Dlouho očekávaný okamžik nastal: Su-57 vzlétl s motorem nové generace

Pátý prosinec roku 2017 se stal jedním z historických milníků ruského leteckého a obranného průmyslu. Z letiště výzkumného institutu M. M. Gromova v Žukovském u Moskvy poprvé odstartoval prototyp stíhacího letounu Suchoj Su-57 s motorem nové generace, který parametry ruské stíhačky posune na kvalitativně novou úroveň.

Všechny dosavadní prototypy Su-57 (T-50) byly až doposud poháněny motory Saturn AL-41F1 o tahu 147 kilonewtonů s přídavným spalováním. Tyto motory v poměru k hmotnosti letounu sice poskytují uspokojivé výkony, dostatečné k tomu, aby jimi byly poháněny i první plánované sériové stroje Su-57. Avšak parametry i technologiemi stále zaostávají za motory Pratt & Whitney F119-PW-100 amerických F-22 Raptor.

Zatímco F119-PW-100 s výkonem 156 kN představují zcela novou generaci motorů, AL-41F1 jsou pouze výrazně vylepšenou variantou původních pohonných jednotek AL-31F, vyvinutých již v 70. letech minulého století pro stíhačky řady Su-27.

Cílem programu PAK FA, z něhož se zrodil Su-57, přitom od počátku bylo vyvinout letoun se znatelně lepšími vlastnostmi, než jakými disponuje právě F-22. Zatímco v některých oblastech má ruský stroj navrch už ve stávající podobě – Raptor například zcela postrádá infračervený senzor – výhodou amerického stroje byla až dosud schopnost létat vysoce nadzvukovou ustálenou rychlostí bez přídavného spalování.

Su-57 má tuto schopnost podle dostupných informací rovněž, avšak motor F119-PW-100 byl pro takové použití vyvíjen od samotného počátku – na rozdíl od čtyřicet let starého AL-31F, jehož jádro de facto pohání nejnovější ruské letouny. Právě proto vznášeli někteří západní „experti“ pochybnosti, zda je Su-57 „opravdovým letounem páté generace“.

Podobným debatám je nyní konec, protože Su-57 se 5. prosince 2017 poprvé vznesl se zcela novým motorem známým prozatím jako „výrobek 30“. Oficiálně bývá tato pohonná jednotka uváděna jako „motor 2. etapy“, jelikož těmito motory budou vybaveny letouny Su-57 pozdějších výrobních sérií – poté, co motory projdou náročným procesem testování ve vzduchu i na zemi.

„Výrobek 30“ má přinést doslova revoluci: jedná se o zcela nový motor, s novým jádrem, s „inteligentním“ digitálním řízením a především poskytující výrazně vyšší tah s přídavným spalováním nejen ve srovnání s AL-41F1, ale i s F119-PW-100 – uvádí se 176 kN.

Motor je konstruován pro ustálený let vysokou nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování, má být mnohem úspornější, spolehlivější a provozně méně náročný. Je vybaven „zubatou“ stealth tryskou s potlačením tepelné stopy a s možností všesměrového vektorování tahu.

Zahájení letových testů „motoru 2. etapy“ znamená pro Rusko obrovský úspěch, kdy se země dostala na samou špici v této extrémně náročné technologické oblasti. Je teprve druhou zemí na světě, která vyvinula motor páté generace s přídavným spalováním. Zahájení letových zkoušek motoru Rusko znovu výrazně odskočilo Číně, která mu v řadě oblastí obranného průmyslu v posledních letech začala „dýchat na záda“.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © UAC, YouTube.com / Rossija24

loading...

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru