T-72B3 s doplňkovou ochranou: Bělorusové jsou z tanků nadšeni (FOTO, VIDEO)

Běloruská armáda nedávno získala z Ruska nejnovější verzi tanku T-72 s dodatečnou balistickou ochranou T-72B3. Jde o moderní bojový stroj, vyznačující se vysokou mobilitou a palebnou silou. Běloruští tankisté si nové stroje velmi pochvalují.

Redaktoři běloruského portálu 42.TUT.BY vyrazili na polygon Domanovo, aby se přesvědčili, jak si nejlepší tankové posádky běloruské armády osvojují novou techniku, a aby se seznámili s prvními dojmy tankistů z těchto ruských strojů.

Skoro jako auťák

Přímo před naším objektivem projíždí, zahalený do mračna prachu, 46tunový stroj. Člověk má dojem, že se tank nepohybuje po trati polygonu plné jam a výmolů, ale po silnici. Lehce jako had projel určenou trasu, prudce zabrzdil a v poklopu se objevil jeho řidič:

„To není tank, ale príma fáro,“ dělí se o své dojmy nadpraporčík Vitalij Bogruděnko. „Řízení tanku je výrazně snadnější a jízdní vlastnosti a dynamika přímo super.“

Vitalij si u tankistů odsloužil již přes 20 let a měl možnost si vyzkoušet řadu modifikací tanku T-72 počínaje verzí A a konče tímto B3. Má tedy možnost srovnávat.

„Řídit tenhle nový tank je zřetelně lehčí, člověk potřebuje menší sílu na ovládání řídicích pák, díky silnějšímu přeplňovanému motoru o výkonu 1130 HP má tank větší zrychlení, zřetelně se zvýšila i jeho obratnost. Díky upravenému podvozku je tank za jízdy výrazně stabilnější, což usnadňuje střelbu za pohybu.“

Řidič byl spokojen i se svým pracovištěm, které se podle jeho názoru stalo mnohem pohodlnější.

Zmizel nešikovný kontrolní panel, který je nahrazen LCD monitorem, zobrazujícím všechny potřebné informace: hladinu oleje, stav paliva, ujetou vzdálenost, teplotu motoru a řadu dalších údajů.

Zaparkovat tank nebo couvat s ním v noci je nyní mnohem snadnější díky kameře umístěné na jeho zádi. Člověk si připadá jak v moderním autě – všechny potřebné informace se zobrazují na obrazovce monitoru.

Přesnost střelby je téměř 100 %

Tank se svými zaměřovači zamlouvá i zkušenému tankistovi praporčíku Denisu Mojsejenkovi, který se dokonce zúčastnil i tankového biatlonu.

„V porovnání s tankem T-72B se moje činnost stala mnohem snadnější. B3 je vybaven naším domácím zaměřovačem Sosna-U, který je přesný a pohodlně se ovládá. Používali jsme ho již během tankového biatlonu v roce 2016, kdy jsme soutěžili s tanky T-72BM1 upravenými v našem běloruském podniku. V individuální soutěži jsem tehdy zasáhl všechny cíle, v semifinále a finále soutěže celých posádek jsme vždy minuli pouze jednou. Dosáhli jsme tak úspěšnosti střelby 95 %.“

„Stříleli jsme přitom podle pravidel soutěže kumulativní municí – rychlost letu takové střely je výrazně menší než u podkaliberních průbojných, takže zasáhnout cíl za jízdy je tímto typem nábojů složitější.“

T-72B3 ovšem může nejen střílet klasické náboje, ale také použít na vzdálenost až 5 km rakety. Dosahem tak předčí všechny evropské i americké tanky. Mimochodem trhavými granáty může tank ze skrytého postavení vést (nepřímou) palbu až na vzdálenost 10 km.“

Zajíce uvidíte potmě na tři kilometry

V označení typu tanku nakoupeného pro běloruskou armádu je uvedeno „s doplňkovou ochranou“. Podle velitele tanku nadpraporčíka Sergeje Michny je T-72B3 vybaven dynamickou ochranou Relikt a jen hmotnost bočního pancíře představuje 1,5 tuny.

Jak uvedl dále, nová dynamická ochrana má celou řadu předností – díky ní se dvojnásobně zvýšila odolnost pancíře proti kumulativním střelám a 1,2krát proti střelám kinetickým. Díky modulární konstrukci je možno její poškozené části rychle vyměnit a do budoucna i zaměnit za zcela nové, s lepšími vlastnostmi.

Sergeji Michnovi se obzvláště zamlouvá nová digitální radiostanice R-168-25U-2 Akveduk.

„Nová stanice je pro velitele dobrým pomocníkem, zprávy jsou předávány jasně, srozumitelně a bez poruch. Není třeba je opakovat ani se dotazovat na přesný obsah, jak tomu bylo v T-72B. Hovory jsou navíc šifrovány a utajované informace tak může slyšet pouze velitel tanku. Termovize umožňuje i v noci viditelnost až do cca 3 km. Pozorovat přitom lze nejen techniku – na polygonu jsou v noci vidět i zajíci a drobní ptáci.“

Celkově tedy lze říci, že modernizací získal nový tank vyšší stupeň ochrany, zvýšila se i jeho pohyblivost, obratnost a palebná síla. Já jako velitel tanku mohu na obrazovce termovize, na které se zobrazují údaje ze zaměřovače, pohodlně sledovat činnost zaměřovače a rozhodovat se, zda je nutno střelbu korigovat, případně ji i vést sám.“

Nový tank T-72B3 s doplňkovou ochranou nenechal lhostejným nikoho z členů posádky. Tankisté jednomyslně prohlásili, že nedostatky u tanku prakticky žádné nenašli.

Zdroj a foto: 42.tut.by

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru