Třicet let čekání: nový motor PD-14 (video)

Jestliže již jsme si zvykli, že ruská vojenská letecká technika je ve světě plně konkurenceschopná, pak co se týká civilní letecké techniky, jsou naše obchodní úspěchy podstatně méně přesvědčivé. Naštěstí se situace začíná měnit.

Vývoj nejnovějšího typu našeho leteckého motoru pro civilní dopravu byl sice zahájen už před 29 lety, příliš hrdí tedy být nemůžeme, ale máme teď k dispozici rovnou celou rodinu motorů PD.

Motory PD, to je skupina domácích turboreaktivních dvouhřídelových dvouproudových motorů s účinným systémem tlumení hluku, určených pro letouny létající na krátkých a středně dlouhých tratích. Hlavním vývojovým podnikem je společnost Letecký motor (Авиадвигатель), výrobcem pak Permský motorový závod (Пермский моторный завод).

PD-14 je motorem páté generace – spojuje v sobě ty nejlepší domácí tradice s nejnovějšími leteckými standardy 21. století. Turboreaktivní motor je velmi složité zařízení a jeho konstrukce je výsledkem řady stejně složitých konstrukčních řešení.

Například jedna lopatka turbíny, a těch je v motoru kolem 70, se otáčí rychlostí 12 000 ot./min. a působí na ni odstředivá síla odpovídající zatížení 18 tun. Jen pro srovnání – stejné zatížení působí na podvozek dvoupatrového londýnského autobusu.

Skupina motorů vycházejících z PD-14 umožní vybavit moderními pohonnými jednotkami prakticky všechna ruská dopravní letadla: od PD-7 určeného pro letoun na krátké vzdálenosti Suchoj Superjet 100 až po PD-18, který je možno instalovat do dálkového Il-96.

Dokončení vývoje celé skupiny motorů PD patří mezi prioritní (a nyní splněné) úkoly,“ prohlásil vicepremiér Dmitrij Rogozin. A dnes představený nejnovější ruský motor současně umožní nahradit dosavadní francouzské pohonné agregáty letounu Suchoj Superjet 100.

V listopadu loňského roku prošel motor provozními testy. Letoun Il-76 LL vybavený motory PD-14 uskutečnil 4 zkušební lety. Technické charakteristiky motoru obsažené v zadávací dokumentaci byly dodrženy.

A ještě důležitá okolnost. Kromě ruských firem už pouze firmy v USA, Velké Británii a Francii zvládají komplexní technologii výroby moderních turboreaktivních motorů. Zemí vyrábějících takové motory je tedy méně než zemí disponujících jadernými zbraněmi nebo zemí vypouštějících umělé družice.

Lze říci, že v posledních letech ruské civilní (a samozřejmě také vojenské) letectví znovu zaplňuje dosud čisté stránky vlastní historie novými úspěchy – a to je nesporné vítězství.

Anton Orlovskij

Zdroj: politikus.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - V&T

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru