Fantom jaderného vlaku kdesi na pláních Ruska

Jaderné odstrašující síly Ruské federace začnou do jednoho roku používat opravdový obrněný vlak (podle oficiální terminologie „Bojový železniční raketový komplex“ – dále jen BŽRK). Na rozdíl od těch bývalých bude ovšem nový obrněnec vyzbrojen těmi nejmodernějšími mezikontinentálními raketami. Jejich testy jsou naplánovány ještě na letošní rok. Jaký důvod vrátil tento „vlak – přízrak“ do výzbroje ruské armády?

Tou hlavní příčinou je rozmisťování systémů americké protiraketové obrany (PRO) na území států bývalého socialistického tábora. Rumunsko a Polsko se stávají opěrnými body, ve kterých budou nasazeny smrtící zbraně.

Nebudeme kritizovat naše „partnery“. Připomeňme, že nám Američané s přátelským úsměvem a rétorikou odmítli dát písemný závazek, že systém nebude pro Rusko hrozbou. Odmítli i vytvoření společného protiraketového štítu určeného pro obranu Evropy. Navíc máme zkušenost, že jejich řeči a ujišťování nestojí ani za kopějku.

Je zřejmé, že Rusko bude muset na tyto skutečnosti dát patřičnou odpověď. Ta by měla obsahovat zcela jasné varování: když nebudeme my, nebudete ani vy! Součástí takové odpovědi je i BRŽK Barguzin (druh silného větru na Bajkalském jezeře). Jeho hodnota a síla spočívá v tom, že během jeho neustálého pohybu po železničních kolejích celé země se nepodaří zjistit, že se jedná o vojenský objekt. To znamená, že pokud by se „něco stalo“ s Ruskem, vlak bude schopen poslat (patřičným směrem) odpověď.

Nemáme radost z toho, že jsme přinuceni vrátit se ke zbraním z období studené války. Má to však i své klady.

Podklady a zkušenosti ze stavby BŽRK jsou v dostatečné míře zachovány ještě z doby Sovětského svazu. Jsou zcela jedinečné – za dlouhá léta financování a práce inženýrů a technologů se na Západě nic podobného vytvořit nepodařilo.

Naši současní vývojáři a konstruktéři ubezpečují, že dříve získané zkušenosti se teď hodí, i když nepůjde o kopii „starého“ vlaku, ale vlaková souprava bude mít nové vlastnosti a parametry.

Jedním z nejsložitějších úkolů k řešení je problém zatížení železniční trati. Navíc není nijak jednoduché velikou raketu, naváděcí systémy i bojové hlavice umístit dovnitř běžného (kvůli maskování) vagonu.

Plukovník strategického raketového vojska ve výslužbě Oleg Torbinskij nám o předchůdci Barguzina řekl: „Specialitou startu rakety z mobilního odpalovacího zařízení je v tomto případě prudké zvýšení tlaku na železniční svršek – už tak obrovská tíha vlaku tlačí na koleje a najednou se ještě výrazně zvýší v důsledku tlaku plynů kolmo startující stotunové rakety.“

Vyjádření generálního konstruktéra Moskevského ústavu tepelné techniky Jurije Solomonova, že raketa s vícenásobnou hlavicí pro BŽRK bude vyzkoušena ještě letos, znamená, že většina důležitých problémů souvisejících s konstrukcí vlaku je již vyřešena. Jak dále sdělil, bude po startovních testech rakety přistoupeno ke kompletaci celého vlaku.

Všechny tyto nové skutečnosti Washington a Brusel silně znepokojily. Pro své znepokojení mají dobré důvody. Což vysvětlují odborníci: „Speciálně u této rakety se objevují pozoruhodné vlastnosti. Patří mezi ně například tzv. ‚plochá' dráha letu, tedy let, při kterém raketa mění svoji dráhu. Rychlost jejího letu je přitom taková, že systémy protivzdušné (PVO) a protiraketové (PRO) obrany kteréhokoli skutečného nepřítele ji mohou zjistit, ale to je tak všechno, co s ní mohou udělat.“

Z takové perspektivy nejsou naši „partneři“ nadšeni. „Vlak číslo nula“ dává záruky, že myšlenky našich „přátel“ se budou ubírat správným směrem. V případě válečného konfliktu se nikomu vyhrát nepodaří. Nebudou vítězové, jen poražení.

BŽRK by měl být zařazen do výzbroje někdy v letech 2019 až 2020. Nepůjde přitom o jeden komplex, ale o celou divizi – a také ne jen o jednu. Například v dobách SSSR byly takové divize 3 – a po kolejích se neustále prohánělo 12 lokomotiv (s raketovým komplexem).

Jen stěží bude Rusko počet komplexů nějak omezovat. Text krásné písně O Kachovce (autoři M. Světlov a I. Dunajevskij) se z oblasti alegorie dostal do tvrdé reality. A tak chci nepřátelům připomenout jednu z našich oblíbených písní: Jsme mírumilovní lidé, ale náš obrněný vlak stojí na koleji vedoucí na západ!

Jevgenij Radugin

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru