Do nové dimenze. Rusové chtějí mít do pěti let svůj kvantový počítač

Ruští vývojáři chtějí během pěti let zkonstruovat kvantový počítač, jehož schopnosti a výkony budou mnohonásobně vyšší než výkony současných počítačů.

V současné době vzniká konsorcium, jehož základem se staly Banka pro rozvoj a zahraniční ekonomické aktivity (VEB), fond VEB Inovace, Fond perspektivních výzkumů (FPI), Moskevská Lomonosovova státní univerzita a nezávislá organizace Digitální ekonomika. Investiční náklady se budou pohybovat okolo devadesáti milionů rublů.

Podle náměstka generálního ředitele FPI a vedoucího oddělení IT výzkumů Sergeje Garbuka má být nový počítač 50qubitový (qubit je nejmenší, nedělitelná jednotka kvantové informace; pozn. překl.).

Na rozdíl od bitů mohou být qubity současně v několika stavech, což výrazně zvyšuje výkon počítače. Zároveň s vývojem počítače budou vytvářeny i nové algoritmy pro jeho práci.

„Vytvoření kvantových algoritmů umožní hovořit o principiálně nové kvalitě řešení těch nejsložitějších výpočetních úloh, jakými jsou například simulace intelektuálních schopností člověka, optimální řešení úkolů souvisejících s dopravou a logistikou, zpracování předpovědi počasí a podobně,“ uvedl Sergej Garbuk.

V roce 2014 bylo oznámeno, že Národní bezpečnostní agentura USA (NSA) má v úmyslu sestrojit kvantový počítač, který bude schopen prolomit jakoukoli šifru.

Zdroj: russian.rt.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Grafika: V4U

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 • Rusko vybuduje vlastní celosvětovou internetovou síť
  Ruská společnost Roskosmos připravuje ambiciózní projekt vybudování družicového internetu, propojujícího celou planetu.
  pondělí, 28 květen 2018 21:29 Přečteno 9281 krát
 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu
  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.
  sobota, 09 červen 2018 22:13 Přečteno 7424 krát
 • Síť amerických laboratoří okolo Ruska: podezření přibývají
  Spojené státy vytvořily kolem Ruska uzavřený pás laboratoří, jejichž zaměření a činnost pečlivě utajují. Co je náplní jejich činnosti?
  sobota, 15 září 2018 00:22 Přečteno 6540 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru