými listy. První let uskutečnila létající laboratoř 25. prosince 2015.

Demonstrátor je zkoušen ve verzích s horizontálními křídly, bez nich i ve verzi s křídly prodlouženými. Podle informací sopečnosti Vertolety Rossii překročil LL PSV během podzimu 2016 rychlost 405 km/h.

Zpočátku byl vrtulník vyvíjen v rámci NIOKR (vědeckovýzkumných a vývojových prací) jako program PSV (перспективный скоростной вертолет). Program PSV byl však v roce 2014 ukončen z důvodu „neschopnosti dosáhnout snížení provozních nákladů v poměru k dosaženým charakteristikám“.

Létající laboratoř se pak začala využívat v rámci dalších programů. Například nové lopatky nosného rotoru budou používány nejen na nových vrtulnících, ale také v rámci modernizace vrtulníků stávajících. U vrtulníku Mi-28 umožnilo použití nových vrtulových listů zvýšení maximální rychlosti o 10 % a přeletové rychlosti dokonce o 13 %.

Motor, elektronika, zbraně… vše bude nové

Petrohradská společnost Klimov pracuje na novém turbohřídelovém motoru VK-2500M. Podle společnosti se jedná o zcela nový motor, nikoli o modifikaci sériově vyráběného motoru VK-2500 (je jím poháněn např. „Noční lovec“ Mi- 28N; pozn.překl.). 

Startovní výkon nového motoru je 2600 HP, v nouzovém režimu až 2950 HP, což je o 250 až 300 HP víc než u VK-2500. Hmotnost nového motoru je o 20 % menší a motor má o 16% méně součástek. Také normovaná spotřeba paliva by se měla snížit o cca 7 %. Dojde k prodloužení lhůty mezi předepsanými technickými prohlídkami a modulová konstrukce motoru umožní jeho opravy i v polních podmínkách. Certifikaci by měl motor obdržet v roce 2023, tedy současně s vrtulníkem SBV.

SBV bude mít novou avioniku i výzbroj. Důraz bude kladen zejména na palubní radioelektronické vybavení – Rusko v této oblasti pokulhává za Západem, kdy například stále ještě nedospěl do sériové výroby ruský přilbový zaměřovač pro bojové vrtulníky. Je třeba zvýšit úroveň integrace jednotlivých systémů, podporu posádky automatizací dalších činností a podobně.

Nový radiolokátor bude schopen určovat cíle protitankových raket. Gyroskopicky stabilizovaný optoelektronický obranný systém (GOES) bude vyvíjen s využitím zkušeností získaných s provozem systému OES-52, který vyvinula společnost NPK SPP na bázi francouzského systému Strix. OES-52 nahradil na vrtulnících Ka-52E pro Egypt těžký a zastaralý systém GOES-41.

Nová lehká víceúčelová řízená raketa LMUR (легкая многофункциональная управляемая ракета), fungující na principu „vystřel a zapomeň“, bude mít vícekanálovou samonaváděcí hlavici. Její dálkový dosah by měl být mezi 15 a 18 km, zatímco stávající protitankové řízené střely Ataka a Vichr mají dosah 6 až 8 km.

Vrtulník bude vybaven systémem varování před střetem se zemí, zdokonaleným pozorovacím komplexem a systémem syntetického vidění, který vytváří na displeji prostorový obraz okolí vrtulníku. Žádný z těchto systémů dosud není na ruských bojových vrtulnících instalován. Nový systém přenosu dat bude mít rychlost 35 Mbit/s, tedy mnohonásobně větší oproti současným 15 Kbit/s.

mbi, Eurasia24.cz

Zdroj: BMPD

Foto: © Vitaly Kuzmin

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru