Vražda Chášakdžího skončí v propadlišti dějin, jinak by bylo zle

Od přiznání britského expremiéra Tonyho Blaira, že Západ zdevastoval Irák na základě účelové smyšlenky, nebylo mnoho tak mediálně křiklavých příkladů pokrytectví globálního kapitalismu, jako je nyní v souvislosti s vraždou saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího.

Nemůže mu snad konkurovat ani nedávné vysvětlení norského politika a generálního tajemníka Jense Stoltenberga, že Severoatlantická aliance vyvraždila tisíce civilistů v Jugoslávii, „aby ochránila civilní obyvatelstvo před režimem prezidenta Slobodana Miloševiče.“

Reklama

Za pár dní si budeme s velkou slávou připomínat výročí 100 let od vzniku samostatného Československého státu. V čele obecenstva grandiózní vojenské přehlídky, s účastí významného počtu z celkové třicítky našich bojeschopných tanků, budou přihlížet ti, kteří se před čtvrtstoletím zasloužili o zánik Československého státu. Licoměrné?

Bude mezi nimi také šéf Pentagonu James Mattis a další „naši“, kteří se bezprostředně podíleli na rozvrácení Blízkého východu, ať už to bylo kvůli katarskému plynovodu, přetnutí čínské Nové hedvábné stezky, zamezení přímému přístupu Ruska k teplému moři, otevření stavidel migrace s cílem destabilizovat Evropu či oslabení vlivu šíitského Íránu.

By to právě Mattis, kdo označil Írán za „nejvážnější hrozbou pro stabilitu a mír na Blízkém východě“ – navzdory všemu, co Spojené státy v regionu v uplynulých dekádách napáchaly. Navzdory faktickému rozbití několika zemí, navzdory statisícům mrtvých, milionům uprchlíků, vyhladovělým dětem a choleře v Jemenu.

Právě Írán dlouhodobě slouží jako důvod „naší“ bezmezné podpory tmářského wahhábistiského saúdskoarabského režimu. Ten měl vždy volnou ruku globálních oligarchů, protože ať udělal cokoliv, vždy to prošlo – a vždy to bylo nějakým způsobem výhodné.

Není pochyb, že projde i jeho posední svinstvo, bestiální vražda „opozičního“ novináře Džamála Chášakdžího. Bude se lhát, tutlat, mlžit, překrucovat, fabulovat, dělat všechno pro to, abychom se skutečnou pravdu nikdy nedozvěděli.

Reklama

Atlantický pilíř světového kapitálu a saúdský režim se navzájem „drží za koule“ natolik, že pokud by po sobě začali politicky a ekonomicky pálit, jednoduše by skončil svět, jaký představuje naší přítomnost.

Skončil by svět, kdy agregovaný dluh států s rozvinutým finančním sektorem představuje 167 trilionů dolarů, tedy víc než 250 procent celkového světového hrubého domácího produktu, a kdy tento dluh „nikdo nevymáhá“.

A to nikdo nechce. Chceme i nadále, „aby se nám žilo nejlépe v historii“, a právě proto jsme schopni a ochotni snášet čím dál víc a víc lží a manipulací. Tuto šťastnou dobu (skoro tak šťastnou, jako byla prvorepubliková bída) jsme si proto rovnou přejmenovali na dobu „postfaktickou“.

Někteří se možná pohrouží do virtuálního pitvání Chášakdžího odřezaných orgánů nebo gaučového vyšetřování toho, kdo nechal novináře sprovodit ze světa: zda ho nechal zabít sám Mohamed bin Salmán, nebo naopak jeho oponenti za řad rozvětvené královské rodiny s cílem diskreditace MBS, jestli to někdo neudělal na předvolební objednávku amerických demokratů, jestli v tom nemá prsty turecká rozvědka nebo opět – jak jinak – všehoschopná Ruka Kremlu.

Nimrat se v konspiracích o jednom „masakru motorovou pilou“ je přece emočně daleko výživnější, než upozornit, byť jediným sdílením na sociálních sítích, na zvěrstva páchaná Saúdskou Arábií s americkým krytím v nezajímavém Jemenu.

Tak či onak, hlavní pozornost bude zas a znovu směřovat kamkoliv, jen ne k podstatě problému – k samotnému kapitalismu, který vždy nejenže motivoval k tomu nejbrutálnějšímu násilí počínaje uřezanými prsty a konče vyvoláním světových válek s desítkami milionů mrtvých, ale vždy se také vyznačoval lhaním. A s tím si v době „postfaktické“ nikdo moc hlavu neláme.

„Čestnou výjimkou“ budiž prostořeký Donald Trump, který to v rozhovoru pro CNBC, ve snaze zbagatelizovat celý problém, řekl jasně – nechce blokovat prodej zbraní Saúdské Arábii za 110 miliard dolarů, protože: „Boeing, Lockheed, Raytheon a všichni tihle... Nechci ublížit pracovním místům. Nechci přijít o objednávku, jako je tato.“

Geo, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(13 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 17. listopadu 2019 a svátek má Mahulena - Den boje za svobodu a demokracii.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama