Terminator je v syrských ulicích. Jde z něj strach (FOTO)

Do operací v Sýrii byla nasazena unikátní ruská zbraň s extrémní palebnou silou a více než výmluvným názvem: Terminator 2.

O speciálním vozidle palebné podpory tanků BMPT-72 neboli Terminator 2 se dlouhou dobu spekulovalo. Dohady se týkaly mimo jiné toho, zda ruská armáda přijme tento zvláštní stroj do výzbroje, či nikoliv.

Reklama

Jedná se totiž o zatím nepříliš vyzkoušený koncept pro boj s pěchotou – a s ohledem na vybavení a výzbroj nikterak laciný. Terminatory si dosud pořídila pouze armáda na zdroje bohatého Kazachstánu.

O to větším překvapením bylo, když se BMPT objevil na záběrech z nedávné návštěvy syrského prezidenta Bašára Asada na základně ruských sil Hmejmím. Ani to ale ještě neznamenalo, že Terminator bude v Sýrii v dohledné době nasazen, jelikož Asad si prohlédl i další bojovou techniku, o kterou mají Syřané zájem už dlouhodobě.

Jasno je až poté, co se na Twitteru v pondělí 3. července objevily záběry BPMT-72 v městě Salamia v provincii Hamá, a to „ve společnosti“ bojovníků provládní sunnitské brigády Liwa Al-Quds.

A čím je Terminator 2 tak mimořádný? Především ohromující palebnou silou, kterou je schopný v jednom okamžiku vypálit na cíl.

Ačkoliv je BMPT postaven na tankovém podvozku, postrádá klasickou věž s hlavním kanonem, střílejícím ve zhruba desetisekundových intervalech. Namísto toho je vybaven modulem s dvojicí 30mm rychlopalných kanonů 2A42 s kadencí přes 500 ran/minutu. Pro spolehlivé zničení chráněných cílů, obrněných vozidel, ale i vrtulníků je připravena k okamžitému odpalu čtveřice řízených střel 9M120 ATAKA s dostřelem 6000 metrů. A aby toho nebylo málo, proti rozličným cílům lze použít ještě dva automatické 30mm granátomety AG-17D.

Reklama

Geo, Eurasia24.cz

Foto: © Twitter.com, Vitaly Kuzmin

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(23 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama