Rozhovor Eurasia24.cz: Leo Luzar o otráveném Skripalovi, cenzuře i hoaxech

Novým předsedou sněmovního podvýboru pro svobodu slova a média byl zvolen Leo Luzar (KSČM). Serveru Eurasia24.cz poskytl krátký rozhovor, mimo jiné o práci mainstreamových médií v souvislosti s otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala.

V rozhovoru pro Aktuálně.cz jste uvedl, že „hlavní věcí“, kterou chcete řešit, jsou falešné informace, tedy dezinformace a informace nepodložené, účelově vytvářené a společensky škodlivé – hoaxy. Jak proti nim hodláte bojovat?

Fenoménem informační společnosti je snadné šíření informaci, dezinformací a účelových zpráv. Je to jistě zajímavé téma pro psychology, aby vyhodnotili, co ponouká autory psát, předvádět se a lhát. Na rozdíl od politicky motivovaných zpráv, kde jsme schopni cíl vnímat, a zpráv s kriminálním záměrem se podvodně obohatit podstrčenými odkazy jsou zprávy dezinformační jistým fenoménem majícím obvykle za cíl vyvolat obavy, strach, popřípadě vztek. Obranou je opět pouze informace, a to informace ověřená, popřípadě korigována z více zdrojů. Samozřejmě nedílnou součástí je i edukace uživatelů internetu.

A jaký je váš postoj k omezování internetových obsahů?

Osobně nejsem příznivec cenzury a tuto cestu zásahu prostřednictvím poskytovatelů technologie považuji za velmi krajní řešení a vnímám jej smysluplný na podkladě soudního rozhodnutí.

Jak naložit s nepodloženými informacemi typu „za otrávení exšpióna Skripala je odpovědné Rusko“? Přišla jako konstatování přímo z Downing Street 10, bez jakéhokoliv důkazu či racionálního vysvětlení ji šíří světové agentury a tedy i prakticky všechna naše mainstreamová média. Pokud jde o její společenskou závažnost, není to tak dávno, co se ze stejné adresy šířily hoaxy, které nakonec vedly k smrti, zmrzačení nebo emigraci statisíců Iráčanů, rozvrácení Blízkého východu a explozi terorismu. Jak se na to díváte? Která instituce by měla takové falešné zprávy šířené na území ČR „uvádět na pravou míru“? Ministerstvo vnitra prostřednictvím Centra proti terorismu a hybridním hrozbám? Česká televize?

Vámi uvedený příklad informace je klasicky politicky podbarvená nekorektní informace činící závěry bez průkazných faktů. Nedělejme si iluze, že vlády všech států světa něco podobného nečiní pro snahu dosáhnout „vyššího principu mravního“, aspoň si to tak představují. Je na nás uživatelích podávané informace, jak k nim přistupujeme, s jakým despektem bereme autory a jaký máme všeobecný přehled umožňující nám informaci vyhodnotit.

Geo, Eurasia24.cz

Foto: leoluzar.cz – se svolením L. Luzara

Reklama

Ohodnotit článek
(9 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama