Nechte nás na pokoji, vzkázal Orbán Německu. V tamních médiích se stal "agentem Číny v Evropě"

Viktor Orbán si opět nebral servítky: Východ podle něj předhání „arogantní Západ“, jehož „čas dominance už uplynul“. Maďarský premiér se za to znovu stal terčem silné kritiky.

„Čínské investice již dorazily do Maďarska. Čína kupuje dceřiné společnosti západních firem v Maďarsku a akcie firem maďarských,“ oznamuje se zřetelnou nelibostí jedno z posledních vydání německého deníku Die Welt.

Připomeňme si: mezi Německem, v současné době již zcela otevřeně „šéfujícím“ Evropské unii, a Maďarskem narůstá v jistém smyslu konflikt. Jde o konflikt „studený“, přesto však stále zřetelnější.

Konflikt se rozvíjí hned několika směry. V konfliktu Maďarska s Georgem Sorosem se evropská byrokracie přidala na stranu Sorose.

Německo (a v souladu s ním také Brusel) dráždí neochota Maďarska podílet se na přijímání běženců; předseda německé sociální demokracie a kandidát na pozici kancléře Německa Martin Schulz navrhuje výrazně omezit podporu EU Maďarsku a dalším zemím, které neplní kvóty pro přijímání migrantů.

Premiér Maďarska naopak v maďarském rozhlasu prohlásil: „Nevzpomínám si, že bychom se my, Maďaři někdy chystali informovat Němce o tom, co se chystáme dělat. Němcům trvale prokazujeme naši úctu a německé politiky prosíme, aby nás nechali na pokoji a nezatahovali nás do svého předvolebního boje.“

Ještě více však Orbán naštval „Evropu“ během návštěvy v Číně na fóru věnovaném Nové hedvábné stezce.

Tam mimo jiné prohlásil, že „čas dominance Západu již uplynul“. V rozhovoru na kameru před čínskými televizními diváky pak Orbán řekl: „Nyní je zde nový světový řád, ve kterém Východ předhání arogantní Západ a ve kterém jejich společná budoucnost není nevyhnutelná. Západ má ale u nás dveře otevřené. Peníze, technologie, znalosti i zisky se nyní budou soustřeďovat na Východě a teprve odtud pak poputují na Západ.“

Jako protinávrh současnému modelu evropské integrace představil Orbán nový model založený na zachování národních ekonomických modelů jednotlivých zemí a jejich strategického partnerství i mimo rámec Evropské unie.

Takto ostré protizápadní vystoupení nemohlo zůstat bez pozornosti. Evropská unie je silně zneklidněna zejména tím, že Čína má v plánu udělat z Maďarska logistické centrum zaměřené na vývoz evropského zboží do EU.

To je i hlavní důvod toho, proč Západ hledá páky, jak si tam zachovat vliv. Die Welt píše,

že „kritika Orbána dosud nikdy nedosáhla takového stupně jako tentokrát“. Publikace v německých médiích obsahují barevné fotografie z protestů proti politice maďarského premiéra.

Die Welt rovněž uvádí, že „do ulic vyšly desítky tisíc lidí, kteří protestovali proti uzavření Sorosovy univerzity“ nebo že „více než 500 předních vědců z celého světa včetně 17 laureátů Nobelovy ceny podporuje Sorosovu universitu“.  A tak dále.

V závěru článku se pak Die Welt obrací na Orbána s klíčovým dotazem: skutečně se zříká demokratických hodnot, jak prohlásil v Pekingu, nebo se jen chtěl zalíbit Si Ťin-pchingovi?

Mimochodem Maďarskem plány Pekingu na expanzi do Evropy nekončí. Čína využívá pro posílení své ekonomické přítomnosti a vlivu v EU a ve Středomoří v podstatě všechny existující možnosti.

Například státní Exportní a importní banka Číny vyčlenila kredit 300 milionů amerických dolarů na výstavbu vysokorychlostní železniční tratě mezi Maďarskem a Srbskem. Smyslem je však i vytvoření co nejrychlejší cesty do Řecka.

Řecko je totiž – mimo jiné – i dalším a kratším přístupem do Středomoří kromě cesty přes Černé moře a turecké průlivy Dardanely a Bospor, což může výrazně zkrátit čas dopravy zboží do jižní Evropy.

Poznámka k Německu: I samotné Německo má silné ekonomické vazby na Čínu. Proto je jeho námitky proti čínské expanzi do Evropy a EU třeba chápat hlavně jako přání být „jedinou instancí pro jednání“ z evropské strany. Vstoupit do otevřeného konfliktu s ČLR není Berlín jednak schopen a jednak ani nechce.

Natalija Jankova

Zdroj: nalin.ru

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(21 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru