Válka v Sýrii skončila, ale pokračuje: Američané se snaží zabránit vítězství za každou cenu

S použitím přenosného raketového kompletu americké výroby byl 3. února letošního roku v provincii Idlíb sestřelen ruský bitevní letoun Su-25. Jeho pilot Roman Filipov se katapultoval a po dopadu na zem se pustil do boje s nepřítelem. Nějakou dobu jej odrážel střelbou z osobní zbraně a nakonec na sobě nechal vybuchnout granát, aby nebyl zajat. Posmrtně obdržel titul Hrdina Ruska.

Reklama

Komentáře události ve světovém tisku hovoří o tom, že se jednalo o dobře připravenou provokaci, jejímž cílem bylo pokračování války a zánik Syrské arabské republiky jako nezávislého státu. Všechny okolnosti ukazují na to, že útočníci čekali na Su-25 na speciálně vybraném místě. Událost natáčelo hned několik kamer, jejichž „dobře“ sestříhané záběry byly okamžitě vysílány televizemi západních zemí současně se škodolibými a nechutnými komentáři.

Jsou již známy osoby, které se útoku na ruské letadlo zúčastnily a existují (zatím jen verze) toho, jak se k nim „dostal“ přenosný raketový komplet PVO. V současné době existuje předpoklad, že ruský Su-25 byl sestřelen přenosným kompletem PVO americké výroby, a to ozbrojenci ze skupiny Haját Tahrír aš-Šám (bývalé Džebhat an-Nusra, což byla odnož  Al Káidy) štědře financované Saúdskou Arábií. Teroristé, kteří 3. února Su-25 sestřelili, totiž nedisponují vlastními prostředky na nákup takové zbraně a podle názoru expertů by bez vnější podpory nebyli schopni útok na letadlo zorganizovat.

V této souvislosti je dobré připomenout, že v Afghánistánu sestřelovali sovětská letadla stejnými americkými přenosnými PLŘS afghánští mudžahedíni a jejich američtí instruktoři. Ve stejném období, kdy došlo k neblahým událostem 11. září (je pravdou, že dodneška není jasné, kdo je skutečným viníkem) a kdy se USA celou svou silou obořily na (na rozdíl od Saúdské Arábie) zcela nevinný Afghánistán, to pak bylo právě Rusko, které jako první přišlo Američanům v jejich hoři na pomoc.

Přitom by také mohlo zahltit Afghánistán ruskými přenosnými systémy PLŘS a dívat se pak, jak Američané posílají domů zinkové rakve s americkými piloty.

Zmařit vojenské vítězství…

USA touží se mstít, což je ale možné pouze v případě zachování vojenského napětí v Sýrii. To je důvodem neustálých provokací proti Rusku, páchaných teroristy, kteří se pak skrývají za zády svých „ochránců“.

Na Silvestra bojovníci „Islámského státu“ ostřelovali z území provincie Idlíb z minometů vojenskou základnu Hmímím.  Téhož dne se v provincii Hamá zřítil vrtulník Mi-24 doprovázející vojenský konvoj. Zahynuli přitom dva členové jeho posádky – Arťom Kuliš a Valerij Matvějev (oba rodáci ze Saratovské oblasti). Těžce zraněn byl palubní technik, který byl evakuován na základnu Hmímím. Poté na ruské základny Hmímím a Tartús zaútočily ozbrojené drony, zatímco poblíž se (náhodou?) potuloval americký letoun dálkového radiolokačního průzkumu a řízení boje.

Reklama

Útok proběhl jen několik týdnů poté, co základnu Hmímím navštívil ruský prezident Vladimir Putin, který tam ohlásil ruské vítězství v syrském konfliktu. A tak lze útoky na ruské vojenské základny chápat jako vzkaz Kremlu hovořícímu o vojenském vítězství ve stejné době, kdy je ozbrojená syrská opozice schopna útočit na hlavní ruské vojenské základny a poškodit tak ruskou vojenskou prestiž.

Šestého února pak ještě došlo k ostřelování budovy ruské obchodní mise v centru Damašku – naštěstí bez zraněných. Samotná budova podléhající pravidlům diplomatické imunity však byla značně poškozena. Přes žádost ruského ministerstva zahraničí ovšem Rada bezpečnosti OSN odmítla přijmout rezoluci, která by tuto událost odsoudila.

…i diplomatické úsilí

Západní země se také pokusily uštědřit Rusku politický úder spočívající v tom, že „světové velmoci spolu s vlivnými státy regionu“ odmítly uznat legitimitu kongresu v Soči. To způsobilo, že se z kongresu stala konference a diskuse mezi přívrženci a odpůrci syrského režimu.

Spojené státy, Francie, Velká Británie, Saúdská Arábie a Jordánsko pak vyhlásily svůj plán politického řešení syrského konfliktu, který předpokládá přehodnocení výsledků Ženevských jednání a mezinárodních dohod. Uvedených pět zemí vyhlásilo jako podmínku pro „zahájení přechodné etapy urovnání situace a provedení voleb“ abdikaci prezidenta Bašára Asada a předání jeho pravomocí syrské vládě a parlamentu. Z toho pak ruská diplomacie usoudila, že výše uvedený návrh pěti států je vlastně pokusem zmařit obsah a závěry konference v Soči.

Nové zprávy ze Sýrie jasně svědčí o tom, že ve své zlobě a bezmoci se USA snaží ničit i civilní objekty. Jak jinak je možno chápat zničení mostu přes Eufrat postaveného ruskými vojáky v roce 2017 během operace v provincii Dajr az-Zaur?

Reklama

Západ se snaží tvrdit, že se most zhroutil vlivem prudkého zvýšení hladiny Eufratu, přestože v oblasti nedošlo k větším vodním srážkám. Vyšetřování prokázalo, že k prudké výrazné změně vodního režimu došlo v důsledku úmyslného otevření propustí na přehradě a hydroelektrárně Tabka, ležící na území obsazeném opozičními skupinami a kontrolovaném koalicí vedenou USA. Ministerstvo obrany Ruska je proto přesvědčeno, že na vině jsou USA, které oblast s nedalekou přehradou Tabka mají pod kontrolou.

Ruské ministerstvo zahraničí se odvolává na závěry svých expertů, kteří jsou přesvědčeni, že prudké vypuštění vody z přehrady nebylo technicky nevyhnutelné. „Nelze vyloučit, že tímto barbarským způsobem se USA prostřednictvím cizích rukou pokusily zabránit upevnění zákonné moci syrské vlády na levém břehu Eufratu – tedy v oblasti, ve které se USA snaží posílit svůj vliv,“ píše se v oficiálním deníku Ministerstva obrany RF.

„Bezpečnost v regionu a boj proti terorismu“

Do této politiky rozdmýchávání válek na Středním východě (Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie) promyšleně zapadá návštěva státního tajemníka (ministra zahraničí) USA Rexe Tillersona v pěti zemích, uskutečněná od 11. do 16. února.

V rámci své cesty navštívil Tillerson Jordánsko, Turecko, Libanon, Egypt a Kuvajt, aby tam projednal „otázky bezpečnosti v regionu a boje proti terorismu“. Nad obsahem jednání amerického „mírotvorce“ a jeho partnerů se lze jen pousmát. Vždyť právě Washington je hlavním ochráncem teroristů a jsou to USA, které mají ve všech zemích Středního východu svou armádu, rozsévající na arabské půdě smrt a zkázu.

Až příliš často se objevují informace bojových akcích amerického vojenského letectva zaměřených proti vládní syrské armádě. Tady lze jen zdůraznit, že vojáci USA jsou na syrském území v rozporu s přáním Damašku – a tím spíš i s požadavkem, aby neútočili na armádu Sýrie. Útok koaličních sil vedených USA na síly přívrženců Bašára Asada v provincii Dajr az-Zaur je zločinem, prohlásil stálý zástupce RF při OSN Vasilij Nebenzja. Uvedl dále, že přes deklarovaný cíl USA „bojovat v Sýrii s teroristy“ jsou reálné aktivity USA v této zemí zcela odlišné.

„Celou dobu prohlašují (USA), že bojují s mezinárodním terorismem, ale vidíme, že se tím nijak neomezují ani nesvazují. A vystupovat proti těm, kteří proti mezinárodnímu terorismu opravdu bojují na straně Sýrie, je zločin“, okomentoval poslední incidenty stálý zástupce Ruska při OSN.

Viktor Michin

Zdroj: journal-neo.org

Překlad: mbi, Eurasia24.cz

Reklama

loading...

Ohodnotit článek
(15 hlasujících)
Reklama

Přečtěte si

Dnes je úterý 15. října 2019 a svátek má Tereza.
 
Reklama

 

 

Reklama

Partneři

Měny a komodity

Potřebujeme vaši podporu

EURASIA24.cz je zcela nezávislý server, fungující jen a pouze díky nadšení a obětavosti skupiny lidí z České republiky a Slovenska, kteří web tvoří výhradně ve svém volném čase a dosud s vynaložením vlastních prostředků.   Nejsou za námi žádní investoři, oligarchové, majitelé vydavatelských domů nebo korporací, politici ani „ruští agenti“ či „kremelské peníze“.

Vrátit se nahoru
Reklama