Jako své nové tanky prodala Ukrajina Thajsku sovětské T-80

Jednadvacátého května bylo z Ukrajiny do Thajska na základnu Sattahip lodí dopraveno 10 tanků Oplot-T. Tanky byly „vyrobeny“ ukrajinským státním podnikem V. A. Malyševa (ГП Завод им. Малышева) na základě smlouvy z roku 2011. Celkové množství postavených tanků dosud dosáhlo 20 kusů.

Ukrajinská strana se přitom opakovaně zamotala do prohlášení, kdy a kolik tanků bylo vyrobeno. Ukrajinci se totiž v otázce dodávek zcela záměrně snaží mást veřejnost. Návyk nejrůznějším způsobem žonglovat s daty a čísly – to proto, aby nebyla odhalena jejich slabá pracovní výkonnost – je největším uměním ukrajinských „vlastenců“. Za svůj hlavní úkol pokládají pravidelně informovat sdělovací prostředky o „prudkém růstu výroby“. A tentokrát je vlastně dodávka nesporná, neboť ji Thajsko potvrdilo. Ukrajina s vynaložením nadlidského úsilí dodávku zajistila.

Navíc představitelé Ukrajiny tvrdí, že za jistých okolností jsou schopni do konce roku naplnit smlouvu o dodávce tanků v celém plánovaném objemu.

Ve shodě se smlouvou plánujeme dodat zákazníkovi během tohoto roku ještě 29 strojů, a to za předpokladu, že dostaneme potřebný souhlas ministerstva obrany,“ říká se v prohlášení Ukroboronpromu (státní koncern – sdružení řady ukrajinských podniků obranného průmyslu).

O „dobrodružství“ vzniku tanku Oplot už bylo napsáno mnohé. Bude ale dobré podívat se na jejich dodávku do Thajska trochu podrobněji. Všechny tyto tanky totiž nejsou nové, ale získané přestavbou starých sovětských tanků T-80, kterých má Ukrajina ještě kolem stovky. A tato „výroba“ (přestavba) trvala celkem 9 měsíců – už od poloviny loňského roku.

Dnes leží všechny tyto tanky na „tankových hřbitovech“ jako skladovaná vojenská technika 4. až 5. kategorie – jde vlastně o vraky, které nebyly včas technicky ošetřeny ani jinak využity (viz fotografie zde).

A po nějaké době přichází okamžik, kdy je příležitost se trochu natřást před kamerou – to v potu tváře „oživují“ 24. Oplot (viz fotografie zde).

Jak tohle všechno bude ve skutečnosti nakonec jezdit a střílet, nikoho nezajímá. Hlavně že Ukrajincům přálo štěstí s motory pro T-80 typu GTD-1000T, kterých se jim podařilo objevit (v různém stavu) několik set. Není vůbec důležité, že Ukrajina nemá žádný plnohodnotný podnik, který by tyto motory vyráběl. Budou prostě „zgenerálkovány“, nějaký čas fungovat budou – a pak už to bude problém thajských přátel.

Díky „generálkám“ motorů a s využitím tzv. „kanibalismu“ (použitím součástek a dílů jednoho motoru na opravy druhých) je skutečně možné udržovat techniku po nějakou dobu v provozuschopném stavu, ale zásoby na tankových hřbitovech nejsou bezedné – vždyť ukrajinská vláda po celých 25 posledních let všechno „pečlivě“ rozprodávala. Rozprodávalo se všechno, co se dalo – a doma zůstával jen „šunt“.

Ukrajina se nedokázala vyrovnat ani s produkcí motorů 5TDF pro tanky T-64, které přitom sama vyráběla. Také ty dnes „generálkuje“, ale jejich počty mohou jen s obtížemi kompenzovat ztráty na „východní frontě“; 50 opravených tanků za rok problém nevyřeší...

Kde má svůj původ pancéřování tanku, o tom se také již několikrát hovořilo, zastavovat se tedy u této otázky nebudeme.

Ještě jeden problém pak způsobuje ukrajinským „výrobcům“ tanků bolení hlavy, a tím jsou chybějící hlavně tankových kanonů. Vlastní výrobce na Ukrajině není a pokusy vyrábět je z trub určených pro přepravu ropy a plynu nevedly k ničemu dobrému. Hlavně vyrobené na Ukrajině byly po 300 výstřelech na vyhození. Tankové hřbitovy však stále ještě nabízejí možnost „sbírat“ tam dělové hlavně jak pro „novou“ techniku, tak i pro výměnu.

Zásoba tankových „mrtvol“ všech typů vydrží Ukrajině ještě na 5, maximálně na 10 let – ovšem za předpokladu, že budou ruce, které by je „oživily“. Na Ukrajině byla totiž v uplynulých 25 letech prakticky zcela zničena síť středních odborných škol a učilišť. A její obnova je velmi problematická a nepravděpodobná.

Grigorij Tarasenko

Zdroj: comitet.su

Ilustrační foto: Vitalij Kuzmin

Doplnění Eurasia24.cz: Poslední zprávy hovoří o tom, že Thajsko na pořízení dalších tanků Oplot-M(T) rezignovalo po zjištění zásadních nedostatků v kvalitě dodaných strojů – mj. na základě použití starých komponentů – a neschopnosti ukrajinské strany tyto nedostatky odstranit. Namísto toho Thajsko uzavřelo smlouvu na nákup zcela nových moderních čínských tanků VT-4. (Geo)

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru