Náhrada Ruslanu? Podívejte se, jak ji vidí Volga-Dněpr (FOTO)

Největší ruský letecký nákladní přepravce, skupina Volga-Dněpr připravil technické požadavky na modernizaci stávajícího parku nákladních letounů An-124-100 a nastínil podobu perspektivního nákladního dopravního letadla s mimořádně vysokou nosností.

V leteckém parku společnosti je v současné době 12 letounů An-124-100 (civilní verze An-124 Ruslan), což jsou dnes největší sériově vyráběná letadla.

Pokud jde o modernizaci Ruslanu, mezi požadavky přepravce patří udržení letové způsobilosti stroje, vyprojektovaného již v 70. letech minulého století, a jeho průběžná modernizace tak, aby vyhovoval novým požadavkům ICAO (Mezinárodní organizace pro civilní letectví).

Podle odhadu expertů skupiny Volga-Dněpr dojde k fyzickému a morálnímu opotřebení An-124-100 kolem roku 2040, kdy bude muset dojít k jejich obměně. A z tohoto odhadu vchází i druhý úkol – zajistit perspektivní techniku pro řešení budoucích úkolů těžkého průmyslu.

Náhrada Ruslanu - foto 1

Hlavní konstruktér An-124 (a dnes také technický ředitel skupiny Volga-Dněpr) Viktor Tolmačev uvedl, že Ruslana by měl nahradit principiálně nový a po všech stránkách modernější letoun. Podle jeho slov i podle odhadu poradenské společnosti Ernst&Young bude pro zachování a rozšíření služeb letecké přepravy velmi rozměrných a těžkých nákladů skupina potřebovat 40 až 100 nových nákladních letadel.

„Rostoucí trh s leteckou a kosmickou technikou, růst v těžebním a naftařském odvětví dokazuje, že požadavky na přepravu objemných a těžkých nákladů se budou navyšovat,“ uvedl během airshow MAKS-2017 generální ředitel skupiny Volga-Dněpr Michajl Smirnych.

Náhrada Ruslanu - foto 2

„Přeprava nákladů v leteckém a kosmickém odvětví je pro nás rozhodující. Máme uzavřeny dlouhodobé smlouvy s těmi nejvýznamnějšími firmami leteckého a kosmického sektoru, jakými jsou Boeing, Airbus, Rolls-Royce, Spirit a podobně. Jen za pět měsíců letošního roku vzrostl v porovnání se stejným obdobím loňského roku objem přepravy našimi An-124-100 v sektoru leteckého a kosmického průmyslu o 23 procent.“

Náhrada Ruslanu - foto 3

Na základě vlastních zkušeností z provozu letadel a zkušeností zákazníků zformulovala skupina požadavky na nový typ letounu určeného k přepravě nadrozměrných a neobvykle těžkých nákladů. Projekty těchto perspektivních letounů vznikaly pod vedením Arťjoma Aruťjunova.

Technicko-ekonomická efektivita nového ruského nákladního letounu by měla být o 35 až 40 procent vyšší než u An-124. Stroj by měl mít efektivní nosnost 150 až 170 tun a dolet alespoň 8 až 10 tisíc kilometrů – měl by tak být schopen s plným nákladem přeletět bez mezipřistání například Tichý oceán. Pro srovnání: dolet An-124-100 (nosnost 120 tun) s maximálním nákladem je zhruba 4 500 km.

Podle Viktora Tolmačeva musí být nákladní letoun budoucnosti schopen vyhovět požadavkům ICAO až do roku 2080. Let takového letadla bude plně automatizován. Je nutné, aby pro něj byl vyvinut i nový, výrazně úspornější letecký motor, než jakým je motor D-18 vyvinutý pro Ruslan.

 „V 70. a 80. letech minulého století byl D-18 moderním a pokrokovým motorem s další perspektivou. Dnes ale potřebujeme motor pro léta 2040 až 2060. Zkoumáme proto všechny možnosti leteckého průmyslu jak u nás, tak za hranicemi. Zatím je možno říci, že náš perspektivní motor by mohl být podobný motoru Boeingu 747-8 typu GEnx-2B67, měl by však být ještě lepší,“ řekl Viktor Tolmačev.

Náhrada Ruslanu - foto 4

Podle technického ředitele skupiny Volga-Dněpr neexistuje dnes ani v ruském, ani v zahraničním leteckém průmyslu jediný známý projekt zabývající se vývojem nákladního letounu srovnatelného svými výkonovými parametry s letounem An-124.

A k tomu, aby se plány perspektivního letadla změnily včas ve skutečnost, je nutno s jeho vývojem začít již dnes. Pak bude možné, aby první sériové „letecké náklaďáky“ létaly až do konce 70. let a aby jejich hlavní „pracovní období“ spadalo do 60. let 21. století.

Náhrada Ruslanu - foto 5

„Samostatně – jednotlivými podniky a firmami – se již dnes tak složité technické a ekonomické úkoly, jakými jsou vývoj a výroba velkých letadel, neřeší. Jsou řešeny integrovaně tak, že je vytvořena společná pracovní skupina podniků se státními orgány – a jejím úkolem je vyřešení všech problémů,“ doplnil Tolmačev.

Zdroj: ato.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Volga-Dnepr

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 • Rusko se vrací k dopravnímu supersoniku. Jeho základem má být Tu-160
  Rusko se pravděpodobně vrátí k výrobě nadzvukových dopravních letadel. Oproti ostatním zemím má značný náskok – disponuje totiž už teď konstrukcí, která se může stát základem nového nadzvukového letounu pro přepravu osob.
  pondělí, 29 leden 2018 23:29 Přečteno 6797 krát
 • Rusko vybuduje vlastní celosvětovou internetovou síť
  Ruská společnost Roskosmos připravuje ambiciózní projekt vybudování družicového internetu, propojujícího celou planetu.
  pondělí, 28 květen 2018 21:29 Přečteno 5582 krát
 • Do nové dimenze. Rusové chtějí mít do pěti let svůj kvantový počítač
  Ruští vývojáři chtějí během pěti let zkonstruovat kvantový počítač, jehož schopnosti a výkony budou mnohonásobně vyšší než výkony současných počítačů.
  úterý, 27 březen 2018 22:41 Přečteno 4772 krát
 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu
  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.
  sobota, 09 červen 2018 22:13 Přečteno 4754 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru