Co teď? Čína nepokleká, Írán nepokleká…

Další rozsáhlou agresi teď ve Washingtonu nechtějí, ale žádné prostředky nátlaku už jim nefungují. Spojené státy se dostaly do situace, na jakou dosud nebyly zvyklé.

Ve svém rozhovoru pro ParlamentniListy.cz se nad svízelí USA zamyslela analytička Tereza Spencerová. „Na jedné straně platí, že Trump nejspíš vyčerpal všechny triviální nápady typu sankcí nebo pohrůžek válkou, Írán podle očekávání odmítl pokleknout, a tak ve Washingtonu nejspíš nevědí, co dál,“ konstatuje.

Reklama

Trump a pentagonská generalita agresi proti Íránu podle Spencerové nechtějí. Výsledek takové agrese by mohl být pro americký establishment politickou katastrofou, obzvláště likvidační v době před prezidentskými volbami.

Ani z vojenského hlediska by přínos nebyl lepší. Stačí se podívat na situaci v Jemenu, kde se místní povstalci de facto ubránili technologicky nejpokročilejším zbraním americké a evropské provenience a rozložili koalici arabských agresorů, zpočátku nepokrytě podporovaných Západem.

Je také třeba zohlednit fakt, že samotný Írán výrazně posiluje svoji protivzdušnou obranu, která by pravděpodobně velmi zkomplikovala provedení „standardní“ vzdušné kampaně z dob agresí proti Jugoslávii, Iráku či Libyi. Velkým rizikem zůstává také možnost blokády strategického Hozmuzského průlivu.

A jiné páky k nátlaku proti Teheránu už nemají. Všechny své ekonomické a jiné hrozby už buď zrealizovali, nebo už nedávají smysl,“ zamýšlí se Tereza Spencerová.

Reklama

Konstatuje dále, že Trump rozjel podobných krizí hned několik, „takže se opravdu nenudí a při absenci dobrých nápadů může pozornost přehazovat jinam.“

Jenže před Washingtonem neustupuje ani s ekonomikou USA úzce provázaná Čína – a další americké navyšování dovozních cel se odkládá. „Formálně prý kvůli tomu, aby Trump umožnil Američanům užít si Vánoce v klidu, protože beztak většina dárků pod stromečkem pochází z Číny, a při navýšení cel by se mnohé z nich pořádně prodražily. Ve skutečnosti ale Trump nemůže zkazit Vánoce svým vlastním voličům. Vánoce před prezidentskými volbami…,“ pokračovala Tereza Spencerová.

Co teď americkému establishmentu zbývá? „Takže se dá předpokládat, že si teď – místo Íránu a Číny – pro změnu vyšlápne na Evropu, kterou nechával už dlouho ‚na pokoji‘. Nebo na tu Venezuelu, kde se mu také nedaří, a tak proti ní v týdnu, po období klidu, vyhlásil ekonomické embargo. Nebo proti Světové obchodní organizaci, z níž prý chce také vystoupit…,“ odhaduje analytička.

ea24

Ilustrační foto: depositphotos.com

Reklama

Ohodnotit článek
(11 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama