Pohled z Ukrajiny: „Bělorusko, poslední sociální stát v Evropě“

Bělorusko si netřeba idealizovat, je to jistě země se svými pozitivy i negativy. Autor následujících řádků to možná dělá, nicméně jeho pohled na věc není nezajímavý. Je to totiž pohled ukrajinský, ilustrující vnímání dvou dnes již velmi odlišných realit – dvou postsovětských zemí, které stály na stejné startovní čáře, ale každá z nich se vydala úplně jiným směrem.

Reklama

Nečekají, že sníh uklidí někdo jiný, prostě berou techniku a vrhají se na jeho úklid. A k tomu Bělorusové jezdí po městě hromadnými dopravními prostředky vlastní výroby.

Nevědí, že jinde se musí nakupovat odepsané tramvaje z Evropy. A do ulic posílají vlastní elektrobusy. Na konci trasy elektrobus zajede k dobíjecí stanici a místo něj se na trať hned vydává další. A na každé zastávce je elektronická tabule, která ukazuje zbývající čas do příjezdu autobusu, zatímco čekající se mohou rozhodnout, zda nevyužijí jiný spoj.

Tohle je pravděpodobně ta Evropa, kterou slibovali obyčejným Ukrajincům. Jen z nějakého důvodu nepřišla zrovna k těm, kteří se o ni tak snažili.

Že by to bylo proto, že se Bělorusové rozhodli stavět Evropu u sebe doma – místo toho, aby ničili památníky a skákali, dokazujíc si tak svou nadřazenost?

Právě v Minsku byl dosažen průlom v oblasti programového vybavení, nemluvě už o tom, že v každé vesnici je na každém domě satelitní parabola.

Reklama

Bělorusko dnes zůstává zřejmě posledním sociálně orientovaným státem, kde se veškeré reformy uskutečňují nikoliv na úkor zhoršení života obyvatel.

Důchody nejsou nejvyšší, ale stačí k zajištění potřeb. Zdravotnictví je téměř bezplatné a i na venkově pracují lékaři. Stejně tak vzdělání je dostupné a bezplatné, stát navíc na děti poskytuje sociální pomoc.

V obchodech jsou produkty z dovozu, ale vedle nich je na pultech zboží běloruské.

Možná je to tím, že lidé zde mají práci a jsou zaneprázdnění, ale nemusí se pyšnit Guinnessovými rekordy typu největšího státního znaku ze slámy. Zato se obyvatelé Minsku pyšní novými sportovními arénami a památníky. V Minsku bylo také přijato rozhodnutí, že staré čtvrti se nebudou bourat, ale opravovat a obnovovat.

Pokud je zde něco společného s Kyjevem, pak to jsou ohromná nákupní centra, ale je jich zde méně. V obchodech je také zaměstnáno méně lidí, více jich pracuje ve výrobě a v jiných službách.

Reklama

Lví podíl mají v ekonomice podniky vlastněné státem. A světe div se, i bez zahraničních manažerů nejsou ztrátové.

Malý byznys je v soukromých rukách, můžete zde podnikat a pracovat na sebe, ale podnikáním zde není nazýváno vykrádání státního vlastnictví.

Příslušné orgány přísně dohlíží na činitele veřejné správy. Státní služba v zemi zdaleka není privilegiem a kterýkoliv úředník v práci velmi dobře chápe svoji odpovědnost.

V Bělorusku není žádný divoký trh, vše je možné prodat a koupit pouze na k tomu vyhrazených místech.

V Bělorusku také zůstala milice a nespěchá se s jejím přejmenováním, zvláště když se vypořádává se svými úkoly (v Rusku i na Ukrajině byly milice nahrazeny policií, podobně jako u nás veřejná bezpečnost – pozn. red.).

Tak takovou rezervaci sovětské minulosti s moderními technologiemi jsem viděl v Bělorusku.

Zdroj zde

Překlad: ea24

Ilustrační foto: depositphotos.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je pátek 15. listopadu 2019 a svátek má Leopold.
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Jak to je s...

  • Pohled z Ukrajiny: „Bělorusko, poslední sociální stát v Evropě“
    Bělorusko si netřeba idealizovat, je to jistě země se svými pozitivy i negativy. Autor následujících řádků to možná dělá, nicméně jeho pohled na věc není nezajímavý. Je to totiž pohled ukrajinský, ilustrující vnímání dvou dnes již velmi odlišných realit – dvou postsovětských zemí, které stály na stejné startovní čáře, ale…
    neděle, 01 září 2019 23:28 Přečteno 3445 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama