Rozhovor Eurasia24.cz: Leo Luzar o otráveném Skripalovi, cenzuře i hoaxech

Novým předsedou sněmovního podvýboru pro svobodu slova a média byl zvolen Leo Luzar (KSČM). Serveru Eurasia24.cz poskytl krátký rozhovor, mimo jiné o práci mainstreamových médií v souvislosti s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz jste uvedl, že „hlavní věcí“, kterou chcete řešit, jsou falešné informace, tedy dezinformace a informace nepodložené, účelově vytvářené a společensky škodlivé – hoaxy. Jak proti nim hodláte bojovat?

Fenoménem informační společnosti je snadné šíření informaci, dezinformací a účelových zpráv. Je to jistě zajímavé téma pro psychology, aby vyhodnotili, co ponouká autory psát, předvádět se a lhát. Na rozdíl od politicky motivovaných zpráv, kde jsme schopni cíl vnímat, a zpráv s kriminálním záměrem se podvodně obohatit podstrčenými odkazy jsou zprávy dezinformační jistým fenoménem majícím obvykle za cíl vyvolat obavy, strach, popřípadě vztek. Obranou je opět pouze informace, a to informace ověřená, popřípadě korigována z více zdrojů. Samozřejmě nedílnou součástí je i edukace uživatelů internetu.

A jaký je váš postoj k omezování internetových obsahů?

Osobně nejsem příznivec cenzury a tuto cestu zásahu prostřednictvím poskytovatelů technologie považuji za velmi krajní řešení a vnímám jej smysluplný na podkladě soudního rozhodnutí.

Jak naložit s nepodloženými informacemi typu „za otrávení exšpióna Skripala je odpovědné Rusko“? Přišla jako konstatování přímo z Downing Street 10, bez jakéhokoliv důkazu či racionálního vysvětlení ji šíří světové agentury a tedy i prakticky všechna naše mainstreamová média. Pokud jde o její společenskou závažnost, není to tak dávno, co se ze stejné adresy šířily hoaxy, které nakonec vedly k smrti, zmrzačení nebo emigraci statisíců Iráčanů, rozvrácení Blízkého východu a explozi terorismu. Jak se na to díváte? Která instituce by měla takové falešné zprávy šířené na území ČR „uvádět na pravou míru“? Ministerstvo vnitra prostřednictvím Centra proti terorismu a hybridním hrozbám? Česká televize?

Vámi uvedený příklad informace je klasicky politicky podbarvená nekorektní informace činící závěry bez průkazných faktů. Nedělejme si iluze, že vlády všech států světa něco podobného nečiní pro snahu dosáhnout „vyššího principu mravního“, aspoň si to tak představují. Je na nás uživatelích podávané informace, jak k nim přistupujeme, s jakým despektem bereme autory a jaký máme všeobecný přehled umožňující nám informaci vyhodnotit.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: leoluzar.cz – se svolením L. Luzara

Ohodnotit článek
(8 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru