Ruská armáda počítá s „reaktivními“ T-80BV a nechá je vylepšit. Tyto tanky zvládnou dobře i Arktidu

V Rusku se pracuje na opětovném zprovoznění tanků T-80BV, kterým se v armádě důvěrně říká „reaktivní“ díky charakteristickému „letadlovému“ zvuku jejich pohonné jednotky – výkonné plynové turbíny.

Zpráva je to překvapivá s ohledem na skutečnost, že do zařazení většího počtu tanků T-14 Armata do výzbroje měly být páteří ruských tankových vojsk modernizované obrněnce řady T-72 a T-90, zatímco původně výkonnější, ale provozně draží stroje T-80 měly pomalu dožít. Tento vývoj může souviset s plány na posílení obrany nejchladnějších částí země.

Během modernizace dostanou tyto stroje nový systém řízení palby, vylepšenou balistickou ochranu a úpravou motoru bude dosaženo snížení spotřeby paliva. Opravené a zmodernizované „osmdesátky“ začnu být ministerstvu obrany předávány již v příštím roce.

Do tanku bude instalován nový generátor elektřiny, systém startování plynové turbíny a tank dostane také moderní systém řízení střelby Sosna-U s termokamerou, laserovým dálkoměrem a automatickým sledováním cíle. Před nepřátelskými střelami a raketami budou T-80BV chránit bloky moderní dynamické balistické ochrany.

Takto upravené tanky se ideálně hodí pro činnost ve složitých klimatických podmínkách na Dálném východě, na Sibiři a v polárních oblastech.

„Přípravné práce k zahájení modernizace prvních tanků T-80BV se v současné době již chýlí ke konci,“ uvedl hlavní konstruktér Alexandr Umanskij. „V příštím roce zahájíme práce na opravách a modernizaci strojů předaných nám ministerstvem obrany. Vlastní práce budou probíhat v závodě podniku Omsktransmarš. Přesný počet modernizovaných tanků a časový plán provedení potřebných úprav budou záviset na požadavcích ministerstva.“

Tanky T-80BV, přijaté do výzbroje koncem 70. let, se díky instalaci plynové turbíny o výkonu 1000 a 1250 HP vyznačovaly vysokou pohyblivostí (rychlostí, akcelerací a plynulostí jízdy). „Cenou“ za tyto přednosti se v porovnání s tanky poháněnými dieselovými motory stala vysoká spotřeba paliva, která v nejtěžších terénních podmínkách dosahovala až 8 l/km (pro srovnání – u tanků T-72 a T-90 se za stejných podmínek spotřeba pohybuje v rozmezí cca 2 až 4 l/km).

Tankový turbínový pohon instalovaný v T-80BV je z konstrukčního hlediska příbuzný s vrtulníkovými motory. Na rozdíl od spalovacích motorů, kde k hoření a expanzi palivových zplodin dochází v uzavřeném prostoru, probíhají všechny pracovní procesy v turbínovém „motoru“ v proudu pohybujícího se plynu.

Díky tomuto řešení pracuje turbínový pohon beze ztrát výkonu a lze jej bez problémů nastartovat i při teplotách pod -50 °C. Atmosférický vzduch, stlačený kompresorem, je vháněn do spalovací komory, kam je vstřikováno palivo. Tím, že palivo shoří, vznikne velký objem plynných zplodin hoření a tím i velký tlak. Energie spalin se při expanzi přeměňuje na energii mechanickou a roztáčí lopatky turbíny.

Startování pohonu T-80BV snadno rozeznáme podle hvízdavého zvuku – připomíná nastartování leteckého motoru. To je důvod, proč vojáci říkají té-osmdesátce „reaktivní tank“. A to přesto, že během jízdy je tank s turbínovým pohonem na rozdíl od tanků s naftovými motory prakticky nehlučný.

Podle bývalého náčelníka Hlavního velení tankových a obrněných sil Ministerstva obrany RF Sergeje Majeva dostane po modernizaci T-80BV armáda zcela moderní tank, který bude lépe než ostatní podobné stroje přizpůsoben k činnostem za nízkých teplot.

Podle britské odborné publikace Military Balance má ruská armáda v současné době ve skladech cca 3000 tanků T-80BV. Dalších 200 (modernějších – pozn. překl.) tanků T-80U je pak ve výzbroji tankových pluků 4. Kantemirovské gardové tankové divize.

Zdroj: bmpd

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru