Rusko Sýrii padnout nenechá, dodává jí zbraně proti teroristům

Stále více faktů vypovídá o tom, že Rusko začalo vojensky pomáhat Syrské arabské republice v jejím boji s teroristickými skupinami. Důkazem jsou množící se snímky vojenské techniky, která se do Sýrie dostala s největší pravděpodobností teprve v posledních několika měsících či týdnech.

Tento vývoj je patrně důsledkem dění na mezinárodněpolitickém poli a může mít podstatný vliv na další vývoj syrského konfliktu. Syrská arabská armáda (SAA) dostává od Ruska nejen klíčové taktické informace v podobě satelitních snímků pozic a pohybu teroristických skupin, ale také vybavení a výzbroj, která již byla prokazatelně nasazena v boji.

V oblasti vzdušného průzkumu jsou zásadní dodávky bezpilotních letadel. V červenci letošního roku se objevily záběry ruského přístroje Eleron-3SV a dalšího zatím neidentifikovaného typu, který měla sestřelit jedna z islamistických skupin v horském regionu Džabal al-Akrad.

Mobilitu syrských jednotek výrazně zvyšují moderní a velmi schopné ruské terénní automobily GAZ-2975 Tigr. Alespoň podle záběrů, které se na počátku letošního roku objevily na sociálních sítích.

Syrské jednotky v průběhu čtyř let trvající války dokázaly vytvořit řadu taktik použití těžké techniky, která původně vůbec nebyla určena k protiteroristickým operacím či k nasazení v husté zástavbě. Řeč je například o tancích T-72, bojových vozidlech pěchoty BMP-1 a BMP-2 či o legendárním protiletadlovém rychlopalném čtyřkanónu ZSU-23-4 Šilka, jejichž praktické použití v boji proti teroristům dovedla syrská armáda k neočekávané dokonalosti. Teroristické nájezdy však syrskou armádu, po desítky let připravovanou na otevřený regulérní střet s Izraelem, zastihly nedostatečně vybavenou k zajištění vysokého stupně mobility, klíčového pro boj s terorismem. A právě to by mohly ruské Tigry pomoci změnit.

Mobilitu, ochranu a současně dostatečnou palebnou sílu pak představují modernizované ruské obrněné transportéry BTR-82A. Záběry ruských obrněnců v ulicích syrské Latakie se objevily už loni na jaře. Tehdy však šlo o původní transportéry BTR-80 ze stavu ruské armády, jejichž dodávka byla pravděpodobně součástí dohody o likvidací syrského chemického arzenálu.

V druhé polovině srpna letošního roku se pak objevilo video zachycující mj. bojové použití nove modifikace BTR-82A v Sýrii. Modernizovaná verze se oproti BTR-80 vyznačuje celou řadou vylepšení, včetně účinnějšího pancéřování, výkonnější pohonné jednotky, moderního přístrojového vybavení a zejména vyšší palebnou silou v podobě 30mm kanónu 2A72.

Dlužno podotknout, že samotné uvedené příklady ruské vojenské pomoci Sýrii tuto donedávna ještě dobře fungující a poměrně prosperující zemi nespasí. Jsou však jasným znamením zesilující podpory Sýrie ze strany Ruské federace a věcným protiargumentem „mainstreamovému trollingu“, jenž pravidelně dezinformuje o ztrátě důvěry syrského vedení v Rusku.

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

Dnes je středa 17. července 2019 a svátek má Martina.
 

 

 

Nejčtenější články - Vojenství

  • Su-57 pro Turecko? Už ne jen prostředek nátlaku
    Ačkoliv to zprvu znělo jen jako silná slova či prostředek politického nátlaku, stále více se ukazuje jako reálná možnost, že Turecko nakoupí stíhačky páté generace nikoliv ve Spojených státech, ale v Rusku.
    úterý, 02 červenec 2019 23:04 Přečteno 2763 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru