MiG-25 – titanový blesk Sovětského svazu

Úspěchy sovětských leteckých konstruktérů stále nedávají Američanům pokoj. Sovětský svaz už dávno neexistuje, příslušná technika se už kdoví jak dlouho nevyrábí a přesto se v Americe stále objevují lidé, kteří hledají slabá místa hrozivých sovětských letounů.

Tentokrát si americký časopis National Interest „vzal na paškál“ sovětský nadzvukový výškový přepadový stíhací letoun MiG-25. Legendární letoun, který překonal desítky světových leteckých rekordů a který jen tím, že existoval, škrtnul jedním rázem všechny plány amerických konstruktérů.

MiG-25 byl určen k boji s vysokorychlostními výškovými cíli. Dosahoval rychlosti 3000 km/h, a to i se čtyřmi raketami podvěšenými pod křídly, které nejen zvyšovaly odpor vzduchu, ale každá z nich navíc vážila téměř půl tuny. Jako průzkumný letoun mohl vyvinout rychlost až 3 400 km/h, což představuje 3,2násobek rychlosti zvuku.

Hovoříme přitom o letounu vyráběném ve velkých sériích a se standardní výbavou. Americký SR-71 Blackbird vytvořil rychlostní rekord letounů s turbonáporovým (ramjet) motorem výkonem 3 529 km/h. Protože však známe přístup Američanů k přípravě rekordních letů, lze předpokládat, že to byl letoun maximálně odlehčený a s minimální zásobou paliva. Vždyť za druhé světové války se Američané nerozpakovali uvádět v rámci TTD (takticko-technických dat) jako maximální rychlost výkony „nablýskaného“ stroje s odmontovanou výzbrojí, radiostanicí a s téměř „suchými“ nádržemi.

Podstata amerických výhrad

Článek v National Interest přitom k sovětskému přepadovému stíhači v podstatě příliš mnoho výhrad nemá.

Letoun se nikdy licenčně nevyráběl v jiných státech a ani Číňané ho neokopírovali.

Vyplývá to ze speciálních nároků na jeho výrobu. Létání trojnásobnou rychlostí zvuku klade zvláštní nároky na konstrukci a materiály letounu. MiG-25 je výrobně nesmírně složitý a technologie svařování titanu je unikátní. Tady nejde o pouhé sestavování letounu F-16 tureckými montéry, z nichž každý zvládá jen několik málo zautomatizovaných operací.

Navíc jde o letoun se speciálním určením; takový potřebují jen některé státy. Američtí novináři však možná nechápou, že Sovětský svaz prvořadě nepojímal vojenskou techniku jako komerční produkt a

účelnost její výroby neviděl pod zorným úhlem exportních možností.

Letoun je těžký, neobratný a má slabiny v boji na malou vzdálenost a v malých výškách.

Odpověď je pochopitelná. Letadlo, které se během letu (třením) zahřívá na 200-300°C, se nedá vyrobit z hliníku. Je tedy vyrobeno z 80 % ze žáruvzdorné oceli a z 8 % je použit titan. Je tedy pochopitelné, že je těžší. Z toho pak vyplývají i jeho manévrovací schopnosti – není prostě vyroben na to, aby se zúčastňoval boje na malé vzdálenosti nebo v přízemních výškách.

Letoun byl vyvinut proti neexistujícímu nepříteli. Je prakticky zbytečný.

Tvrzení je pravdivé jen částečně. Lety amerického výškového nadzvukového bombardéru B-58 Hustler byly ukončeny ve stejném roce, v jakém byl přijat do výzbroje MiG-25. Je ovšem pravdou, že jeho prototypy se objevily ve vzduchu již v roce 1964 a že byly několikrát nafilmovány americkými špionážními družicemi.

Práce na vývoji perspektivního bombardéru XB-70 Valkyrie byly ukončeny krátce před tím, než byl MiG-25 zařazen do bojové služby. Mělo ovšem nějaký smysl pokoušet se dotáhnout do konce vývoj výstředního a drahého letadla, pokud už na něj měli Rusové svoji odpověď? A tak se Američané přeorientovali na vývoj nízko létajících „neviditelných“ bombardérů, což se jim, jak se zdá, podařilo.

Tady je třeba také poznamenat, že ani jeden SR-71 Blackbird se neodvážil hlouběji proniknout do vzdušného prostoru SSSR. A ty, které se odvážily jen po samém okraji „líznout“ poloostrov Kola, se okamžitě „vypařily“ do vzdušného prostoru Norska.

Krok do budoucnosti

MiG-25 se zúčastnil bojových akcí na Blízkém východě. Použit byl jako přepadový stíhač i jako průzkumný letoun a v obou rolích se mu dařilo. Překvapit a dostihnout průzkumný letoun, který se nezapojoval do vzdušných soubojů, se nepříteli nepodařilo – sovětský „titanový blesk“ bez problémů uletěl vypuštěným raketám, když využil výraznou převahu v rychlosti. Je ovšem pravdou, že se nepříteli tento přepadový stíhací letoun několikrát podařilo „chytit do pasti“, když využil nedostatky jeho avioniky (přístrojového vybavení).

Nedá se ale říci, že by veškerý přínos Migu 25 spočíval jen v pořizování fotografií syrské pouště. Společně s postupně vznikajícími komplexy pozemní protivzdušné obrany (PVO) se „pětadvacítka“ podílela na zjištění obrany SSSR. Státní hranice se vzhledem ke své obrovské délce nedala celá pokrýt pozemními stanovišti PVO a tak se MiG ukázal jako velmi potřebný pro zachycení narušitelů sovětského vzdušného prostoru.

Navíc sestrojení tak unikátního letounu iniciovalo rychlý rozvoj nejrůznějších oblastí vědy a techniky. Vývoj leteckých motorů, mechaniky materiálů, výroby přístrojů a zařízení… MiG-25 zaměstnal při svém vývoji stovky vysoce kvalifikovaných kádrů, kteří svou prací vytvářeli základ pro další rozvoj sovětského a ruského leteckého průmyslu.

Na závěr pak nelze zapomenout, že MiG-25 se stal základem pro vývoj letounu MiG-31. Právě tyto letouny dnes stojí na stráži našich hranic. Tím, že dostaly moderní elektronické vybavení, zvýšily se několikanásobně jejich bojové schopnosti. Navíc jim při tom všem zůstala hlavní přednost jejich předchůdce – neuvěřitelná, závratná rychlost.

Grigorij Romanovič Aždanin

Zdroj: slovodel.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru