V Rusku se chystají k testům hypersoniku

Začala stavba létající laboratoře – nosiče na bázi letounu Il-76.


Podle oficiálních informací byla v LII (Letecko-výzkumný ústav M. M. Gromova) zahájena přestavba letounu Il-76 na létající laboratoř, jejímž úkolem bude uskutečnění testů s odpoutáním hypersonického „létajícího zařízení“ od letounového nosiče.

Podle slov generálního ředitele LII Pavla Vlasova je létající laboratoř konstruována s cílem vytvoření experimentální základny k provedení letových zkoušek EGLA (experimentální hyperzvukový létající aparát) a pokusného vysokorychlostního náporového reaktivního motoru (tzv. ramjet).

Demonstrátor hypersonického motoru vyvíjejí odborníci z Ústředního ústavu leteckých motorů (CIAM) P. I. Baranova v Moskvě. Podle konstruktérů bude demonstrátor schopen vyvinout rychlost mezi 5 až 7 Machy. Drak letounu, do kterého bude motor zabudován, pak vyvíjejí společně specialisté LII a Ústředního aerohydrodynamického ústavu CAGI.

Na létající laboratoř je přestavován letoun Il-76 (palubní číslo 76454), který prošel generální opravou v roce 2015 v leteckém opravárenském závodě č. 123 v městě Staraja Russa (Novgorodská oblast). V roce 2002 byl tento letoun společně s dalšími stroji Il-76 topografické letky vojenského letectva předán k dispozici LII.

Počátkem roku 2007 byl letoun přestavěn na létající laboratoř k provádění letových zkoušek rusko-francouzského proudového motoru SaM146, vyvíjeného pro dopravní letoun Suchoj SuperJet. Letové zkoušky byly ukončeny v prvním pololetí 2010.

Podle plánu má být na Il-76 na speciálním pylonu podvěšen experimentální letoun EGLA se zabudovaným demonstrátorem náporového motoru. Během pokusného letu se EGLA oddělí od Il-76 a přejde do letu vlastní silou.

Práce na hypersoniku probíhají v LII v rámci Státního cílového programu (SCP) schváleného vládou; za jeho realizaci zodpovídá několik ministerstev, zejména pak ministerstvo obrany. Podle neoficiálních informací však byl tento SCP, stejně jako další programy důležité pro obranu země, prohlášen za státní tajemství.

Jurij Ponomarjev

Zdroj: zhukvesti.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: Jeden z experimentálních náporových motorů sestrojených v CIAM, zhukvesti.ru

Ohodnotit článek
(0 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

 • Rusko vybuduje vlastní celosvětovou internetovou síť
  Ruská společnost Roskosmos připravuje ambiciózní projekt vybudování družicového internetu, propojujícího celou planetu.
  pondělí, 28 květen 2018 21:29 Přečteno 7758 krát
 • Už bez Ukrajiny. Rusko vážně zvažuje výrobu vlastního Ruslanu
  Rusko se může zcela obejít bez Ukrajiny při výrobě těžkých transportních letadel kategorie An-124 Ruslan, které tvoří významný komponent vzdušné dopravy v civilním i vojenském sektoru. Tamní letecký průmysl už začal přípravu možné obnovy výroby letounu, ovšem již čistě ruského a pod jiným názvem.
  sobota, 09 červen 2018 22:13 Přečteno 5842 krát
 • Síť amerických laboratoří okolo Ruska: podezření přibývají
  Spojené státy vytvořily kolem Ruska uzavřený pás laboratoří, jejichž zaměření a činnost pečlivě utajují. Co je náplní jejich činnosti?
  sobota, 15 září 2018 00:22 Přečteno 5167 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru