Nové rakety z KLDR: Změna pravidel hry na Korejském poloostrově

Severní Korea od letošního května otestovala celou řadu nových raketových systémů, které vzbudily obavy nejen na jihu poloostrova, ale především ve Spojených státech. Moderní přesně naváděné zbraně totiž reálně ohrožují americká vojska v regionu, což je pro USA nová situace.

Reklama

V rámci snahy dosáhnout průlomové dohody s KLDR a na pozadí vyostření vztahů s Čínou americký prezident Donald Trump jakoby ignoroval nejnovější úspěchy vojenského průmyslu KLDR. Nicméně v médiích, citujících odborné kruhy, je zjevná nervozita, pramenící zejména z předpokladu, že před novými střelami je jen velmi obtížná, ne-li nemožná účinná obrana.

A zřejmě tentokrát nejásá ani americká zbrojařská lobby. Ukazuje se totiž, že raketami z KLDR jsou reálně ohroženy astronomicky drahé zbraně, za které jihokorejští daňoví poplatníci zaplatili americkým firmám miliardy dolarů.

Severokorejci odzkoušeli celou sérii nových taktických raket: od velkorážových dělostřeleckých raket s potvrzeným dostřelem 200 a 380 km (zatím poslední test), přes operačně-taktické rakety podobné americkému systému ATACMS s dosahem okolo 400 km až po zbraně velmi podobné ruským Iskanderům s dosahem bezmála 700 km.

Všechny testy byly navíc úspěšné, a to jak podle oficiálních prohlášení z Pchjongjangu, tak podle jihokorejských a amerických analýz.

Reklama

Asi nejvíc rozruchu vyvolal systém na Západě označovaný KN-23. „Raketa je svým vzhledem podobná ruské 9M723 komplexu Iskander-M a disponuje možností manévrování v trajektorii, což činí její zničení soudobými protiraketovými systémy téměř nemožné,“ komentoval test pro server iz.ru ruský odborník Dmitrij Korněv.

Připouští, že v případě systému KN-23 je srovnání s Iskanderem zcela na místě: „Jedná se kompaktní aerobalistickou raketu s pohonem na tuhé palivo a s řídícími prvky, které umožňují manévrování ve všech fázích letu (…) Manévrování v trajektorii letu, to je unikátní vlastnost Iskanderu – a nyní i nové severokorejské rakety“.

Pokud jde o prokázaný dosah těchto severokorejských raket, který je dokonce větší než v případě Iskanderu (max. 500 km), Korněv připomíná fakt, že ruský systém byl omezen Smlouvou o likvidaci raket středního a kratšího doletu. Konstrukce Iskanderu podle něj umožňuje teoretický dolet rakety až okolo 700 kilometrů a stejný parametr lze předpokládat i u severokorejského systému. To je dost na pokrytí celého území jižní Koreje a také části Japonska.

Reklama

Rozruch vyvolaly také nové severokorejské raketomety s bezprecedentním dostřelem. Pro srovnání: střela 9М542 ruského systému Tornado-S má dostřel okolo 120 km, zatímco u raket série M270 amerických systémů MLRS/HIMARS je to ještě mnohem méně. Střely odpálené ze severokorejských vícenásobných odpalovacích zařízení urazily vzdálenost 200, resp. 380 kilometrů(!).

Soudě z fotografií a videoreportáží jde o absolutně nový systém, vybavený prostředky navádění. Ty umožňují snížit rozptyl raket při střelbě na tak dlouhou vzdálenost. Přítomnost takových zbraní výrazně ovlivňuje rozložení sil v regionu,“ pokračoval expert.

Nové raketometné systémy podle Korněva dávají pozemním silám KLDR možnost udeřit v týlu vojsk na jihu poloostrova a držet „na mušce“ polovinu jihokorejského území.

KLDR také otestovala protizemní řízenou střelu velmi podobnou raketě moderního amerického systému ATACAMS, ale s výrazně delším doletem i proti nejnovějším verzím americké „předlohy“ (400 km oproti 300 km).

Reklama

„Pokud budou nové rakety vybaveny samonaváděcími hlavicemi, KLDR získá maximálně laciný a přitom efektivní prostředek proti seskupením bojových plavidel v blízkosti svého území. To výrazně zkomplikuje použití úderných skupin letadlových lodí v případě konfliktu na Korejském poloostrově,“ podotkl Korněv.

Na druhou stranu vybavení nových raket jadernými hlavicemi vidí jako nepravděpodobné: KLDR má nukleárních náloží poměrně málo a k jejich případnému využití vyvinula rakety s mezikontinentálním dosahem.

Důležitý je však i další faktor, totiž mobilita. Nové severokorejské systémy mohou být použity díky značnému dosahu prakticky z kterékoliv části severu poloostrova. Tamní obranný průmysl navíc vyvinul rovnou několik pásových i kolových podvozků pro použití v různých terénních i klimatických podmínkách. Schopnost rychlých přesunů výrazně snižuje možnost jejich odhalení.

Reklama

Zatímco ještě nedávno byl raketový arzenál KLDR označován jako „skanzen“, plný morálně zastaralých a nepřesných, „hloupých“ zbraní, dnes je situace docela jiná a země se v dané oblasti vyhoupla mezi absolutní světovou špičku. Soudě z dostupných informací, fotografií i analýz nové zbraně KLDR disponují značnou přesností s maximální kruhovou odchylkou od cíle v řádu jednotek metrů.

Znamená to, že Severokorejci mohou teoreticky přesně udeřit na klíčové cíle, jako jsou velitelská centra, americké vojenské instalace včetně pozic protivzdušné a protiraketové obrany či letecké základny na jihu poloostrova.

Masivní raketový úder s použitím submunice může například kompletně vyřadit z provozu vzletové a přistávací dráhy letišť a učinit tak nepoužitelnými supermoderní, ale také superdrahé útočné letouny F-15K a F-35.

Lze rovněž očekávat, že nepoměrně levnější a přitom efektivní raketové zbraně a technologie z KLDR budou nebo již jsou předmětem zájmu řady zemí. Nejnovější úspěšné testy taktických raket navazují na dokončené zkoušky severokorejských mezikontinentálních zbraní či z ponorek odpalovaných balistických střel na tuhé palivo. „Je třeba poznamenat, že právě raketové úspěchy KLDR zabezpečily to, že proti této zemi už mnoho let nikdo neplánuje žádné reálné vojenské operace,“ dodal Dmitrij Korněv.

Geo, EA24

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(6 hlasujících)

Další články této kategorie:

Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama