Rusko 2018: Důvěra v Putina je pryč

Hlavní událostí roku 2018 pro Rusko nebylo ani fotbalové mistrovství světa FIFA, ani otevření krymského mostu. Hlavní událostí byla důchodová reforma, jejíž negativní vliv podkopal důvěru veřejnosti v prezidenta.

Ruská důchodová reforma – Putinův nápad

Pryč jsou ty dny, kdy většina Rusů chválila prezidenta Putina za schopnost naslouchat obyčejným, nedůležitým lidem. Rozhodnutí ruské vlády o zvýšení důchodového věku v Rusku a rychlé schválení příslušného zákona ukázaly, že Vladimír Putin naslouchá představitelům velkých společností na úkor zájmů obyvatelstva.

Reklama

Putin tvrdí, že stejně by se musel v Rusku za pět nebo sedm let zvýšit důchodový věk. Přesto jeho opakované prohlášení nezní přesvědčivě už jen z toho důvodu, že jde o dlouhé období, během něhož by třeba bylo možné negativní trend zvrátit. V tomto bodě byly předloženy dobré návrhy, ale všechny se týkaly přerozdělení příjmů z velkého kapitálu a zavedení progresivní stupnice zdanění.

Například míra návratnosti cen benzínu v ruském ropném průmyslu je 40 %. To je hodně. Pro srovnání uveďme, že ziskovost v těžebním průmyslu ve Spojených státech je pouze 10 %. Průměrná míra zisku v Rusku je osm až deset procent. Stručně řečeno, ruské ropné společnosti dostávají mimořádně vysoké monopolní zisky, z nichž lví podíl tvoří poplatky za přírodní zdroje, které by měl stát přiměřeně vynaložit na potřeby lidu.

Putin se rozhodl, že to tak nebude. Počítal s faktem, že mnozí současní důchodci v Rusku jsou vůči důchodové reformě lhostejní, protože stále dostávají svůj důchod. Navíc většinu mladých Rusů tato otázka také nezajímá, protože je pro ně příliš brzy na to, aby pomýšleli na důchod. Rozhodnutí o zvýšení věku odchodu do důchodu v Rusku zasáhne nejen hmotnou úroveň (lidé ztratí v průběhu prvního roku programu 82,2 miliardy rublů v rámci příjmů), ale bude to pro zemi psychologická rána.

Putin řekl NE nostalgii po socialismu

Nedávný průzkum veřejného mínění, který provedlo Centrum Levada, odhalil, že počet lidí, kteří cítí nostalgii pro SSSR, prudce vzrostl (66 % oproti 58 % v roce 2017). Přestože se jedná o osoby starší 55 let, které mají vřelé pocity vůči SSSR, podobná nálada roste v poslední době i ve věkové skupině 18 až 24 let, tj. u těch lidí, kteří se narodili po pádu SSSR. Tento trend naznačuje, že mladí lidé přebírají stanovisko svých rodičů, že lidé o tom hovoří ve svých rodinách. Ještě důležitějším faktem je, že to není jen nostalgie po minulosti, ale spíše nespokojenost se současným stavem v Rusku: nedostatečné sociální zabezpečení, postrádání spravedlnosti a stability.

Reklama

Je třeba poznamenat, že prosovětská nálada v Rusku, probíhající na pozadí snižující se oblíbenosti čelných představitelů, je na takové úrovni, na jaké byla „před Krymem“.

Můžeme si klást otázku, co tím Putin myslel, když prohlásil, že není možné vrátit se k socialismu. Přesto se jednalo o velmi neúspěšnou PR akci, protože pro většinu lidí v Rusku socialismus znamená sociální spravedlnost.

Proč není Putin vůči lidem upřímný?

Mnoho lidí v Rusku se domnívá, že jejich prezident se k nim už nechová upřímně. Během nedávné konference s novináři, která proběhla 20. prosince, Putin uvedl, že reálné mzdy v Rusku stouply o 6,9 % na pozadí nízké míry inflace ve výši 4 %. Dále řekl, že míra nezaměstnanosti v Rusku klesla na 4,8 %, zatímco průměrný důchod tvoří 14 163 rublů.

Netřeba říkat, že tato čísla nemají nic společného s realitou, zejména pokud jde o reálné příjmy ruského obyvatelstva, které se od roku 2014 nezvýšily. Podle zprávy ruské statistické agentury, která byla zveřejněna v listopadu, se skutečné příjmy v Rusku snížily o 2,9 %. To znamená, že nemůže být ani řeč o růstu v rámci roku. Průměrná mzda ve výši 41 774 rublů, na kterou se ruská vláda odvolává jako na ukázku své efektivní práce, jen poukazuje na silné sociální rozvrstvení, jelikož polovina Rusů dostává méně, než 26 300 rublů za měsíc. Tato částka sotva stačí na zaplacení faktur za služby, nákup jídla a péči o děti.

Proč nemůže Putin zkrátka sdělit svému lidu, že pokles reálných příjmů je cenou za Krym? Mezinárodní sankce a klesající ceny ropy výrazně ovlivňují ruské rozpočty výnosů, investice a stabilitu rublu. Proč nemůže Putin říci svému lidu, že Rusko uschovává zlaté a měnové rezervy kvůli přežití nových sankcí? Proč veřejně nepřizná, že vláda byla donucena k navýšení DPH z 18 na 20 % z toho důvodu, že neexistuje žádná naděje na vnější ani vnitřní investice? Opravdu, kdyby Putin lidem řekl, že přeci nemůžou vyměnit svrchovanost Ruska za „klobásu a sýr“, pak by většina Rusů změnila svůj postoj a lépe by zvládala tyto těžkosti.

Zároveň Rusové chápou, že oligarchové stále hromadí své bohatství, ať se děje cokoliv. Dokonce i když někteří z nich přišli o pár miliard v důsledku sankcí a výkyvů akcií, stále mají na chléb, mohou si dovolit nejlepší zdravotnické služby a nechat své děti studovat v Londýně.

Co čeká Rusko v roce 2019?

Prezident uvedl, že současný stav věcí donutil mnoho lidí v Rusku myslet odlišně. Zřejmě ano, ale lidé nevidí žádné záruky stabilního příjmu, ani zachování sociálních výhod. Vidí jen rostoucí sociální nespravedlnost a nečestnost ze strany orgánů a čelných představitelů. Bude rok 2019 rokem další revoluce v Rusku? Může tomu tak být, neboť ceny benzínu neustále rostou a vláda přišla s novým podnětem – zdvojnásobit, ztrojnásobit či dokonce zečtyřnásobit poplatky za komunální odpad.

Ljuba Lulko

Poznámka EA24: Rozčarování z politiky Vladimira Putina je na ruském internetu patrné všude, včetně webů a skupin na sociálních sítích, které ruského prezidenta roky bránily a podporovaly, a promítá se výrazně i do výsledků průzkumů veřejného mínění. A to již od okamžiku, kdy prezident opětovně jmenoval vládu krajně nepopulárního Dmitrije Medveděva. Nejde přitom zdaleka jen o důchodovou reformu, kdy ruský prezident několikrát otevřeně prohlašoval, že dokud bude v úřadě, posunutí věku odchodu do důchodu neumožní. Ruská veřejnost dává najevo rozhořčení nad tím, že navzdory sankcím majetek ruských oligarchů neustále roste – a zatímco je restrikcemi postižena sociální sféra, ze sankčního seznamu byla vyňata společnost Rusal oligarchy Olega Děripasky. Silná vlna nevole se v minulých dnech zvedla v souvislosti s prohlášením ministra ekonomického rozvoje Maxima Oreškina (prezidentem jmenovaného) na ekonomickém fóru v Davosu o „uzavřených jednáních“ ve věci přípravy další privatizace státních společností včetně prodeje zahraničním investorům. Lidé také obviňují vedení země, že hodlá vyměnit „svrchovanost za klobásu a sýr“ (japonské investice) v souvislosti s jednáními o Kurilských ostrovech (viz analogie s Krymem výše). Donedávna jednohlasná podpora veřejnosti pro ruskou zahraniční politiku zase dostává trhliny s tím, jak ruské vedení prakticky zavírá oči nad útoky „izraelských partnerů“ proti Sýrii. Objevují se komentáře v tom smyslu, že Putin narazil na limity neúprosně nastavené kapitalistickým zřízením a periferní rolí Ruska ve světové tržní soustavě po rozpadu Sovětského svazu.

Zdroj: pravdareport.com

Vyšlo na: zvedavec.org

Foto: YouTube.com

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(2 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama