Nebezpečnější než Kalibr. Rusko zkouší novou raketu

Použití raket Kalibr proti pozicím Islámského státu v Sýrii na podzim loňského roku vyvolalo v západních sdělovacích prostředcích nebývalý rozruch. Nyní však budou ruská plavidla vyzbrojena novou „superzbraní“ nezjistitelnou radary protivníka.

Podle dobře informovaného, vysoce postaveného zdroje ve vedení vojensko–průmyslového komplexu zahájilo Rusko testování nových hypersonických námořních raket Zirkon. Jak bylo sdělovacím prostředkům oznámeno, budou Zirkony ve výzbroji nejnovějších ruských ponorek třídy Husky. „Projekt Husky je v současné době rozpracován v konstrukční kanceláři Malachit – výzbroj těchto ponorek budou tvořit hypersonické křídlaté rakety Zirkon, jejichž testy již probíhají,“ oznámil novinářům představitel vojensko–průmyslového komplexu.

Hrůza letící v oblaku plasmy

V podzimních měsících loňského roku Rusko poprvé vyzkoušelo křídlaté rakety dlouhého doletu Kalibr přímo v boji. Došlo k tomu 7. října, kdy byly Kalibry vypuštěny z nevelkých plavidel (korvet) Kaspické flotily Ruského vojenského námořnictva. Cíli raket se staly objekty teroristické organizace Islámský stát (IS) v Sýrii.

Rakety urazily víc než 1 500 km nad územím Íránu a iráckého Kurdistánu, v přízemním letu přitom kopírovaly terén, vyhnuly se vzdušnému prostoru Turecka a zničily velitelské štáby a sklady džihádistů. Později vešlo ve známost, že tyto rakety (vzhledem k typu) dlouhého doletu mohou nést nejen konvenční, ale i jaderné hlavice. O deset dní později použila proti IS stejné rakety i ponorka Rostov na Donu.

Přesnost, mohutnost a překvapivost útoku šokovaly západní experty i média. Dokonce i zpravodajské organizace západních států byly nuceny přiznat, že podcenily možnosti a schopnosti ruských technologií (know–how). O několik měsíců později zveřejnilo vedení americké námořní rozvědky (US Naval Intelligence) zprávu o možných směrech dalšího rozvoje ruského námořnictva. Podle této zprávy rozmístí Rusové v blízkém časovém horizontu Kalibry na značný počet nevelkých, ale rychlých a obratných lodích a výrazně tak omezí možnosti likvidace tohoto „raketového kopí ruské námořní flotily“.

Nové rakety Zirkon však patří do zcela jiné kategorie raket. Na rozdíl od Kalibrů, které se k cíli „plíží“ podzvukovou rychlostí kopírujíc terén, Zirkon útočí na cíl rychlostí 5–6krát převyšující rychlost zvuku.

Odpor vzduchu při takových rychlostech je již možno přirovnat k odporu pohybu v pevných látkách. Hlavice rakety se třením zahřívá až na takové teploty, při kterých se kolem ní vytváří plasmový oblak. Rakety pohybující se takovými rychlostmi je prakticky nemožné zachytit: řídící systémy protivníka mají příliš málo času na rozhodování. Navíc antirakety nejsou schopny Zirkon dohnat a mohou tak být použity pouze na kolizních (vstřícných) směrech. S raketou se pohybující oblak plasmy kromě jiného absorbuje elektromagnetické vlny, a tak se raketa při hypersonické rychlosti jakoby „obléká do pláště neviditelnosti“ – radary přestává být zjistitelná.

Až budeme mít ponorky páté generace vyzbrojené Zirkony, budeme moci říci, že jsme dosáhli skutečné výhody nad Spojenými státy,“ řekl novinářům vojenský expert Dmitrij Litovkin. „Také Američané pracují na hypersonických zbraních. Pokud jsme ovšem my již začali s testy Zirkonů, lze hovořit o tom, že jsme USA v oblasti (těchto) technologií předběhli.“

Hypersonické gigantické pěsti

Rakety Zirkon jsou určeny k ničení velkých, dobře chráněných plavidel protivníka. V střednědobé perspektivě by měly nahradit dosavadní těžké protilodní rakety Granit, které jsou ještě sovětské výroby.

Kromě útočných jaderných ponorek je plánováno vyzbrojit raketami Zirkon i hladinová plavidla a útočné ponorky – raketové nosiče s tradičním pohonem. Jako jeden z prvních je dostane do výzbroje těžký raketový křižník Petr Veliký (Projekt 1144; první modernizovanou jednotkou s novými řízenými střelami bude pravděpodobně Admirál Nachimov – pozn. Geo).

V současné době probíhají státní letové testy raket a podle jejich výsledků bude rozhodnuto o jejich přijetí do výzbroje,“ oznámil v únoru zdroj z oblasti loďařského průmyslu. Je známo, že Petr Veliký bude ve třetím čtvrtletí 2019 odstaven k plánovaným opravám a údržbě a do služby se vrátí koncem roku 2022. Z jiného zdroje pak pochází informace, že na vlajkovou loď Severní flotily budou při této příležitosti instalována univerzální odpalovací zařízení ZS-14, pomocí kterých bude možno odpalovat rakety Onyx, Kalibr i Zirkon v závislosti na bojovém úkolu.

Co se týká páté generace jaderných ponorek třídy Husky, pak v červenci 2015 Anatolij Šlemov, náčelník odboru státních obranných zakázek Sjednocené loďařské korporace, novinářům řekl, že ponorky této třídy jsou vyvíjeny ve dvou variantách. První z nich – jaderná ponorka lovec – je určena k ničení nepřátelských ponorek. Druhý typ – zabiják letadlových lodí – bude vyzbrojen protilodními raketami. Obě ponorky budou přitom vycházet ze společného základu – rozdíl bude spočívat v instalaci úseku s protilodními raketami u „zabijáka“.

Vojenští experti uvádějí, že jednou z předností Zirkonu jsou jeho relativně malé rozměry. Do jedné odpalovací šachty Granitu se vejdou hned tří Zirkony. To tedy znamená, že křižníky třídy Orlan (atomové křižníky Projektu 1144 Orlan – délka 250 m, 28000 BRT, jaderný reaktor cca 100 MW) budou mít na palubě místo 24 Granitů až 72 Zirkonů. Jako první přejde na novou výzbroj křižník Admirál Nachimov, který je v současné době na opravách v docích v Severodvinsku.

Kovbojové „polykají prach“

Vývojem hypersonických raket se vážně zabývají i za oceánem: v roce 2014 Američané uskutečnili zkušební let rakety X-43A. Startovala z polygonu Kodiak na Aljašce a měla doletět až k tichomořskému atolu Kwajalein (součást Marshallových ostrovů). Let ovšem trval pouze 7 sekund – raketa se vzňala a shořela. Představitelé Pentagonu prohlásili pokus za úspěšný – nezávislí odborníci ovšem dospěli ke zcela opačným závěrům.

K sestrojení hypersonické rakety se poměrně dost přiblížili také Indové. Svého času si Dillí v Rusku objednalo vývoj protilodní střely Brahmos vycházející z ruského typu Onyx (v exportní verzi označované Jachont). Pokud se Indové dopracují k úspěchu, bude jejich hypersonický Brahmos II (viz titulní foto) bratrancem ruských super–raket (ve skutečnosti bude „indický“ Brahmos II pravděpodobně ruským vývojem modifikace Zirkonu, spolufinancovaným Indií, podobně jako tomu bylo v případě střely Jachont/Brahmos I – pozn. Geo).

Zdroj: agitpro.su

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Sergej Kuzněcov - http://pilot.strizhi.info

Ohodnotit článek
(12 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

 • Ostré střelby z nejnovějších Suchojů. Podívejte se na úžasné VIDEO z cvičení Ladoga 2018
  Úchvatné video z cvičení Ladoga 2018 zveřejnilo ve čtvrtek 29. března ruské ministerstvo obrany. Jsou na něm mimo jiné vzácné záběry ostrých střeleb z nejnovějších bojových letadel Vzdušných a kosmických sil.
  čtvrtek, 29 březen 2018 21:48 Přečteno 9866 krát
 • Rusko zveřejnilo analýzu útoku a obrany. Jde o velmi zajímavá čísla
  Sovětské systémy protivzdušné obrany prokázaly během agrese Západu v Sýrii vysokou efektivitu i proti cílům s malou radarovou odraznou plochou a ruský Pancir byl úspěšný prakticky stoprocentně. Takový je závěr analýzy zveřejněné v pondělí 16. dubna ruským Ministerstvem obrany.
  pondělí, 16 duben 2018 23:10 Přečteno 9860 krát
 • Neuvěřitelné tempo, neuvěřitelné technologie. Čím ještě překvapí Číňané s J-20? (VIDEO)
  Další a další překvapení přináší postupné zveřejňování oficiálních informací o čínském stíhacím letounu páté generace J-20. Už nyní je jasné, že Čína díky tomuto stroji nakročila nejen k brzkému získání vzdušné nadvlády v asijsko-pacifickém regionu, ale i převahy v některých technologiích.
  úterý, 03 duben 2018 22:41 Přečteno 7281 krát
 • Nové rakety pro S-400: nepřítel se bude muset významně vzdálit
  Rusko už brzy posune schopnosti své protivzdušné a protiraketové obrany na mnohem vyšší úroveň. A to doslova: do mobilního komplexu S-400 bude integrována nová zbraň, schopná zasahovat cíle i v kosmickém prostoru. Její testy jsou právě nyní v závěrečné fázi.
  pondělí, 23 duben 2018 22:22 Přečteno 6176 krát
 • Francie chtěla „velmocensky“ pokořit Sýrii. Jenže raketám to moc nešlo
  S proudem informací v západních, ruských i arabských médiích přichází stále víc náznaků, že nedávná agrese západních zemí proti Sýrii byla více fiaskem než úspěšnou prezentací schopností „krásných a chytrých střel“, jak před útokem hlásal americký prezident Donald Trump.
  čtvrtek, 19 duben 2018 22:43 Přečteno 5512 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru