„Hlídač“ KLDR uznává: Lidem se tam začíná žít lépe

Navzdory sankcím se život lidí v severokorejské metropoli začíná měnit k lepšímu a země viditelně ekonomicky roste. Konstatuje to server, který se zaměřuje na KLDR, poměry v zemi bedlivě sleduje a dlouhodobě je kritizuje.

Anglojazyčný server NK News přinesl fotoreportáž z Pchjongjangu z počátku letošního léta. Zlepšení života tamních lidí dává do souvislosti s přesunem pozornosti vedení země od jaderného programu k ekonomickému rozvoji.

Reklama

Snímky pořízené v severokorejské metropoli počátkem tohoto léta odhalují město, kde dobře propojení obyvatelé mají stále lepší přístup k rostoucímu sortimentu produktů, od sportovního zboží po čerstvé ovoce a fast food, a kde, navzdory mezinárodním sankcím, ekonomický rozvoj pokračuje,“ konstatuje se v aktuální reportáži.

Autoři neopomíjejí dodat, že v mnoha ohledech zůstává život v Pchjongjangu stejný, s všudypřítomnou propagandou, absencí komerčních reklam (namísto nich jsou autobusové zastávky zkrášleny například výjevy z korejské krajiny) a mobilizací k „všelidovým“ událostem, jako jsou masové sportovní hry.

Ačkoliv reportáž zmiňuje pokračující chudobu Severokorejců či neopravené silnice a chodníky, ukazuje novou veřejnou výstavbu, rozšiřující se síť stánků s rychlým občerstvením, přibývající zboží západních značek v tamních obchodech či běžné Severokorejce s nově nakoupenou elektronikou.

Kromě zmíněného jaderného programu KLDR (kdy země má nicotný zlomek jaderných hlavic oproti Spojeným státům), bývá častým tématem v západních médiích právě chudoba a nedostatek potravin. KLDR, která musela být po korejské válce prakticky znovu postavena, je přitom už dlouhá desetiletí vystavena sankcím, nedisponuje ani zdaleka dostatečnými zásobami energetických zdrojů a podíl obdělávatelné zemědělské půdy netvoří ani pětinu plochy země.

ea24

Foto: repro YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(3 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama