Čtyři večery s pravým synem Ruska

Dokumentární seriál Svět podle Putina je za námi. Jestli si někdo z kritiků ruského prezidenta myslí, že tím je po všem a že je možné pokračovat ve staré písničce, je mimo realitu. Stoneův dokument je průlom.

Dosavadní diskurs byl jasný: líčit velkou zemí jako zhmotnění zla a její vůdce jako satany. Dokonce i tajní miláčci Západu, kteří zemi nenapravitelně poškodili – tedy Chruščov, Gorbačov a Jelcin – jsou coby „vyhovující“ vykreslováni jen s velkou neochotou.

Reklama

Naopak ze všech nejvíc leží Západu v žaludku dva lídři: Stalin a právě Putin. Druhý z uvedených už v míře démonizace dohnal prvního, o kterém byla velmi zajímavá řeč v závěrečném dílu rozhovorů.

Kdo alespoň trochu o věcech přemýšlí a není líný vyhledat si fakta, dobře ví, proč to tak je.

Kdyby lidé dostali v masovém měřítku možnost svobodně myslet, utvářet své vzory – a volit je svými vůdci, svět by dnes vypadal docela jinak.

Neřešili bychom zničující nerovnost, kdy reálné bohatství světa vlastní hrstka rodin, neřešili bychom všudypřítomný morální úpadek, dluhy, migraci, války ani terorismus.

Pokud s těmito symptomy nemoci současného světa, ovládaného skomírající atlantickou dominancí, někdo upřímně bojuje, pak je to Vladimir Putin.

Není náhoda, že je „pravým synem Ruska“, jak jej nazval sám Oliver Stone. Úcta k vlasti a touha po její nezávislosti je organickou součástí ruské mentality. Jen za posledních sto let se země vypořádala se všemi pokusy Západu rozpustit ji – nejprve v bouři světové revoluce, později v ohni fašismu a naposledy v chaosu globálního liberalismu.

Jedině v  podmínkách této historické zkušenosti se mohla zrodit osobnost Vladimira Putina.

Reklama

Zabránit, abychom prozřeli, dozvěděli se pravdu a získali úplně jiné meřítko pro definici politických vzorů, to bylo a zůstává hlavním úkolem zdánlivě neporazitelné gigantické informační armády, kvalitně placené ze staletí vykrádání světových zdrojů.

Kdokoliv se jí postaví, riskuje zničení. Proto se tento vzdor soustředil do energie jen nemnoha odvážných, kteří se vždy střetli s pokusem o diskreditaci. To v lepším případě.

Ale zdiskreditovat Olivera Stonea nejde (nicméně na možnost výprasku ho ruský prezident upozornil). Inteligentní, zkušený člověk, který docela dobře chápe souvislosti – byť často typickým univerzalistickým prizmatem amerického intelektuála –, nic nepředstírá. Nesnaží se o falešnou objektivitu a přímo dává najevo souznění s osobou Vladimira Putina. A proč ne?

Není pravda, že se Stone vyhýbá tématům, která Západ tolik miluje. Tématům skýtajícím nekonečný prostor pro pokryteckou obhajobu lidských práv a všemožné, nikdy nedokazatelné fantasmagorie: byla řeč o „diskriminaci homosexuálů“ a poslední díl byl z velké části věnován „ovlivňování voleb v USA“.

Stone se velmi přímě ptá a pokouší se dokonce o psychologickou hru s Vladimirem Putinem. Potud „v pořádku“. Ale „trestuhodné“ je, že nechá Vladimira Putina kontinuálně hovořit a všechno do detailu vysvětlit. Všechno.

„Ještě větší problém“ je, že se tak děje v nejširším místě mediálního toku – v samotném mainstreamu. Proto je Svět podle Putina průlomový a proto některé tak bolel. A bolet bude, jak ukázala nehoráznost se zablokováním diskuse TV Prima na Facebooku

Ale proces zvratu je nastartován. Zpochybňovat morální a intelektové kvality Vladimira Putina, člověka s obrovskou vnitřní silou a sebekázní, stejně jako zpochybňovat správnost a oprávněnost ruské politiky ve vztahu k budoucnosti planety, teď bude mnohem, mnohem složitější.

Geo, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(29 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama