Boris Johnson, premiér Spojeného Kingstonu

Politologové všech mastí si lámou hlavu nad tím, jak je možné, že se premiérem Velké Británie nakonec stal tak „kontroverzní“ člověk, jako je Boris Johnson. A daleko za nimi nezůstávají nezdolní zastánci kapitalistického zřízení: Proboha jak to, že se něco takového stalo „naší“ slavné Británií?

Reklama

Oblíbenou obezličkou se v poslední době stalo spojení „krize elit“. Ne, žádná krize elit to není, protože po krizi má přijít konjunktura – a ta nepřijde, jelikož k ní jednoduše neexistují žádné zdroje. Boris Johnson ve funkci premiéra je zákonitým důsledkem vývoje kapitalismu. Degraduje všechno počínaje vzděláváním dětí a konče globálním ekosystémem.

V politice, stejně jako v kterékoliv oblasti života po zhroucení bipolární rovnováhy, definitivně zvítězilo působení zbožních vztahů.

Uspěje pouze produkt, který probudí emoce. Jakékoliv emoce. Uspějí na jednu stranu mladí, krásní, „liberální“ macronové, trudeauové a všichni ti ostatní kašpaři na elektrokoloběžkách, a na druhou stranu pološílení „konzervativní“ trumpové a johnsonové. Ve finále je to jedno, protože ve své podstatě jsou všichni stejní.

Hromada voličů dává těm druhým svůj hlas jen proto, že se chtějí bavit. Sledovat divadlo, kdy budou tito „chlapi s guľama liskat po čuňách“ ty „přiteplené“ tvářičky, jednu po druhé. To jsou ty pravé emoce. 

Reklama

Krátká odbočka k Jamesi Bondovi. Skalní fanoušci nestrávili fakt, že ve „službách Jejího Veličenstva“ už nebude vyrýsovaný svalovec „evropského typu“, ale žena, amazonka černé barvy pleti. Hledají za tím všemožné konspirační teorie a cílené manipulace s jejich vědomím. Ty nepochybně působí, ale mají jediný cíl: uspět, tedy vydělat prachy. Producenti velmi dobře věděli a vědí, co bude následovat, jaké emoce – jaké negativní emoce – jejich volba vzbudí, jak zaplní diskuse na sociálních sítích a začne velmi rychle, virálně zvedat zájem o jejich produkt, jak se dostane pod kůži úplně všem bez ohledu na odstín pigmentu. A skalní fanoušci? Ti prostě musí přijmout fakt, že populačně chátrající zlatá miliarda je jen jedna a že zbylý, neeuroamerický svět je pro producenty šestkrát zajímavějším trhem.

Těžko říct, zda byly či nebyly řízenými úniky zvěsti o Johnsonově divočině s manželkou nebo fotky bordelu v jeho autě. Spíš ne. Spíš to byla snaha nezdolných naivků nastupujícímu premiérovi škodit, která v principu dopadla přesně opačně. Úplně stejně jako snaha našich naivků z Letné podrývat oligarchovi Andrejkovi.

Protimluv o tom, že Boris Johnson je „tak populární navzdory tomu, že ho nenávidí celá Británie“, má svou železnou logiku. Když kandidoval na starostu Londýna, podle oponentů se jeho voliči řídili heslem "I'm voting for Boris because he is a laugh“. A když si teď údajně 52 procent Britů myslí, že bude „radikálně novým typem předsedy vlády, ovšem v ryze negativním slova smyslu“, je to jen potvrzením výše uvedeného.

Reklama

Zkrátka kdyby Boris Johnson nebyl úspěšným marketingovým produktem, nestal by se premiérem Velké Británie.

Musíme se smířit s tím, že lepší to nebude. Naopak, našimi „elitami“ budou stále větší pošuci a exoti, coby zákonitý a nezpochybnitelný odraz společensko-ekonomických vztahů.

Z Východu žádné vysvobození nečekejme, protože ten bude po Západu následovat. Západ, naše euroatlantická modla, má pouze tu smůlu, že je první: kapitalismus se v něm etabloval a rozvinul jako první a jako první narazil na své limity.

Kdo sleduje dění na Ukrajině, ví, o čem je řeč. Politickou scénu tam ovládl komik říznutý hezounem západního střihu. Šaškárna i bez Dartha Vadera.

Ani v Rusku nastupující mladý elektorát nezůstane upadající popularitě tamního establishmentu nic dlužen. I kapitalistické Rusko čeká na svůj správný marketingový produkt, který se zjeví, jakmile přestanou zaclánět nudní Navalnyj, Sobčak a spol. Pozdně sovětská voličská základna Vladimira Putina pomalu, ale jistě ustupuje voličům, kteří jakoby z oka vypadli těm z evropských metropolí. Degradaci žádný Stalingrad nezastaví.

A příští blahopřání ke zvolení do funkce premiéra „of the United Kingston“ může klidně přijít třeba z Číny.

Geo, EA24

Foto: depositphotos.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(1 hlas)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama