Dlouho očekávaný okamžik nastal: Su-57 vzlétl s motorem nové generace

Pátý prosinec roku 2017 se stal jedním z historických milníků ruského leteckého a obranného průmyslu. Z letiště výzkumného institutu M. M. Gromova v Žukovském u Moskvy poprvé odstartoval prototyp stíhacího letounu Suchoj Su-57 s motorem nové generace, který parametry ruské stíhačky posune na kvalitativně novou úroveň.

Všechny dosavadní prototypy Su-57 (T-50) byly až doposud poháněny motory Saturn AL-41F1 o tahu 147 kilonewtonů s přídavným spalováním. Tyto motory v poměru k hmotnosti letounu sice poskytují uspokojivé výkony, dostatečné k tomu, aby jimi byly poháněny i první plánované sériové stroje Su-57. Avšak parametry i technologiemi stále zaostávají za motory Pratt & Whitney F119-PW-100 amerických F-22 Raptor.

Zatímco F119-PW-100 s výkonem 156 kN představují zcela novou generaci motorů, AL-41F1 jsou pouze výrazně vylepšenou variantou původních pohonných jednotek AL-31F, vyvinutých již v 70. letech minulého století pro stíhačky řady Su-27.

Cílem programu PAK FA, z něhož se zrodil Su-57, přitom od počátku bylo vyvinout letoun se znatelně lepšími vlastnostmi, než jakými disponuje právě F-22. Zatímco v některých oblastech má ruský stroj navrch už ve stávající podobě – Raptor například zcela postrádá infračervený senzor – výhodou amerického stroje byla až dosud schopnost létat vysoce nadzvukovou ustálenou rychlostí bez přídavného spalování.

Su-57 má tuto schopnost podle dostupných informací rovněž, avšak motor F119-PW-100 byl pro takové použití vyvíjen od samotného počátku – na rozdíl od čtyřicet let starého AL-31F, jehož jádro de facto pohání nejnovější ruské letouny. Právě proto vznášeli někteří západní „experti“ pochybnosti, zda je Su-57 „opravdovým letounem páté generace“.

Podobným debatám je nyní konec, protože Su-57 se 5. prosince 2017 poprvé vznesl se zcela novým motorem známým prozatím jako „výrobek 30“. Oficiálně bývá tato pohonná jednotka uváděna jako „motor 2. etapy“, jelikož těmito motory budou vybaveny letouny Su-57 pozdějších výrobních sérií – poté, co motory projdou náročným procesem testování ve vzduchu i na zemi.

„Výrobek 30“ má přinést doslova revoluci: jedná se o zcela nový motor, s novým jádrem, s „inteligentním“ digitálním řízením a především poskytující výrazně vyšší tah s přídavným spalováním nejen ve srovnání s AL-41F1, ale i s F119-PW-100 – uvádí se 176 kN.

Motor je konstruován pro ustálený let vysokou nadzvukovou rychlostí bez přídavného spalování, má být mnohem úspornější, spolehlivější a provozně méně náročný. Je vybaven „zubatou“ stealth tryskou s potlačením tepelné stopy a s možností všesměrového vektorování tahu.

Zahájení letových testů „motoru 2. etapy“ znamená pro Rusko obrovský úspěch, kdy se země dostala na samou špici v této extrémně náročné technologické oblasti. Je teprve druhou zemí na světě, která vyvinula motor páté generace s přídavným spalováním. Zahájení letových zkoušek motoru Rusko znovu výrazně odskočilo Číně, která mu v řadě oblastí obranného průmyslu v posledních letech začala „dýchat na záda“.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © UAC, YouTube.com / Rossija24

loading...

Ohodnotit článek
(27 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Suchoj ukázal nový stroj: mohutný bezpilotní úderný letoun (FOTO)
    Ruské internetové zdroje získaly v minulých dnech fotografie těžkého průzkumného a úderného bezpilotního letounu Suchoj S-70. Jak se dalo předpokládat z dosud zveřejněných informací, jde o v dané kategorii velmi mohutný letoun.
    čtvrtek, 24 leden 2019 22:10 Přečteno 8524 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru