Ruská armáda počítá s „reaktivními“ T-80BV a nechá je vylepšit. Tyto tanky zvládnou dobře i Arktidu

V Rusku se pracuje na opětovném zprovoznění tanků T-80BV, kterým se v armádě důvěrně říká „reaktivní“ díky charakteristickému „letadlovému“ zvuku jejich pohonné jednotky – výkonné plynové turbíny.

Zpráva je to překvapivá s ohledem na skutečnost, že do zařazení většího počtu tanků T-14 Armata do výzbroje měly být páteří ruských tankových vojsk modernizované obrněnce řady T-72 a T-90, zatímco původně výkonnější, ale provozně draží stroje T-80 měly pomalu dožít. Tento vývoj může souviset s plány na posílení obrany nejchladnějších částí země.

Během modernizace dostanou tyto stroje nový systém řízení palby, vylepšenou balistickou ochranu a úpravou motoru bude dosaženo snížení spotřeby paliva. Opravené a zmodernizované „osmdesátky“ začnu být ministerstvu obrany předávány již v příštím roce.

Do tanku bude instalován nový generátor elektřiny, systém startování plynové turbíny a tank dostane také moderní systém řízení střelby Sosna-U s termokamerou, laserovým dálkoměrem a automatickým sledováním cíle. Před nepřátelskými střelami a raketami budou T-80BV chránit bloky moderní dynamické balistické ochrany.

Takto upravené tanky se ideálně hodí pro činnost ve složitých klimatických podmínkách na Dálném východě, na Sibiři a v polárních oblastech.

„Přípravné práce k zahájení modernizace prvních tanků T-80BV se v současné době již chýlí ke konci,“ uvedl hlavní konstruktér Alexandr Umanskij. „V příštím roce zahájíme práce na opravách a modernizaci strojů předaných nám ministerstvem obrany. Vlastní práce budou probíhat v závodě podniku Omsktransmarš. Přesný počet modernizovaných tanků a časový plán provedení potřebných úprav budou záviset na požadavcích ministerstva.“

Tanky T-80BV, přijaté do výzbroje koncem 70. let, se díky instalaci plynové turbíny o výkonu 1000 a 1250 HP vyznačovaly vysokou pohyblivostí (rychlostí, akcelerací a plynulostí jízdy). „Cenou“ za tyto přednosti se v porovnání s tanky poháněnými dieselovými motory stala vysoká spotřeba paliva, která v nejtěžších terénních podmínkách dosahovala až 8 l/km (pro srovnání – u tanků T-72 a T-90 se za stejných podmínek spotřeba pohybuje v rozmezí cca 2 až 4 l/km).

Tankový turbínový pohon instalovaný v T-80BV je z konstrukčního hlediska příbuzný s vrtulníkovými motory. Na rozdíl od spalovacích motorů, kde k hoření a expanzi palivových zplodin dochází v uzavřeném prostoru, probíhají všechny pracovní procesy v turbínovém „motoru“ v proudu pohybujícího se plynu.

Díky tomuto řešení pracuje turbínový pohon beze ztrát výkonu a lze jej bez problémů nastartovat i při teplotách pod -50 °C. Atmosférický vzduch, stlačený kompresorem, je vháněn do spalovací komory, kam je vstřikováno palivo. Tím, že palivo shoří, vznikne velký objem plynných zplodin hoření a tím i velký tlak. Energie spalin se při expanzi přeměňuje na energii mechanickou a roztáčí lopatky turbíny.

Startování pohonu T-80BV snadno rozeznáme podle hvízdavého zvuku – připomíná nastartování leteckého motoru. To je důvod, proč vojáci říkají té-osmdesátce „reaktivní tank“. A to přesto, že během jízdy je tank s turbínovým pohonem na rozdíl od tanků s naftovými motory prakticky nehlučný.

Podle bývalého náčelníka Hlavního velení tankových a obrněných sil Ministerstva obrany RF Sergeje Majeva dostane po modernizaci T-80BV armáda zcela moderní tank, který bude lépe než ostatní podobné stroje přizpůsoben k činnostem za nízkých teplot.

Podle britské odborné publikace Military Balance má ruská armáda v současné době ve skladech cca 3000 tanků T-80BV. Dalších 200 (modernějších – pozn. překl.) tanků T-80U je pak ve výzbroji tankových pluků 4. Kantemirovské gardové tankové divize.

Zdroj: bmpd

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru