Co víme o tunovém dronu Fregata (video)

Pokusný prototyp ruského víceúčelového těžkého dronu Fregat (Fregata) s vertikálním startem a přistáním by měl být hotov v roce 2020. Agentuře TASS to sdělil generální ředitel a.s. Letecké technologie Vadim Smirnov.

Nový stroj by měl patřit mezi tzv. „těžké drony“ s hmotností kolem jedné tuny. Měl by současně tvořit základ pro vývoj celé řady dalších podobných bezpilotních letounů. Jeho dolet by měl dosahovat cca 1000 km a ve vzduchu by měl vydržet nepřetržitě 8 až 10 hodin. Pokusný model letounu podle Smirnova nedávno úspěšně prošel letovými zkouškami:

Jde o dron letounového typu s velkou nosností, rychlostí kolem 500 km/h a se schopností kolmého startu a přistání, případně krátkého startu a přistání z omezených ploch (VTOL/STOL).

Jak Smirnov uvedl dále, bezpilotní letoun je vyvíjen na základě vlastní iniciativy společnosti a zákazníkům bude nabízen nejen v Rusku, ale i v zahraničí. „Oblast využití takového stroje je velmi široká – v průmyslu těžby nafty a plynu, při jakémkoli monitoringu zemského povrchu nebo třeba při přepravě nákladů,“ uvádí V. Smirnov.

Nejefektivnější pak bude podle jeho slov využití Fregaty tam, kde chybí dopravní infrastruktura – například v Arktidě. Silová ministerstva zvažují také možnost jeho využití jako palubního námořního stroje.

Fregata jako vysokorychlostní bezpilotní letoun, nepotřebující k provozu letiště, byla veřejnosti poprvé představena na leteckém salonu MAKS 2015. Dron má být předurčen k průzkumu a k přepravě nákladů. Jeho konstruktéři předpokládají, že dostup dronu by měl být až 8 000 m. Se zahájením sériové výroby se počítá v roce 2022.

Zdroj: TASS, k-politika.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Vitalij Kuzmin

Ohodnotit článek
(1 hlas)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru