Neporazitelní „sandáloví“ válečníci? Bohaté Emiráty stahují vojáky z Jemenu

Astronomicky bohaté arabské monarchie, které v minulých desetiletích „nalily“ desítky miliard dolarů do supermoderních zbraní, nedokázaly ani po letech porazit primitivně vyzbrojené a vybavené jemenské rebely.

O bezvýchodnosti arabských agresorů svědčí krok Spojených arabských emirátů, které se rozhodly „zredukovat“ svá vojska v Jemenu. Oficiálně jde zatím o stažení části jednotek z přístavu Aden a západního pobřeží válkou zmítané země.

Reklama

Opatření podle diplomatických zdrojů souvisí s „rostoucím napětím mezi Spojenými státy a Íránem“ po „útocích na tankery v Perském zálivu“ a nedávném sestřelu špionážního dronu íránskou protivzdušnou obranou.

Jenže skutečný důvod může být jiný: arabské koalici se ani po pěti letech krutého válčení s nasazením všech druhů vojsk a supermoderní techniky nedaří porazit oddíly jemenských Húsiů. Pro bohaté monarchie nedopadla dobře ani před rokem pompézně ohlášená „finální bitva“ o přístav Hudajdá.

Od války, která si vyžádala už statisíce obětí bojů, chorob a hladu, už dává ruce pryč i Západ, který zpočátku operaci podporoval coby vítanou možnost oslabit vliv Íránu v regionu. Spojené arabské emiráty tak přicházejí nejen o politickou podporu, ale také o pečlivě budovanou image a především o obrovské peníze.

Nehledě na jejich ropné bohatství, zdroje Emiráťanů nejsou nekonečné – jedna plnohodnotná válka v Jemenu, jedna hybridní válka v Libyi, machinace v Súdánu plus Američané pokoušející se vtáhnout SAE do přímé konfrontace s Íránem, který má i bez přímé války možnost provádět údery na Abú Dhabí rukama Húsiů… V případě přímé války s Íránem bude újma zjevně mnohonásobně vážnější. Proto svoji účast v Jemenu snižují ve snaze uchovat pozice na (okupovaném ostrově) Sokotře a ve východních oblastech Jemenu, kde nejsou Húsiové, kteří jim způsobují tolik nepříjemností,“ shrnul důvody stahování ruský analytik Boris Rožin.

Reklama

Krok SAE je těžkou ranou pro hlavního „architekta“ jemenské války, dům Saúdů, jelikož příspěvek Emirátů spočíval nejen v počtu nasazených vojáků (z velké části zahraničních žoldáků), ale především v technice. SAE totiž v uplynulých desetiletích dbaly na to, aby dostaly to nejlepší, co se na trhu se zbraněmi a vojenskou technikou objevilo, ať už americké, francouzské i ruské provenience.

Jenže ani nasazení nejmodernější vojenské techniky nepřineslo po letech bojů porážku Húsiů. Ti se přitom vyznačují velmi skromným vybavením: jednoduchým maskovacím oděvem, primitivní otevřenou obuví a kalašnikovy, lehkými kulomety či protitankovými střelami z dob studené války.

Na internetu je řada záběrů, kdy Húsiové v hloubi saúdskoarabského území úspěšně napadají kolony moderních obrněných vozidel americké výroby. Ukořistěná funkční vozidla – tanky, ale i lehké terénní automobily – však nepoužívají, ale na místě je zapalují nebo vyhazují do povětří (na těchto záběrech je například zničení saúdskoarabského tanku M1A2S Abrams).

Nechybí jim však díky znalosti terénu schopnost poměrně rychlých a nepozorovaných přesunů a konečně také to nejdůležitější, odhodlání.

ea24

Foto: repro YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(5 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama