Ruské tanky nedaly soupeřům šanci (FOTO)

Co je silnou stránkou ruských tanků, proč se indickému týmu nepodařilo vyhrát Tankový biatlon 2017 nebo jaké mají slabiny nejmodernější čínské bojové stroje? O tom všem mluvil s redakcí Izvestijí hlavní expert uralské konstrukční kanceláře Transmaš (součást Uralvagonzavodu) Dmitrij Avramenko.

Před nedávnem proběhla soutěž v tankovém biatlonu. Pro většinu účastníků soutěže dodal tanky Uralvagonzavod. O jaké stroje se jedná?

Jde prakticky o sériové tanky jen v drobnostech se odlišující od poslední modifikace T-72B3, kterou Uralvagonzavod vyrábí a dodává pro ministerstvo obrany. Je ale pravdou, že pro biatlon byly tanky upraveny tak, aby dosahovaly větší maximální rychlosti, což byl nedostatek, který prokázaly předchozí ročníky soutěže.

T-72B3 je hlavním bojovým tankem s digitálním zaměřovacím systémem a moderní termokamerou, které umožňují jeho bojové použití ve dne i v noci a za jakéhokoli počasí. Mezi jeho výzbroj patří i vysoce přesné řízené raketové střely. Tank má dieselový motor o výkonu 1130 HP (cca 843 kW), který tanku zajišťuje výbornou mobilitu. Přesvědčit se o tom mohli jak všichni diváci, tak i odborníci, kteří soutěž sledovali.

Jak jste byli spokojeni s výsledky soutěže?

Samozřejmě ano. Především bych chtěl ocenit vysokou profesionalitu posádek ruských tanků, jejich obětavost a touhu po vítězství. A pokud jde o techniku, mohu směle prohlásit, že tanky T-72B3 ruského týmu působily naprosto přesvědčivě a soupeřům nedaly žádnou šanci.

A jak hodnotíte výsledky dalších účastníků soutěže?

Řeknu to asi následovně: nejlépe si počínaly ty posádky, které mohly optimálně využívat vlastnosti svých strojů. Tak například družstvo Kazachstánu. To obsadilo druhé místo ve finálové soutěži štafet. Zato Indové zrovna moc štěstí nepobrali. Soutěžili s tankem T-90S Bhishma (verze tanku T-90S, licenčně vyráběná v Indii;  pozn. překl.). Během přípravných jízd dosahovali výborných výsledků. A bác – během semifinále štafet se u tohoto týmu najednou ukázal banální nedostatek zkušeností. Soutěžní zápal a snaha předvést za každou cenu co nejlepší výkon vedly k chybám při řízení stroje v mezních pracovních režimech. Výsledkem pak byly nesplněné úlohy. Jsem ale přesvědčen, že naši indičtí kolegové si z letošního neúspěchu vezmou ponaučení a v příštím roce je výborné výsledky neminou. My pak jsme připraveni podělit se s Indy o zkušenosti a být nápomocni v přípravě techniky i osádek.

Výborné výsledky během soutěže vždy prokazují reprezentanti Číny, kteří používají své vlastní čínské tanky Type 96 (ZTZ-96B). Jak hodnotíte tyto stroje?

Čínský tým již podruhé použil tanky ZTZ-96B. Čínští vývojáři v nich použili moderní pokročilé technologie a konstrukční řešení realizovaná v nejnovějších tancích VT-2B a VT-4, určených pro export. Tank ZTZ-96B má výrazně menší hmotnost než náš ruský T-72B3. To tomuto tanku nepochybně dává před T-72B3 výraznou výhodu v mobilitě. Vždyť naše tanky soutěžily se standardní bojovou hmotností a se standardní pancéřovou ochranou.

V roce 2015 se v médiích objevily s odkazem na čínské specialisty z firmy Norinco (Norinco – čínská společnost vyrábějící zbraně) informace, že nový tank VT-4 svými parametry překonává ruské stroje včetně perspektivního tanku Armata?

ZTZ-96B je vlastně modernizovaný stroj. Tank je vybaven novým pohonem skládajícím se z nového motoru a automatické převodovky a také zcela novým podvozkem. Jeho výzbroj se však nezměnila. Je jí nelicencovaná kopie kanonu a automatizovaného systému řízení palby z ruského T-72.

Bez ohledu na uvedená vylepšení neprokázal tento stroj požadované výsledky. Je tedy možno tvrdit, že informace o jakési převaze čínských tanků nad ruskými nejsou podepřeny konkrétními výsledky.

Prakticky všichni odborníci, kteří se čínskému tanku věnovali, upozorňovali na jeho pomalé zrychlení při rozjezdu. ZTZ-96 během semifinále a finále štafet prohrával v postartovní části závodu se všemi soupeři. Prohrával i se staršími modifikacemi T-72. Tento typ tanku je přitom vybaven motorem o výkonu „pouhých“ 840 HP. Zřejmá je také nedostatečná rezerva odolnosti a tlumičů podvozku. Řidiči ZTZ-96 při nájezdech na překonávání protitankových překážek viditelně snižují rychlost. Při překonávání překážky „hřeben“ pak je možno pozorovat opakované tvrdé „dorazy“ tlumení podvozku. To se nezbytně musí negativně projevit na „pohodlí“ posádky tanku a výdrži optické a elektronické aparatury.

Nelze také zapomenout na to, že ZTZ-96B je odlehčený stroj určený právě pro soutěž.  Pokud jej dovybavíme až na standardní bojovou hmotnost tanku VT-4, tj. 52 tun, bude výsledek jasný – výše uvedené nedostatky se výrazně prohloubí a pro zachování bojových charakteristik tanku se mohou stát neúnosnými.

Odrazily se zkušenosti získané během tankových biatlonů ve vývoji nových tanků?

Zcela bez diskuse. Takové zkušenosti mají pro vývojové pracovníky a konstruktéry obrovskou cenu. Stroje jsou totiž během soutěže vystavovány až kritickým provozním režimům v limitních podmínkách. A soutěžní zarputilost, snaha účastníků soutěže dosáhnout co nejlepšího výsledku za každou cenu, občas dovedou situaci až za kritickou hranici. Vyhodnocení efektivity použití tanků za takových podmínek, vyhodnocení spolehlivosti, bezpečnostních rezerv a podobně, to vše je velmi důležité při sestavení technických požadavků na perspektivní vývoj.

Navíc se jedná také o další možnost plodné spolupráce vývojářů a konstruktérů s naším hlavním zákazníkem – Hlavním velením pozemních sil a jeho součástí, Hlavním velením obrněných a tankových sil Ministerstva obrany RF při analýze efektivity techniky i činnosti osádek bojových vozidel.

Před nedávnem proběhla v Německu soutěž tankových posádek zemí NATO. V čem spočívají rozdíly v programech obou soutěží? Jsou dnes ruské tanky na účast v podobných soutěžích připraveny?

Ruská soutěž je působivější a soutěživější. Činnost tanku a osádky je podrobována zkoušce v podmínkách blížících se požadavkům na lidi a techniku v reálném boji. Soutěž pořádaná NATO klade větší důraz na taktickou přípravu osádek v rámci jednotek při plnění imitovaných bojových úkolů.

A my jsme dnes schopni připravit techniku, řekněme třeba tanky T-90MS, tak, aby mohly úspěšně konkurovat nejlepším západním typům tanků – a to jak v soutěži organizované podle ruského biatlonu, tak i v podobě soutěže tankových osádek zemí NATO.

Zdroj: iz.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitaly Kuzmin, CC BY-SA 3.0

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru