Novým nepřítelem číslo jedna pro USA není Rusko. Je jím Čína

Rusko bylo a je i v současné době mohutnou silou ve vojenské, jaderné i kybernetické oblasti. Již nějakou dobu však místo přední vojenské světové mocnosti zaujímá Čína.

Pro USA nyní hlavní vojenskou hrozbu představuje právě Čína. Pro uvedené tvrzení existuje celá řada důkazů.

Čína vyvinula řadu technologicky vysoce vyspělých zbraňových systémů a má dostatečně silný ekonomický potenciál pro jejich masovou výrobu.

Reklama

Rusku se sice také podařilo konstrukčně dořešit hned několik koncepčně nových, mohutných a účinných zbraní, jejich „uvedení do života“ však zatím brání ekonomická situace země.

Rusko vždy disponovalo mohutným vojenským potenciálem. Sovětský svaz byl největším a nejsilnějším konkurentem USA po druhé světové válce. Navzdory tomu, že prioritou Kremlu bylo po celá desetiletí zachování vojenské a jaderné síly země na úkor sociální situace a zabezpečení obyvatel, byl však SSSR nakonec poražen.

Dnes Rusko i nadále disponuje obrovskou vojenskou silou, jadernými zbraněmi i schopností vést bojové akce v kyberprostoru. Místo hlavní vojenské hrozby pro USA ale zaujala Čína.

Prezident USA Donald Trump schválil novou Strategii národní bezpečnosti, podle které představují hlavní hrozbu pro Spojené státy Čína a Rusko (ne tedy např. terorismus nebo globální oteplování). Nejenže dokument uvádí Čínu na prvním místě, ale jako o největší hrozbě se o ní často hovoří v celém dokumentu.

Příčina oslabení Ruska? Ekonomická stagnace

Myšlenka „ruské hrozby“ zdaleka není nová. I vojenský blok NATO byl svého času vytvořen jako protiváha Ruska (resp. SSSR) v Evropě.

Nedávno opakovaně zaznělo, že ruské jaderné zbraně nejnovější generace jsou schopné překonat systémy protiraketové obrany USA, což ovšem není nic nového. V každém případě to ale znamená, že jaderná válka by skončila vzájemným zničením USA i Ruska (a s pravděpodobností blížící se jistotě by vážně ohrozila další existenci celého lidstva; pozn. překl.).

Reklama

Existuje skutečně v ruské výzbroji inovativní, supermoderní technika? Jen v poslední době představilo Rusko světu stíhací víceúčelový letoun 5. generace Su-57, který svými vlastnostmi podle všech očekávání a dosavadních zkušeností překonává americké letouny F-22 a F-35. Země však kvůli nedostatku financí zatím nebude schopna vyrobit víc než 12 kusů těchto letadel.

Ruský tank T-14 Armata, vyvinutý jako protiváha nejmodernějším strojům ozbrojených sil NATO, také dosud nebyl zaveden do hromadné výroby.

Ekonomická stagnace, způsobená poklesem cen ropy a americkými sankcemi, tedy zasáhla do výroby T-14 i Su-57.

Není to ještě tak dávno, co Číňané nakupovali a rekonstruovali ruskou vojenskou techniku, aby posílili svůj vojenský potenciál. Dnes Čína Rusko v oblasti bojové připravenosti předstihla.

Čína jako první narušila nadvládu USA ve výrobě „neviditelných“ stealth stíhacích letounů, když její firma Chengdu Aerospace Corporation (CAC) představila světu letoun J-20 (v březnu 2017 byly první stroje tohoto typu zařazeny do aktivní služby; pozn. překl.). Obdobně pak Čína překonala všechna očekávání mezinárodního společenství v oblasti informačních technologií.

Přinejmenším ve „viditelné“ oblasti Čína demonstrativně poráží USA v závodech ve zbrojení.

A je to Čína, nikoli Rusko, kdo se stal „strašidlem“ pro americké generály bez ohledu na vzdálenost od USA. Čína má desetkrát více obyvatel než Rusko; čínská ekonomika se důrazně tlačí na dosud vedoucí pozici ekonomiky USA ve světě. Rusko postupně ustupuje ze skupiny nejsilnějších velmocí.

S využitím inteligentní a racionální informační politiky vůči západním zemím a s pomocí menších spřátelených států má Rusko možnost a schopnost dosáhnout řady svých zahraničněpolitických cílů. V současné době však vojenskou silou schopnou čelit USA disponuje pouze Čína.

Zdroj: ktovkurse.com

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(7 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je neděle 15. září 2019 a svátek má Jolana.
 
Reklama

 

 

Nejčtenější články - Analýzy

  • Co teď? Čína nepokleká, Írán nepokleká…
    Další rozsáhlou agresi teď ve Washingtonu nechtějí, ale žádné prostředky nátlaku už jim nefungují. Spojené státy se dostaly do situace, na jakou dosud nebyly zvyklé.
    sobota, 17 srpen 2019 23:29 Přečteno 3435 krát
  • Nové rakety z KLDR: Změna pravidel hry na Korejském poloostrově
    Severní Korea od letošního května otestovala celou řadu nových raketových systémů, které vzbudily obavy nejen na jihu poloostrova, ale především ve Spojených státech. Moderní přesně naváděné zbraně totiž reálně ohrožují americká vojska v regionu, což je pro USA nová situace.
    neděle, 25 srpen 2019 20:46 Přečteno 2089 krát
Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama