Ruský snajpr vytvořil světový rekord (VIDEO)

Ruský odstřelovač Andrej Rjabinskij se svými pomocníky Jurijem Siničkinem, Jevgenijem Titovem a Vladimirem Grebeňjukemn vytvořil světový rekord ve vzdálenosti cíle zasaženého z odstřelovačské pušky.

Podle údaje zveřejněného na blogu ruské zbrojovky Lobaev Arms zasáhl jeho výstřel cíl ve vzdálenosti 4210 metrů.

Při střelbě byla použita puška SVLK-14S „Sumrak“ (Soumrak) speciálně upravená pro dosažení maximálně možné vzdálenosti přesného výstřelu. Rjabinskij uvádí, že vzdálenost 4210 m střela překonala za 13 sekund.

Pro zajištění přesné střelby na takto velkou vzdálenost musela snajprova skupina počítat s celou řadou faktorů ovlivňujících let střely – například směrem a sílou větru, atmosférickým tlakem, derivací střely, teplotou vzduchu nebo s rotací Země.

Derivace je stranová odchylka rotující střely od záměrné po výstřelu (ve směru rotace střely). Pro snajperské pušky Dragunova typu SVD (Снайперская винтовка Драгунова) je derivace při střelbě na vzdálenost 1000 m asi 60 cm.

Většina zaměřovačů moderních střelných zbraní eliminuje derivaci již vlastní konstrukcí. Konkrétně zaměřovač PSO-1 se na SVD uchycuje tak, aby se střela po opuštění hlavně pohybovala nepatrně vlevo od „zaměřeného“ bodu (střela má díky vývrtu hlavně pravostrannou rotaci). U dělostřelectva je derivace buď zohledněna v tabulkách střelby, nebo je stejně jako u zbraní střední ráže řešena konstrukcí zaměřovače.

Odstřelovací puška SVLK-14S se vyrábí ve třech různých rážích:  .408 Chey Tac (10.36 x 77 mm), .338 Lapua Magnum (8.6 x 70 mm) a  .300 Winchester Magnum (7.62 x 67 mm). Při rekordní střelbě byla použita ráže .408 a terč měl rozměry 1x1 m.

Zbraň je dlouhá 1430 mm, hlaveň má délku 900 mm. Puška má posuvný závěr a zásobník na pět nábojů. Celková hmotnost zbraně je 9,6 kg. Konstrukční přesnost střelby (rozptyl) představuje 0,3 úhlové minuty.

Dosavadní světový rekord ve vzdálenosti přesného výstřelu, 4157 metrů, byl dosažen americkou odstřelovačskou puškou M300. Letos v červnu pak kanadský snajpr vytvořil rekord přesné střelby v bojových podmínkách, když odstřelovačskou puškou TAC-50 ráže 12,7 mm zabil v Iráku teroristu na vzdálenost 3540 m.

Zdroj: diana-mihailova.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(10 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru