Superrychlý vrtulník z Ruska: vývoj naplňuje očekávání (FOTO)

Rusko dosáhlo významného pokroku ve vývoji vysokorychlostních vrtulníků. Demonstrátor se již podařilo „vyhnat“ do rychlosti, s níž se perspektivně počítá pro vojenské i civilní helikoptéry nové generace.

Létající laboratoř, postavená v rámci projektu vývoje perspektivního rychlostního vrtulníku PSV (Перспективный скоростной вертолет) na bázi Mi-24, dosáhla během testů rychlostí kolem 400 km/h.

Reklama

Výsledek testování oznámil v minulých dnech generální ředitel holdingu Vertolety Rossii Andrej Boginskij. „Dnes jsme dosáhli rychlosti kolem 400 km/h. Úroveň vibrací a nosný systém umožňují i za těchto podmínek bezpečný provoz,“ konstatoval.

Testovaný stroj Mil LL PSV se oproti původnímu Mi-24 liší propracovanější aerodynamikou – zřetelnou už z tvarování přídě –, dále výkonnějšími motory VK-2500 a především zcela novým rotorem se speciálně tvarovanými konci:

Právě tato kombinace zaručuje výrazné zvýšení rychlosti vrtulníku a přitom představuje finančně únosné a technicky nerizikové řešení.

Hlavní směr ruského vývoje vysokorychlostních vrtulníků proto nyní jde tímto směrem, zatímco s menší intenzitou – pro následující fázi vývoje – pokračují práce na principiálně nových konceptech Mil Mi-Ch1 a Kamov Ka-92.

Ty jsou vybaveny jedním, resp. dvěma (v případě Kamova) hlavními rotory a zadní tlačnou vrtulí, podobně jako americký projekt Sikorsky S-97 Raider (zcela nový design) nebo evropský koncept X3.

Reklama

Výsledek podstatně levnějšího ruského vývoje však nebude ani v této fázi oproti americkému projektu S-97 příliš rozdílný: zatímco demonstrátor Mil LL PSV již létá čtyřsetkilometrovou rychlostí, maximální předpokládaná a zatím nedosažená rychlost Raideru se má pohybovat někde v rozmezí 430 až 440 km/h, ovšem cestovní rychlost bude mnohem blíže parametru 400 km/h.

„Vědecké a technické poznatky získané díky sestrojení létající laboratoře budou využity při vývojových pracích na modernizaci stávajících vrtulníků i při vývoji nových typů,“ uvedl Andrej Boginskij.

Některé úpravy budou po otestování zapracovány například do sériové podoby modernizovaného úderného vrtulníku Mi-28NM, jehož maximální rychlost má oproti stávající verzi vzrůst o 10 a cestovní rychlost až o 13 procent.

Geo, mbi, Eurasia24.cz

Foto: © Vitaly Kuzmin

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2019 a svátek má Albert.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama