Bitva o Dajr az-Zaur mění nejen syrskou válku. Důsledky jsou dalekosáhlé

Nedávné proražení blokády města Dajr az-Zaur mění situaci nejen v Sýrii. Důsledky tohoto vojenského úspěchu se už projevují na celém Středním východě a dá se očekávat, že další zvraty ještě nastanou.

„Klíč k východu je v rukou Damašku“, „Daeš – poslední kapitola“, tyto a řada dalších podobných titulků v arabských médiích vypovídají o ohlasech na odblokování syrského města Dajr az-Zaur. Bylo prolomeno více než 1400 dní trvající obležení města teroristy, usilujícími o obsazení místních velkých vládních skladů zbraní a munice.

Přístup ke zdrojům

Průlom syrských sil podporovaných spojenci, zejména Ruskem, do hlavního města stejně nazvané provincie podle pozorovatelů přinesl vládním vojskům jak vojenský, tak i strategický, morální a další prospěch.

Pod vládu Damašku se vrací oblast s více než milionem převážně sunnitských obyvatel, s největšími syrskými ložisky ropy a plynu a sítí produktovodů. Končí tak problém s nedostatkem paliv, který země pociťovala v posledních třech letech.

Syrská armáda tak nyní může pokračovat v likvidaci zbytků IS a současně postupovat k hranicím s Irákem s cílem osvobodit město Abu-Kamal ležící přímo na hranicích. Obsazení tohoto města pak umožní Damašku obnovit kontrolu nad více než 400 km společné hranice a zamezit příchodu dalších teroristů z Iráku.

Tento další úspěch syrské armády završuje celou řadu vítězných střetnutí s teroristy a rebely v

Aleppu, v provincii Hamá, na předměstích Damašku i jinde. V důsledku těchto operací ztratil Islámský stát podle webového deníku libanonské televizní stanice Al-Manar většinu dosud ovládaného území a kontroluje nyní jen 15 % rozlohy Sýrie.

Saúdská Arábie, Katar, Turecko… vše se mění

Syrská armáda se tak v bojových operacích zcela a definitivně chopila iniciativy. To vše probíhá v situaci dalších změn a posunů v celém geopolitickém prostoru Středního východu a v jednotlivých státech.

Tuniský deník Aš-Šuruk konstatuje, že hlavní političtí a finanční sponzoři protivládních ozbrojených skupin ustupují ze svých požadavků na odstoupení (svržení) prezidenta Asada.

Spojené státy, Francie, Saúdská Arábie, Katar a další státy včetně Německa změnily své priority a zájmy týkající se akcí proti hrozbě terorismu. To přinutilo změnit aktivity i Turecko, neboť je bezprostředním sousedem Sýrie a jak pozitivní, tak negativní události v této zemí mají přímý vliv i na dění v Turecku.

Erdoganův postoj ke snahám Kurdů – jeho nepřátel, usilujících s podporou USA o dosažení svých dlouholetých cílů (vytvoření samostatného kurdského státu) –, a zájmy syrského prezidenta se přitom setkaly ve společném průsečíku. Turecko a jeho vojenské velení tak vyjádřilo svoji připravenost připojit se k ose Teherán-Damašek-Moskva.

Turci jsou podle odborníků připraveni stáhnout své vojáky ze syrského území okamžitě poté, co se prokáže schopnost syrské vlády plně kontrolovat společné hranice a garantovat jejich neprostupnost pro jakékoli ozbrojence – včetně Kurdů.

Podle řady arabských analytiků má měnící se „politický vítr“ vliv i na pozice zemí Zálivu vůči Sýrii.

Obecně platí, že všechny země Zálivu zvažují důsledky poklesu cen ropy – a poklesu příjmů. Tato skutečnost je nutí omezovat výdaje včetně výdajů spojených se zahraničněpolitickými zájmy a s poskytováním finanční pomoci jejich „chráněncům“.

Pozornost věnovaná otázkám širší mezinárodní politiky je v případě Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Bahrajnu a Egypta na straně jedné a Kataru na straně druhé omezena i díky jejich rozporům.

Mediální útoky proti Sýrii a jejím spojencům však od počátku krize v roce 2011 pokračují až do dnešních dnů. Po celé ty roky za nimi stojí některá regionální média podporovaná „petrodolary“, snažící se zkreslovat a překrucovat veškeré dění v Sýrii. A po celou tuto dobu se také snaží vnutit světu myšlenku, že syrský režim je „na pokraji krachu“ a že „jeho dny jsou sečteny“.

Po historických událostech v Dajr az-Zauru však dnes ti, kteří tuto myšlenku po celou dobu prosazovali, najednou mlčí. Opravdu těžko se totiž oponuje závěrům syrského novináře A. Maarbuniho: „Vojenská operace směřující od (Středozemního) moře k řece (Eufrat), kterou před dvěma lety zahájila syrská armáda poté, co do bojů vstoupili ruští vojáci, probíhá tak, jak by měla a jak bylo plánováno.“

Jurij Zinin

Zdroj: journal-neo.org

Foto: YouTube.com

Ohodnotit článek
(19 hlasujících)

Přečtěte si

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?

  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků a především konečných cílů nejvýznamnějších účastníků syrského konfliktu. Článek vyšel v českém překladu na serveru Zvědavec.

 • Ruští experti: Sestřelené Tomahawky důkladně zkoumáme, výsledkům přizpůsobíme vývoj

  Zachovalé celky, ale i fragmenty západních raket sestřelených nedávno nad Sýrií jsou „velmi zajímavé“ pro ruské experty, kteří se zabývají vývojem vojenských radioelektronických prostředků. „Poznatky získané během prozkoumání amerických křídlatých raket Tomahawk, které před nedávnem předala Rusku Sýrie, budou využity při konstrukci nových prostředků radioelektronického boje (REB),“ prohlásil poradce náměstka generálního ředitele koncernu Radioelektronické technologie (KRET) Vladimir Michejev.

 • Rostislav Iščenko: „Stalinistickým kurzem“

  Naši západní partneři jsou při svých pokusech o zkrocení ruské vlády, která se stala příliš nezávislou, vynalézaví, ale ne důslední. Ještě před několika lety bojovali proti Kremlu pod heslem „Putin je dnešní Stalin“. Ale Obama ještě nebyl „chromou kachnou“ a ani nejpokročilejší experti CIA a NSA netušili, že Trump se bude ucházet o post prezidenta, když se počátkem roku 2016 ukázalo, že Putin nejen že není „Stalinem dneška“, ale je kritizován, že v domácí a zahraniční politice nepoužívá stalinistické metody.

 • Jedno slovo pro pět let vývoje Číny: Průlom

  Zatímco významná část světa se v uplynulých pěti letech potácela v důsledcích vrcholu globální ekonomické krize, Čínská lidová republika prodělávala nebývale pozitivní změny nejen v hospodářské či sociální sféře, ale například i v oblasti inovací. Podrobněji o těchto změnách hovořil ve svém projevu čínský premiér Li Kche-čchiang.

 • Smrtelné nebezpečí pro Abramsy: osmdesátihlavňový „Buratino“ bude moci ničit tanky po desítkách

  Instalace prvků aktivní ochrany na tanky a další obrněná vozidla americké armády nutí Rusko soustředit pozornost na vylepšování schopností překonávání obrany potenciálního protivníka. Jedním ze spolehlivých způsobů jsou mnohohlavňové reaktivní zbraně.

 

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

 • Je Putin opravdu připraven „hodit“ Írán přes palubu?
  Ve svém dalším znamenitém rozboru analytik Saker přináší odpovědi na otázky, které musely přijit na mysl každému, kdo sleduje situaci na Blízkém východě. Rozkrývá mimořádně komplexní hru, kde věci nejsou zdaleka takovými, jakými se zdají být, ať už se týkají vztahů Ruska a Izraele, pozic Íránu a šíitských sil, prostředků…
  pondělí, 18 červen 2018 23:51 Přečteno 912 krát

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru