Generál Votel „u zpovědi“

Ze zprávy vrchního velitele amerických sil na Středním východě generála Josepha Votela pro Kongres USA.

Zaprvé:  Asad vyhrál občanskou válku v Sýrii.

Zadruhé: Jaderná dohoda s Íránem je důležitá pro národní bezpečnost USA.

Zatřetí: Zbraně nakoupené Saúdskou Arábií v USA jsou požívány k vraždění tisíců civilistů v Jemenu.

Co se týká oficiálního uznání Asadova vítězství ze strany Spojených států, zaznělo (s použitím „diplomatického jazyka“) následující:

Během slyšení v Kongresu položil senátor Lindsey Graham generálu Votelovi tuto otázku:

Dá se tedy říci, že Asad s pomocí Ruska a Íránu vyhrál občanskou válku v Sýrii?

Odpověď:

Nemyslím si, že by to bylo příliš silné prohlášení.“

Samozřejmě, že přiznání porážky Asadových odpůrců neznamená, že USA opustí strategii oddalování konečné fáze války v Sýrii. Na území kontrolované koalicí USA a jí podporovanými ozbrojenými opozičními skupinami i nadále proudí další ozbrojenci a zbraně.

Tzv. „Kurdský projekt“ stále ještě existuje (a generál Votel byl spolu s Brettem H. McGurkem – prezidentským zmocněncem pro „syrskou koalici USA“ – bezprostředním kurátorem jeho vzniku), pokračuje příliv zbraní do Sýrie „balkánskou cestou“ a také nebezpečí přímého vojenského zásahu (koalice vedené USA) nadále trvá.

Je ale nutno podotknout, že neoddiskutovatelný fakt strategického vítězství rusko-íránské koalice si postupně uvědomují a přiznávají i vládnoucí vojenské a politické struktury USA.

Však také řada amerických médií upozorňuje na to, že v případě Votelova výroku se jen těžko mohlo jednat o jeho samostatnou iniciativu, neboť se pravidelně zúčastňoval porad s ministrem obrany USA Mattisem a s předsedou Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA generálem Josephem Dunfordem.

Existují však i názory, že přiznání porážky koalice a Asadova vítězství má sloužit jako zástěrka skutečných plánů USA na přesun dalších vojáků na Střední východ a na úder proti Sýrii a Íránu.

V souvislosti s prohlášením Votela v Kongresu bylo také oznámeno, že bylo dosaženo předběžné dohody s bojovníky skupiny Ahrar aš-Šám, kteří předají Harastu do Asadových rukou a „vypadnou“ do Idlíbu.

Jednání o kapitulaci Dúmy se skupinou Džajš al-Islám pokračují. (Harasta i Dúmá  jsou enklávy ve východní Ghútě, obklíčené a rozdělené vojáky vládní syrské armády a jejích spojenců; pozn. překl.).

Colonel Cassad

Zdroj: colonelcassad.livejournal.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)

Přečtěte si

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí

  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským vlivem NATO nadále postupuje.

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Obkličování Ruska pokračuje, hlasování v OSN však o „izolaci“ nesvědčí
  Slábnoucí pozice Spojených států a poněkud iluzorní představa o údajné izolaci Ruska. I to lze o současné mezinárodněpolitické situaci vyčíst z nedávného hlasování v OSN o stažení ruských mírových vojsk z Podněstří. Na druhou stranu v samotném „blízkém zahraničí“ nevypadá situace pro Rusko růžově, když obkličování země politickým i vojenským…
  neděle, 01 červenec 2018 23:13 Přečteno 3798 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru