T-90M Proryv-3 dostane výrazně účinnější kanon než Leopard 2

Nejnovější ruské tanky T-90M Proryv-3 budou vyzbrojeny výrazně účinnějším kanonem, než mají německé Leopardy 2. Rusko na nový standard zmodernizuje čtyři sta tanků T-90.

Tank mimo jiné dostane nový kanon s hladkým vývrtem hlavně o ráži 125 mm.„V případě tanku T-90M ve verzi Proryv jde o zásadní modernizaci dosavadní ‚devadesátky', kterou následně projde čtyři sta tanků ze stávající výzbroje ruské armády,“ uvedl pro TV Zvězda vojenský expert Alexej Leonov.

„Modernizací stroj získá 125 mm kanón s hladkým vývrtem hlavně typu 2A82-1M s životností zvýšenou až na 900 výstřelů, používaný také u Armaty, a nový systém řízení palby vyznačující se zvýšenou přesností a rychlostí střelby,“ pokračoval (na rozdíl od Armaty – tanku nové generace – však kanon tanku T-90M Proryv-3 bude muset být vybaven ejektorem pro odvedení plynů z hlavně po výstřelu; T-14 Armata se totiž na rozdíl od T-90 vyznačuje bezosádkovou věží, kde uvedeného prvku ochrany osádky není potřeba – pozn. Geo).  

Reklama

Kanon umožňuje udělit vypálené střele až o 17 procent větší úsťovou energii a o 20 procent vyšší přesnost než v případě děla německého tanku Leopard 2.

Automatický nabíjecí systém umožňuje použití munice až metrové délky – tedy například průbojných vysoce výkonných nábojů Vakuum (s wolframovým jádrem, resp. s jádrem z ochuzeného uranu – pozn. překl.), původně vyvinutých speciálně pro Armatu.

Palebný průměr tanku představuje 45 nábojů uložených v zadní části věže a nabíjených automaticky.

Podle charakteru bojového úkolu může tank nést část munice určené pro boj ve městě, nebo bude celá její zásoba určena pro boj v odkrytém terénu.

Kromě běžné munice může kanon zmodernizovaného T-90 střílet i řízenými raketami Invar  a Invar-M, vybavenými tandemovou bojovou hlavicí – na vzdálenost 5 km jsou schopny ničit všechny typy zahraničních obrněnců, a to jak těch zařazených do výzbroje v současné době, tak i perspektivních.

Obranu před útoky nepřítele tvoří komplexy aktivní a dynamické ochrany  Afganit a Malachit. Nový systém řízení palby je typu Kalina. (Oba systémy ochrany využívá také perspektivní hlavní bojový tank ruské armády T-14 na platformě Armata. Obdobně to platí také pro systém řízení palby. Upravená Kalina by měla umožnit plně automatické sledování cíle – po volbě a označení cíle střelcem je celý další postup jeho sledování a zamíření až po samotný výstřel prováděn automaticky – pozn. překl.).

Zdroj: topwar.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: © Уральское конструкторское бюро транспортного машиностроения / gurkhan.blogspot.ru

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(14 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama