Komunistické Vánoce

Komunistická totalitní hrůzovláda nám ukradla Ježíška i křesťanské tradice, ale definitivně zničit Vánoce se rudým extrémistům přes čtyřicetiletou snahu nepodařilo: nejkrásnější svátky naštěstí zachránil příchod věčných dob pravdy, lásky a těch nejupřímnějších radostí z připomínky narození Krista. Tedy alespoň podle Idnesu.

Stává se už vánoční tradicí, že režimní redaktoři v čase adventním vytahují pětašedesátiletý projev Antonína Zápotockého a vydávají ho za typický přístup komunistů k Vánocům. Stejně je tomu i v článku nadepsaném „Komunisté změnili Ježíška ve vousáče v beranici, lobboval za něj i Zápotocký“.

Po notoricky známých Zápotockého citacích následuje série velmi přesvědčivých tvrzení, která vyvolají stovky uštěpačných poznámek v diskusi pod článkem.

Autor třeba píše: „Stejně jako s Ježíškem bylo nutno skoncovat i s celou křesťanskou vánoční symbolikou.“ Nic na tom patrně nezmění skutečnost, že třeba na Štědrý den roku 1984 si tehdejší prezident ČSSR a generální tajemník ÚV KSČ Gustáv Husák vyměnil vánoční pozdravení s kardinálem Tomáškem, arcibiskupem pražským – a to přímo na titulní straně Rudého práva

Nebo: „Zrušit Vánoce si nedovolili ani komunisté. Od počátku padesátých let se ale snažili zlikvidovat všechny křesťanské, ale i prvorepublikové zvyky provázející oslavu těchto svátků.“

Zde je třeba objektivně uznat, že v konstatování výše je kus pravdy: komunisté se skutečně snažili zlikvidovat některé prvorepublikové zvyky, jako bylo třeba maso jedenkrát týdně nebo spekulativní zdražování některých potravin v době svátků.

„Komunistický režim si byl dobře vědom, že staré zvyky a tradice je potřeba nahradit něčím novým,“ píše dále autor článku.

Takže jak nakonec čtyřicetiletá snaha komunistů dopadla? To si musí aspoň trochu pamatovat každý mentálně normální člověk nad pětatřicet let věku.

„Komunisty zničené Vánoce“ byly mnohem upřímnějšími a tradičnějšími, ve své podstatě mnohem více křesťanskými svátky, než jsou Vánoce dnešní, nenávratně zdeformované ideologií volného trhu.

Současné Vánoce jsou dokonalou ilustrací licoměrnosti doby: symbolika sice zůstala a vtiskla se do všech exaltovaných péefek a reklamních hajpů, ale obsah zmizel v propadlišti dějin – těch socialistických.

Byl Ježíšek, byly betlémy, byly koledy, byl křesťanský duch. Jediným způsobem, jak „komunisté“ vstupovali do tradic a kouzla Vánoc, byly čokoládové kolekce od ROH. Kdo si vzpomene i na detaily, určitě mu naskočí motivy na těch největších kouscích, které vždycky zůstaly na stromku nejdéle, protože byly bez náplně a z echt hořké čokolády – antikomunisto div se, byly to figurky Tří králů.

„Ideologie ale šla ještě dále. Nesměly se veřejně zpívat koledy a z veřejných knihoven mizely knihy, kde se oslavovaly Vánoce,“ píše Idnes.

Tak pokud už někomu paměť neslouží, nebo jemu míň než pětatřicet a je tak obzvláště silně vystaven propagandistické masáži, nechť se sám přesvědčí, čím vrcholila snaha komunistů zničit Vánoce – jak se nesměly veřejně zpívat koledy, jak byly likvidovány křesťanské zvyky a symboly. Takto krvelační komunisté s pomocí své hlásné trouby vypuzovali ducha Vánoc z československých domácností čtyřicet let po Vítězném únoru.

Geo, Eurasia24.cz

Ohodnotit článek
(36 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru