Zásadní politické změny v Číně. Země se chystá na budoucí uspořádání světa

Aniž si toho manistreamová média výrazněji všímala, v Číně došlo v uplynulých týdnech k několika politickým událostem, které budou mít zásadní vliv na uspořádání světa po rozpadu washingtonského sytému.

Si Ťin-phing byl jednomyslně znovu zvolen prezidentem Čínské lidové republiky a předsedou její Ústřední vojenské  komise. Následně pak složil přísahu věrnosti Ústavě ČLR, která na uplynulém sjezdu Všečínského shromáždění lidových zástupců (parlamentu) prošla významnými změnami: postavila Si Ťin-phinga na roveň Mao Ce-tunga a Teng Siao-phinga a byl zrušen princip povinné rotace kádrů.

Několik dní před svým zvolením vyzval Si Ťin-phing Čínu, aby prohloubila integraci vojenského a civilního sektoru a zrealizovala čínský sen o vytvoření mocných a moderních ozbrojených sil.

K tomu ještě jeden charakteristický příznak současné doby:

Na uzavřeném zasedání Všečínského výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění byli členové a funkcionáři Komunistické strany Číny vyzváni, aby se sjednotili kolem Ústředního výboru Komunistické strany (KS) Číny, jehož jádrem je Si Ťin-phing.

Současně byli vyzváni, aby se řídili jeho idejemi socialismu nové epochy s čínskou specifikou a aby společným úsilím přispěli k dobudování společnosti středního dostatku, k velkému vítězství socialismu s čínskou specifikou a k zahájení nové etapy naplňování čínského snu o velké obrodě čínského národa.

A aby byl význam cesty za velkým vítězstvím socialismu s čínskou specifikou patřičně zdůrazněn, byl viceprezidentem Číny zvolen Wang Čchi-šan, který v minulosti odpovídal za stranickou disciplínu.

Je tak zřejmé, že zaměření na centralizaci a posílení moci skupiny kolem Si Ťin-phinga bude spojeno s posílením boje proti stranické korupci a frakčnímu boji uvnitř KS Číny (velmi zajímavý článek na toto téma vyšel i v češtině pod názvem Chryzantémová revoluce – pozn. Geo).

Pokud jde o zahraniční politiku, pak čínská komunistická strana dala najevo, že nemá žádný zájem na importu cizích politických a ideologických modelů, ale že se také nikomu nechystá silou vnucovat model svůj. Každá země by si podle čínských komunistů měla svoji cestu vybrat sama bez nátlaků zvenčí.

Svůj ekonomický vliv prostřednictvím různých regionálních i nadregionálních rozvojových programů nechce Čína využívat jako geostrategickou zbraň, ale jako nástroj mírového soužití a spolupráce mezi zeměmi.

Je zcela zřejmé, že se Čína, stejně jako v minulosti, bude vyhýbat přímému střetu s hegemonem (USA) a bude spoléhat na svůj ekonomický, demografický a kulturní vliv; souběžně s tím pak bude posilovat svoji konvenční i strategickou výzbroj, která se jí může ve střednědobé perspektivě hodit v případě vyhrocení vojenské a politické situace v jihovýchodní Asii a vzniku objektivně nevyhnutelného konfliktu s USA.

Do epochy postupného rozpadu washingtonského systému vstupuje Čína s posilováním vnitřní centralizace a s jasně vytyčenou orientací na navyšování svých vojenských možností.

To vše naznačuje, že je objektivně informována a seznámena s podstatou budoucích událostí a že se na ně připravuje s cílem, aby to byla právě Čína, která se v důsledku přeformátování stávajícího uspořádání světa stane jednou ze zemí, které budou určovat obrysy uspořádání budoucího.

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Foto: YouTube.com

loading...

Ohodnotit článek
(16 hlasujících)

Přečtěte si

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Jen krok od velké války
  „Stejně jako v roce 2013, kdy clintonovci tlačili, aby Obama bombardoval Damašek a zastrašil Rusko, nyní mám jasný pocit, že Velká Británie tlačí na Trumpa, aby udělal tu samou věc. Obama tehdy nebombardoval. Co udělá Trump? To, co se rozhodne udělat, je veledůležité pro celý svět.“
  úterý, 10 duben 2018 21:42 Přečteno 6307 krát
 • Zásadní politické změny v Číně. Země se chystá na budoucí uspořádání světa
  Aniž si toho manistreamová média výrazněji všímala, v Číně došlo v uplynulých týdnech k několika politickým událostem, které budou mít zásadní vliv na uspořádání světa po rozpadu washingtonského sytému.
  neděle, 25 březen 2018 23:02 Přečteno 5659 krát
 • Jaderná apokalypsa za dveřmi
  Vyplundrování ekonomiky Ruska by USA pomohlo. Navíc by se zřejmě velice rychle po „americké pomoci s ekonomikou“ Rusko ekonomicky zhroutilo a následně rozpadlo s pomocí nějakých ušlechtilých neziskovek a nějaké té barevné revoluce. Tím by zmizela ze světa jediná země, která v tuto chvíli je schopna odolat americké vojenské agresi.
  pátek, 13 duben 2018 21:34 Přečteno 3808 krát
 • Kandidáti na multipolární svět. Od případu Skripal po případ Facebook
  „Že se Mayová a ten nekvalifikovaný Boris Johnson v této chvíli pokusili autonomně o úder s pomocí severoamerické ‚druhé moci', je pravděpodobné. Faktem je, že aby udělali to, co chtějí, ve Velké Británii by to chtělo Churchilla (a v USA Roosevelta). V západním světě je rovněž zřejmý problém politického personálu,…
  čtvrtek, 05 duben 2018 21:36 Přečteno 2383 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru